Kitaplar

Yeni Bahar

Yeni Bahar Kitap Kapağı

Yayın Tarihi : 2004
Kapak Tasarım: Darrell K. Sweet
Kısaltılışı : YB. / NS
ISBN : 978-975-273-398-5
Yayınevi(ABD): Tor Books
Yayınevi(TUR): İthaki
Tercüme Eden: Niran Elçi
Bölüm Sayısı  : 26

 

Zaman Çarkı Yeni Bahar kitabı ilk defa yayıncı Tor Books’un ‘Legends: Short Novels by the Masters of Modern Fantasy‘ isimli derleme kitabında 1999 yılında birkaç bölüm olarak yayınlanmış, ardından 2004 yılında serinin 10. kitabı Alacakaranlık Kavşağı’ndan sonra genişletilip kitap haline getirilerek Yeni Bahar ismi ile 26 bölüm olarak yayınlanmıştır. Aynı zamanda seri harici yayınlanması planlanan 3 kitaptan ilki olup Robert Jordan’ın vefat etmesi sonucu diğer 2 kitap yayınlanamamıştır.

Yeni Bahar kitabı Zaman Çarkı serisinin başlangıç kitabı olarak lanse edilse de kronolojik yayınlanma tarihine sadık kalınarak okunması tavsiye olunur, ilgili yazı – Yeni Bahar hangi sıra ile okunmalı ?

Yeni Bahar konu olarak serideki olayların başlangıcından 20 sene öncesini ele almaktadır. Hikaye Aiel Savaşları’nın sonunda Parlak Duvarlar Savaşı ile başlar ve ağırlıklı olarak Sınırboylarında  yer alan Kandor’da geçer. Seri boyunca en merak edilen Lan – Moiraine ortaklığı, Malkier, Ejder Kehanetleri gibi konulara ışık tutar. Henüz Kabuledilmiş olan Moiraine ve Siuan Sanche’nin Beyaz Kule günlerini, asıl seride devamlı bahsi geçen meşhur Ejder kehanetini yapan Gitara Moroso’yu, al’Lan Mandragoran’ın gençliğini görürüz ancak bu kitapta asıl dikkat çekilen nokta Karanlık Varlık’ın planlarının ne kadar geriye dayandığı, kollarının ne kadar uzun olduğudur. Ayrıca normal yollardan şala yükselen bir Aes Sedai neler yaşar, nelerle karşılaşır detaylıca anlatılıyor ki bu bölümler de oldukça keyifli.

İstatistikler

Aşağıdaki tablo Wot Wikia’da yer alan istatistiklerdir, olayların hangi karakterlerin bakış açısıyla anlatıldığını ve sıklığını göstermektedir.

Bakış AçısıYüzdeBölüm sayısı
Moiraine Damodred7118
Lan Mandragoran267
Siuan Sanche31

Yolculuk Haritası

Yeni Bahar kitabı yolculuk haritası

Bölümler

 1. Çengel
 2. Yerine Gelen Bir Dilek
 3. Egzersiz
 4. Kule’den Ayrılmak
 5. İnsan Yüreği
 6. Sürprizler
 7. Kaşıntı
 8. Dinginlik Kırıntıları
 9. Başlıyor
 10. Bitiyor
 11. Şafaktan Hemen Önce
 12. Yuvaya Geliş
 13. Şehirdeki İş
 14. Değişiklikler
 15. Canluum’a
 16. Derinlikler
 17. Gelen Biri
 18. Dar Bir Geçit
 19. Gölet Suyu
 20. Manala’da Kahvaltı
 21. Bazı Güç Numaraları
 22. Gelenekleri Korumak
 23. Akşam Yıldızı
 24. Görünmezlikten Faydalanmak
 25. Bir Yanıt
 26. Teslim Olma Zamanı

Bir Cevap Yazın