Haberler

Yeni Kitaplar Gelecek Mi?

Işığın Anısı’nı bitirdikten sonra muhtemelen farklı dozlarda da olsa hepimiz aynı şeyleri hissettik ki iyi bir kitabı bitirince duyulan can sıkıntısı çok normal, Roger Zelazny Amber Yıllıkları’nda bu duyguyu şöyle tarif ediyor ‘… iyi bir romanı bitince hep olduğu gibi kendimi keyifsiz hissettim’  eh dile kolay tuğla gibi 15 tanesini bitirdik ve öylesine bağlandık ki ‘daha yok mu?‘ demek zorunda hissettik kendimizi. Çünkü ayrılmak, kopmak zor.

Basitçe söyleyeyim Zaman Çarkı’na yeni kitap veya seri gelecek mi? sorusuna cevap ilk aşamada hayır ve sonra evet. Bu cevap sizi tatmin etmiyorsa maalesef birkaç aşamalı bu yazıyı okumalısınız ki işin mantığını anlayasınız. 

Ek Kitaplar

Zaman Çarkı birkaç yazıda bahsettiğim üzere 1,3,6 ve sonra 12 kitaplık bir seri olarak tasarlanmıştı. Fakat hikaye ve olaylar uzadı da uzadı, seriye olan ilgiyle birlikte okuyucu ve yayınevi baskısı arttı. Hal böyleyken Robert Jordan üç ek kitap yayınlanabileceğinden bahsetti ve bilindiği gibi ilki olan Yeni Bahar 2004 yılında yayınlandı.

2. ek kitap, Tam Al’Thor’un hikayesi olacak diye bir rivayet dolaştı ve kimse inkar etmedi. Fakat Robert Jordan’ın vefatı sebebiyle yayınlanamadı ve artık bu proje tamamen rafa kalktı diyebiliriz.

3. ek kitabın konusu hakkında farklı görüşler var-dı, Talmanes ve Kızıl El Birliği’nin Murandy’deki maceraları, Matrim Cauthon ve Tuon’un Seanchan maceraları, Perrin Aybara ve İki Nehir’in hikayesi gibi. Bu projenin de artık kesinlikle iptal olduğunu söyleyebiliriz.

Ana Seri

Robert Jordan’ın sağlığında ve vefatından sonra eşi ve editörü Harriet McDougal’ın kesin olarak yanıtladığı bir soru var;

‘Zaman Çarkı devam edecek mi?’ 

Bu soruya hep hayır yanıtını verdiler. Yenidendoğan Ejder’in hikayesi Işığın Anısı kitabı ile birlikte sona erdi. Sonrası anlatılmayacak.Robert Jordan 1994 yılında verdiği bir röportajda söylüyor ilk defa, 20 senedir de cevap hiç değişmedi düşünün ki o kadar net bu konu.

Öte yandan bıraktıkları bir açık kapı var, Robert Jordan tarafından yaratılan karakterler kullanılmamak kaydı ile kararlı bir yazar Zaman Çarkı Dünyası’nı kullanarak kendi öyküsünü anlatabilir. Akla hemen Ejderha Mızrağı’nı getiriyor elbette, farklı yazarların anlattığı hikayeler; Dalamar’ın Huma’nın hikayeleri gibi. Umarım o kadar alakasız işler çıkarmazlar gerçi.

Bunu kim yapar sorusunun ilk muhattabı doğal olarak Brandon Sanderson. Kendisi ise net bir cevap vermese de bu işe sıcak bakmıyor, yetiştirmeye söz verdiği çok fazla kitabı var.

Yeni Kitap

Robert Jordan başından beri hikayeyi değil de dünyayı yani Zaman Çarkı dünyasını genişletmek taraftarıydı. Bu konuda söylemleri ve icraatları da tutarlı. Ejderha Mızrağı, Gedik Savaşları gibi örnekler varken o bu yoldan gitmemeyi seçti ve ana hikayeye sadık kaldı. Yayınladığı ve yayınlamayı istediği daha çok ansiklopedi ve sözlük gibi kitaplardan arka planı geliştirmek, derinlik katmak istediği sonucunu kolaylıkla çıkarabiliriz.

Zaman Çarkı serisi boyunca Rand Al’Thor’un öyküsünü yakından onun bakış açısı ile takip ediyoruz genellikle fakat ucu açık bazı konular da bulunuyor, hem eylemleri hem de etkileri açısından. Robert Jordan’ın Rand’ın biyografisini anlatan bir eser düşündüğünü biliyoruz.

Bu konuda Loial’in seri boyunca yazdığı kitaptan daha iyisi olabilir mi?

Arent oğlu Loial tarafından yazılan 'Yenidendoğan Ejder' kitabı

Arent oğlu Loial tarafından yazılan ‘Yenidendoğan Ejder’ kitabı

Elbette henüz net değil fakat böyle bir söylenti dolaşıyor, Rand’ın öyküsünü farklı bir pencereden zaman zaman yorumlarla ve Rand’ın açıklamalarıyla anlatan bir kitap, Yenidendoğan Ejder’i ve eylemlerini daha iyi anlamamızı sağlayacak bir eserin yayınlanacağı konuşuluyor.

Yazının başında yeni kitap işine evet ve hayır dememin sebebi olayların henüz netlik kazanmaması. Zaman Çarkı El Kitabı yeni yayınlandı ve yaşanacak gelişmelere göre özellikle de film ya da dizi projesi olursa yine okuyucu ve yayınevi baskısı ile birşeylerin olacağını zannediyorum.

İlerleyen zamanlarda bu konuda güzel haberleri paylaşmak dileğiyle…

Bir Cevap Yazın