Kitaplar

Yenidendoğan Ejder

Yayın Tarihi : 15 Ekim 1991
Kapak Tasarım: Darrell K. Sweet
Kısaltılışı : YDE. / tDR
ISBN : 9789752730496
Yayınevi(ABD): Tor Books
Yayınevi(TUR): İthaki
Tercüme Eden: Niran Elçi
Bölüm Sayısı  : 56

Zaman Çarkı döner ve Çağlar gelip geçer, geriye efsaneye dönüşen anılar bırakır. Efsaneler mite dönüşür, onu doğuran Çağ tekrar gelene kadar mit bile unutulur. Bazılarının Üçüncü Çağ dediği, henüz gelmemiş, uzun zaman önce geçmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgâr yükseldi. Rüzgâr başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken başlangıçlar ve sonlar yoktur. Ama bir başlangıçtı. – Yenidendoğan Ejder

Zaman Çarkı serisinin üçüncü cildi Yenidendoğan Ejder, 1991 yılında 56 bölüm olarak yayınlanmıştır. Türkiye’de İthaki Yayınları tarafından Niran Elçi’nin çevirisiyle 2004 yılında kitapçılardaki yerini almıştır.

Gelişi üç bin yıl önce kehanet edilen insanlığın kurtarıcısı ve yok edicisi Ejder, yeniden doğmuştur. Yenidendoğan Ejder’in gelişi ile sahte ejderler düşmüş, tüm sadakat yeminleri bozulmuş ve Almoth Ovaları’nda Ejder’in yeniden doğduğuna ilişkin haber ulaştığı her yerde kargaşa ve kaosa neden olmuştur. Rand, Yenidendoğan Ejder olduğunu kabullenmekte güçlük yaşarken öte yandan da saidindeki lekeden ötürü delirmeye yazgılı bir yönlendirici olduğu gerçeğiyle yüzleşmektedir. Aes Sedai kuklası bir başka sahte ejder veya daha kötüsü olup olmadığını, gerçek kimliğini sınamanın ejdere ilişkin öykülerde anlatılan bir yolu vardır, Callandor.

Yenidendoğan Ejder kitabında gerçekleşen efsanelerin beklenmeyen tepkilere neden olduğunu, istenmeyen sonuçlar doğurduğunu, bilinen ve bilinmeyen düşmanlar yarattığını görüyoruz. Rand’ın yaşadığı duygu ve kafa karışıklığı okuyucuyu da etkiliyor çünkü içinde bulunduğu çıkmaz ve kararsızlık hali oldukça gerçek. Dünyanın kurtarıcısı savaşmayı, siyaseti ve yönetmeyi bilmiyor, yanında kimsesi yok ve parasız. Üstelik artık kimliği de açıklandığından açık hedef olmuş vaziyette. Korkuları, tereddütleri ve karşı karşıya olduğu tehlikeler ile Rand’ın yaklaşık 3 aylık yolculuğuna tanık oluyoruz.

Yenidendoğan Ejder Özeti

Yenidendoğan Ejder’de hikaye Işığın Kalesi’nde başlıyor, Tümentepe’deki savaştan haber getiren Jaret Byar, Pedron Niall’a Beyazpelerinli ordusunun yok edildiği hakkında rapor verir. Ona göre İki Nehir’li Perrin isimli bir Karanlıkdostu bu ölümlerin baş sorumlusudur. Falme’den geldiğini söyleyen Padan Fain’de benzer şeyler söyler, İki Nehir Karanlıkdostu yuvasıdır ve temizlenmesi gereklidir.

Rand, Almoth Ovaları’na bakan bir dağ yamacında Moiraine, Lan, Perrin, Min, Loial ve Shienarlı boru avcısı gruptan kalan savaşçılar ile birliktedir. Moiraine ile ne yapacakları hakkında oldukça sık tartışmaya başlamışlardır ve kamp alanında sinirler gerilmiştir. Kamp alanı bir gece Trolloc saldırısına uğrar ve saldırının ardından Rand kamptan kaçar. Moiraine habercilere güvenemeyeceğini söyleyerek Min’i Tar Valon’a yollar, yaralılar sebebiyle Shienarlıları orada bırakıp, Perrin, Lan, Loial ile birlikte Rand’ın peşine düşerler.

Verin, Elayne, Egwene, Nynaeve ve Hurin beraberlerinde hasta Mat, yakut kakmalı hançer ve Valere Borusu ile Tar Valon’a dönmektedir. Kule’de Amrylin tarafından –sözde- ağır cezalara çarptırılırlar ancak Siuan Sanche, Nynaeve ve Egwene’yi Kara Ajah’ı temizlemek için gizlice görevlendirir.

