Gündem Haberler

Zaman Çarkı Televizyon Dizisi Oluyor

Zaman Çarkı’nın televizyon veya sinemaya uyarlanması haberi uzun yıllardır beklenen, daha önce değindiğimiz, çetrefilli bir konu idi. Ne var ki bu geçtiğimiz yıl peşpeşe yaşanan sürpriz gelişmeler neticesinde, evet Zaman Çarkı televizyon dizisi oluyor.

Öncelikle belirtmek gerekir ki Zaman Çarkı dizisini üç alandaki başarıya borçluyuz, bunlardan birincisi dijital televizyonculuğun gelişimi yani Netflix ve Amazon Prime başta olmak üzere ülkemizde de Blutv ve Digiturk’ün el attığı sektörün gelişimine, ikincisi Game Of Thrones uyarlamasının yakaladığı inanılmaz başarının fantastik edebiyat türüne olan iştah ve talebi arttırmasına, ve üçüncüsü Harriet McDougal’ın bir şekilde daha önceki bağlayıcı yasal engelleri aşabilmesine.

Zaman Çarkı’nın dizi olacağı yönündeki ilk haberler 2017 yılının sonundan itibaren konuşulmaya başlandı zira yazar Robert Jordan’ın eşi, editörü ve vefatının ardından mülkiyet sahibi Harriet McDougal ile ilk temaslar bu dönemde kuruldu, Netflix dahil farklı stüdyolar ile görüşüldüğü söylentileri yayıldı. Takip eden aylarda bu görüşmeler ilk ağızdan teyit edildi ve resmiyet kazandı, Amazon Stüdyoları tarafından dizi projesine yeşil ışık yakılmıştı. Üstelik Amazon’un bu projede Sony ile ortak çalışacağı, yani bir ortak yapım olacağı da açıklandı.

Zaman Çarkı dizisini Amazon Stüdyoları çekecek

Projenin başına yapımcı olarak Rafe Judkins getirildi ki biz bunu Twitter’da kendisinin ‘Zaman Çarkı senaryosu’ paylaşımlarından ve #wotwednesday seanslarına başlaması ile öğrendik. Kendisinin de bir Zaman Çarkı hayranı olduğunu açıklaması, bu konuda duyduğu ve paylaştığı açık heyecanı ile oldukça ümit vadeden bir başlangıç yaptı denilebilir.

Harriet McDougal’da 2018 Eylül ayı olacak, Jordancon panelinde yaptığı açıklamada Zaman Çarkı dizisinin Amazon tarafından çekileceğini, pilot bölüm olarak değil tüm bir sezona onay verildiğini açıkladı.

Rafe Judkins’in yanı sıra Red Eagle Entertainment (hatırladınız mı?) şirketinden Rick Selvage ve Larry Mondragon, Radar Pictures yapım şirketinden Ted Field ve Mike Weber ile Darren Lemke’de yapımcı olarak projeye katıldılar, Harriet McDougal ve Brandon Sanderson’da danışman olarak ekibe dahil oldular ki bu ekip dizi projesinin beyin takımını oluşturacak.

Peki 1 Haziran 2019 tarihi itibarı ile Zaman Çarkı dizisinde neler kesinleşti?

* Ekibe senaryo yazarları katıldı

* İlk iki bölümü çekecek yönetmen ile anlaşıldı

* Oyuncu seçimi için bir şirketle anlaşıldı

* Bölüm süresinin 1 saat olması kesinleşti.

* Birinci sezon ilk 6 bölümü senaryolaştırıldı

* Dizinin 2019 Eylül ayında Prag/Çekya’da çekilmesi kararlaştırıldı.

Zaman Çarkı dizisi ne zaman yayınlanacak?

Mevcut takvimde düşünülen en erken 2020 sezonu yani Eylül – Ekim ayı gibi, yani takribi 1 senelik bir bekleyiş daha var.

Zaman Çarkı dizisi ülkemizde nasıl izlenebilecek?

Şimdilik durum dizinin Amazon Prime aracılığı ile internetten izlenebileceği, bizde ya Amazon Prime alacağız ya da belki Türkiye’de yayın haklarını daha çok kullanılan başka bir platform Blutv – Digiturk/Bein alması durumunda oradan izleyebiliriz – zannediyorum – elbette ortada daha fol yok yumurta yok belirtmekte yarar var.

* Dizi ile ilgili son gelişmeler için buradan devam edebilirsiniz

* Yapımcı Rafe Judkins’in gelen sorulara yanıtlarını okumak için buradan devam edebilirsiniz

Bir Cevap Yazın