S.S.S (Sıkça Sorulan Sorular’a Yanıtlar)

Anasayfa Forumlar Zaman Çarkı Tartışmaları S.S.S (Sıkça Sorulan Sorular’a Yanıtlar)

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Editor tarafından 2 yıl 7 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #306

  Editor
  Üye

  Zaman Çarkı Serisi Yaşa ve Yaşat sitesine hoşgeldiniz, her sağlıklı insanın aklına gelebilecek sorulara peşinen cevap vermek için oluşturulan bu sayfada;

  • Sitenin amacı
  • Site içeriği
  • İçerik geliştirme prensip ve methodu
  • Hedef ve hedefe olan mesafe

  gibi bilgiler yer almaktadır.

  AMAÇ

  Sitenin amacı açık ki Robert Jordan’ın Zaman Çarkı serisi hakkında güzel dilimizdeki en dolu siteyi yaratmak, diğer okuyucularla bu bilgileri buluşturarak sevenlerinin bir arada konuşup gülüşebileceği bir ortam hazırlamak.

  İÇERİK

  Arama yaptığınız zaman genellikle blog sahiplerinin seri hakkındaki genel tanıtım yazısıyla belki ara ara da kitap yorumlarıyla karşılaşıyorsunuz. Tüm bunlar güzel fakat yüzeysel ve yetersiz. Hani ülke bilgileri,karakter analizleri,haritalar,bölüm yorumları,teoriler ve cevapsız soruların yanıtları? Bunlar yok-tu.

  Bu sebeple bütün seri hakkında çok detaylı bilgi içerecek şekilde hiçbirşeyi atlamadan biraz zamana yayarak içerik oluşturma niyetindeyiz. Mesela 2200 karakterin herbirine 5 dakika ayırıp yazıldığında – ki 5 dakikada yazılamıyor – 180 küsür saatlik bir iş ortaya çıkıyor ki Zaman Çarkı dünyasında kadın erkek giyim modasından silah kullanma taktiklerine çok ayrı uçlarda bilgiler verildiğinden tüm bu içeriği sağlamak çoook vakit alacaktır.

  Alsın önemi yok, kaliteli iş yapmanın peşindeyiz.

  İÇERİK GELİŞTİRME

  Mantık emrediyor ki özellikle böyle yapılmamış bir iş için, önce ilgi çekecek şeylerden başla-ilgi çek, sonra kem küm şeyleri eklersin zaten kimse Köy Kurulu’nu nedir ne yapar okumaz. Evet ama böyle çorba olur.

  Başka bir mantık ki favorim o, sıralı gitmeyi tavsiye ediyor. Serinin ilk kitabını yorumla,bölümlerini anlat,bölümlerde geçen karakterleri,yerleri,kültürel olayları ve olay örgüsünü açıkla. Yani;

  • Dünyanın Gözü
  • Dünyanın Gözü 1. Bölüm
  • Dünyanın Gözü 1. Bölüm olayı
  • Dünyanın Gözü 1. Bölüm karakterleri
  • Dünyanın Gözü 1. Bölüm notları

  vesaire gibi. Buna metodolojik çalışma da deniyor galiba, ağır fakat sistemli. Zaten ilk kitap sonunda ana karakterlerin çoğu ve olay örgüsünün büyük kısmı afişe olacak. Gerisi çorap söküğü gibi gelmeyecek ama yapılan işe dönüp bakıp bir temel kurmaya yetecek.

  Bu sebeple sitede görüpte ‘Bahar Direğini anlatmış manyak’ diye çıkıp gitmeyin lütfen, destek olun.

  MESAFE

  Evet mesafe, ilk kitap içeriğini yaklaşık 3 ayda bitirmeyi hedeflemekle birlikte düz mantıkla 15-16 kitabın içeriğinin birkaç seneyi bulması gerekir. Fakat öyle olmayacak, yaklaşık 1-1.5 senede tüm içeriği yayınlayabileceğimizi düşünüyoruz. Bu 1.5 sene ne zaman başladı ve ne zamanı kapsıyor siz bilemiyorsunuz tabi.

  Sabır ve desteğiniz için çok teşekkürler!

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.