Mat, Kule’de on üç Aes Sedai ve bir sa’angreal yardımı ile iyileştirilir. Artık üzerindeki leke kalkmıştır ve daha iyi hissettirmektedir. Ne var ki Beyaz Kule’de zorunlu misafirdir, Amrylin Tar Valon’dan ayrılmasını yasaklar.

Kabuledilmişliğe yükseltilen Egwene ve Elayne sınava tabi tutulur. Liandrin ile birlik olan ve Kara Ajah olduğuna kanaat getirilen Aes Sedailer kuleden kaçmıştır ve onlardan artakalan eşyaları inceleme işi Egwene ve Nynaeve’e düşmüştür. Eşyaların arasında Tear’ı işaret eden pek çok kitap ve not bulurlar, tuzak olabileceği ihtimalini de değerlendirirler ancak gitmeye karar verirler. Mat’i Elayne’nin annesine bir mektup götürmek üzere Caemlyn’e gitmeye ikna ederler ve karşılığında Tar Valon’dan ayrılabilmesi için Amrylin’in izin kağıdını teslim ederler.

Tear’a yolculukları esnasında gemileri karaya oturur ve karadan ilerlemek zorunda kalırlar. Yolda Bain,Chiad ve Aviendha ile karşılaşırlar. Nynaeve yardım istedikleri ağır yaralı Mızrağın Kızı’nı iyileştirir ve yola devam ederler. Yolda Karanlıkdostları tarafından yakalanırlar ancak imdatlarına onlara borçlu olan Aieller yetişir ve onları kurtarırlar. Burada Rhuarc onlara Tear’a gittiklerini söyler ancak Nynaeve, Elayne ve Egwene kendi başlarına Tear’a giderek şehirdeki şifacı olan Guenna Ana’nın yanına yerleşirler. Bir hırsız avcısı olan Juilin Sandar ile tanışırlar ve Kara Ajah’ı takip etmek için ondan üstü kapalı yardım isterler, durumun hassasiyetinin farkında olmayan Juilin kendini açık eder ve üç Kabuledilmiş Liandrin önderliğindeki Kara Ajah grubu tarafından kıskıvrak yakalanır.

Cebinde Amrylin’in izin kağıdı olan Mat, Kule’den gizlice sıvışarak Tar Valon’a iner. Cebinde handa yemeğe ancak parası olduğunu farkederek yolculuk için para kazanma umuduyla zar oyunlarına katılır. Attığı her zarın kazandığını farketmesi ile öfkeli kaybedenlerden tarafından linç edilmemek için cepleri para dolu olduğu halde handan hana gezmeye ve bir yerde çok kalmamaya çalışır. Bir başka hana girmek için sokağa çıktığı esnada Karanlıkdostlarının saldırısına uğrar ve aceleyle bir başka hana girer. Handa sarhoş Thom’u görür ve onu da beraberinde Caemlyn’e gitmek için ikna eder. Bindikleri teknede tekrar Karanlıkdostlarının saldırınsa uğrarlar. Caemlyn yolunda ise Havaifişekçi Aludra ile tanışırlar ve Kraliçe’nin Takdisine salimen varmayı başarırlar. Mat, Elayne’nin mektubunu vermek için saraya girmek ister ancak kapılarda görevli subay onu içeri almaz. Bunun üzerine Rand’ın Sahte Ejder’i görmek için yanlışlıkla düştüğü duvar aklına gelir ve oradan girmeye karar verir. Saray’ın bahçesinde Elayne’yi öldürmek hakkında konuşan iki adamın konuşmasını duyduğu esnada Teğmen Tallanvor onu yakalar. Mektuptan bahsettiğinde onu Kraliçe’nin huzuruna çıkarır ve Mat’in duyduğu suikast planını açıklamak hakkındaki hayalleri gördüğü sahne ile paramparça olur, sesini duyduğu adamlardan biri Morgase’in yanıbaşındadır. Böylelikle mektubu verip olaysız şekilde saraydan çıkmayı başarır, Thom’un yanına döndüğünde başından geçenleri anlatır ve Elayne, Egwene ve Nynaeve’i kurtarmak için Tear’a gitmeye karar verdiğini söyler.

Yolculukta Perrin’in peşine takılan Boru Avcısı Faile onlara katılır. Moiraine, Lan, Perrin, Faile ve Loial Rand’ın Tear’a gittiğinden emin olarak doğrudan bu şehre yönelirler. Illian’dan geçişleri esnasında şehrin Sammael tarafından kontrol edildiğini öğrenirler. Sammael, Moiraine’i farkeder peşlerine düşer, tuzağına Faile düşmüştür ve Perrin onu kurtarmak için Düşler Dünyası’na girer.

