Haberler

Zaman Çarkı Ansiklopedisi

İlk olarak 2012 yılında Brandon Sanderson Robert Jordan’ın eşi ve editörü Harriet McDougal’ın çok kapsamlı bir ansiklopedi hazırladığından bahsetmişti.

2015 yılının Kasım ayında bu ansiklopedi ‘El Kitabı’ adı ile yayınlandı. Kapak üzerinde Robert Jordan’ın, Harriet McDougal’ın, Robert Jordan’ın iki asistanı Maria Simons ve Alan Romanczuk’un isimleri yer alıyor.

Zaman Çarkı El Kitabı Kapağı

Zaman Çarkı El Kitabı Kapağı

Kitap, Robert Jordan’ın notları derlenerek pek az ekleme ile oluşturulmuş oldukça kapsamlı anlatıma sahip,bir tamamlayıcı olarak düşünülmüş. Daha önce 1997 yılında yayınlanan Zaman Çarkı Dünyası‘ndan farklı, yeniden basımı veya genişletilmiş hali değil. ‘Adamda ne not varmış’ diyenler olabilir fakat bu kitapta anlatılanlar yeni ya da hiç bilinmedik şeyler değil daha ziyade Robert Jordan’ın kitap yazımı sırasında paylaşmadığı, daha doğrusu roman yazımı sırasında paylaşamayacağı ya da özellikle havada bıraktığı konulara ışık tutarak Zaman Çarkı’na derinlik katmak amacı ile hazırlanmıştır. Bir anlamda notların suyu sıkılarak bu son hali verilmiştir.

Kitabın belki de en güzel yanı çizimlerdir, artık seride sona ulaşıldığı için karakterlere ait çizimler, daha önce yayınlanmış ya da ilk defa yayınlanacak pek çok harita kitapta yer almaktadır.

Kitap 2012 yılında ‘Zaman Çarkı Ansiklopedisi’ olarak duyurulduysa da 2014 yılında Harriet McDougal kitabın ‘Zaman Çarkı El Kitabı’ olarak yayınlanacağını duyurmuş ve öyle de olmuştur.

Türkçe’ye çevirilmemiştir fakat D&R’da orjinal diliyle satışı mevcuttur, buradan.

Bir Cevap Yazın