Tear’a gelen Mat ve Thom, suikastçiyi veya kızları bulmak için hanları ararlar ancak çabaları sonuçsuz kalır. Nihayet Mat’in gelişigüzel girdiği bir handa Corman’ı bulurlar. Mat adamdan bilgi alamadan adam ölür. Thom arayış sırasında hastalanmıştır ve Mat onu güç bela şehirdeki şifacı olduğunu duyduğu Guenna Ana’ya götürür. Guenna Ana’dan kızların dövülüp esir edildiği ve Tear Taşı’na götürüldüğünü öğrenerek kaleye bir şekilde girmenin yolunu ararken çatıları keşfeder. Ancak o gece çatılar oldukça kalabalıktır aynı anda Şafakla Gelen’i arayan Rhuarc önderliğindeki Aieller ve Juilin Sandar ile karşılaşır. Üç tarafta birbirinin planına karışmamayı ve yollarına çıkmamayı kabul edince anlaşmazlık ortadan kalkar, Aieller yollarına gider. Juilin Mat’e kızlardan bahsederek esir edilişlerindeki rolünden dolayı vicdan azabı duyduğunu söyleyerek yardım ve rehberlik teklif eder. Böylelikle ikili Taş’a girmeyi ve dövülmüş, hapsedilmiş Elayne, Egwene ve Nynaeve’yi bulmayı başarırlar.

Rand, Aiellerin Taş’a saldırısı ile oluşan kargaşadan faydalanarak kaleye girmeyi başarır ancak Callandor’un olduğu yerde onu Be’lal beklemektedir. İkili savaşır ancak Rand Be’lal ile baş edemez şansına Moiraine yetişmiştir ve şerateş kullanarak Belal’i tam anlamıyla yok eder. Rand inadından Moiraine’in Callandor’u alma tavsiyesini reddeder ancak az sonra Ba’alzamon Moiraine’i yaralayıp onun peşine düşmüşken istemsizce Callandor’u tutar, Falme’de olduğu üzere tekrar savaşırlar ve Ba’alzamon ölür. Tear Taşı, Aieller karşısında düşmüş ve Tear Yenidendoğan Ejder adına fethedilen ilk şehir olmuştur.

Yenidendoğan Ejder Bölümleri

  1. Önsöz – Işığın Kalesi
  2. Bekleyiş
  3. Saidin
  4. Ovadan Haberler
  5. Uyuyan Gölgeler
  6. Kabuslar Yürüyor
  7. Av Başlıyor
  8. Dağlardan Çıkış
  9. Jarra
  10. Kurt Düşleri
  11. Sırlar
  12. Tar Valon
  13. Amrylin Makamı
  14. Cezalar
  15. Diken Acısı
  16. Gri Adam
  17. Üç Avcı
  18. Kızıl Aes Sedai
  19. Şifa
  20. Uyanış
  21. Ziyaretler
  22. Düşler Dünyası
  23. Yüzüğün Bedeli
  24. Bağlanmış
  25. Gözlemler ve Keşifler
  26. Sorular
  27. Bir Kilidin Arkası
  28. Tel’aran’rhiod
  29. Çıkış Yolu
  30. Kapanmaya Hazır Bir Tuzak
  31. İlk Zar
  32. Tanchico’lu Kadın
  33. İlk Gemi
  34. Desenin İçinde
  35. Farklı Bir Dans
  36. Şahin
  37. Gecenin Kızı
  38. Cairhien’de Yangınlar
  39. Mızrağın Kızları
  40. Desende İplikler
  41. Gecenin İçinde Bir Kahraman
  42. Avcı Andı
  43. Porsuğu Yatıştırmak
  44. Gölge Kardeşler
  45. Avlanan
  46. Caemlyn
  47. Gölgenin İçinden Bir Mesaj
  48. Gölgeyle Yarış
  49. Teknenin Peşinde
  50. Tear’da Fırtına
  51. Çekiç
  52. Ağ İçin Yem
  53. Çare Arayışı
  54. Ruh Akışı
  55. Taşın İçinde
  56. Kehanette Yazılı Olan
  57. Ejderin Halkı

Yenidendoğan Ejder Haritaları

Yenidendoğan Ejder’i okurken açıkçası gerekli olan yalnızca dünya haritası, sıradışı olaylar veya yerler dışında şehir ve bölge haritaları kullanışlı olmaktan çıkıyor. Başlıca sebebi bakış açısını okuduğumuz karakter sayısının dolayısıyla yerlerin artması, artık karakterler sabah Tear öğlen Sınırboylarına gidebildiğinden Dünya Haritası daha faydalı oluyor.

Dünya Haritası

Tar Valon Haritası

Caemlyn Haritası

Illian Haritası

Tear Haritası

Yenidendoğan Ejder İstatistikleri

Bakış AçısıYüzde
Egwene al'Vere%33,16
Perrin Aybara%31,40
Matrim Cauthon%26,38
Nynaeve al'Meara%2,83
Rand al'Thor%2,40
Pedron Niall%2,27
Siuan Sanche%0,86
Jaichim Carridin%0,50
Verin Mathwin%0,09

Bir Cevap Yazın