Desen

Yaratıcı

Yaratıcı, Zaman Çarkı evrenini oluşturan varlıktır. Başka nasıl tarif edilebilir ki? Yaratıcı gelenekselleşmiş Bilimkurgu Tanrılarından oldukça farklıdır ki buna birazdan değineceğiz.

Başlangıçta Yaratıcı dünyayı ve dünyanın düzeni için zamanın çarkını yaratıyor, böylece Zaman Çarkı Desen’i dokurken dünya yoluna devam ediyor. Tabi bu açıklamayla akla Ölüm Kapısı serisi geliyor, Sartanların kurmaya çalışıp çuvalladığına benzer bir düzen mantığı var, tek fark Yaratıcı’nın düzeninde hata olmaması.

Yaratıcı yaratım esnasında Karanlık Varlık’ı, zindana hapsederek dünyadan yalıtıyor. Karanlık Varlık’ı Yaratıcı mı yarattı, Desen mi, yoksa kendiliğinden mi varoldu gibi bir soru var elbette ama bu sorunun yeri burası değil o yüzden geçiyorum.

Yaratıcı ortaksız ve paydaşsız, mutlak hakimdir, dünyayı yaratır ama bahsedildiği üzere bu dünyayı yönetmez. İnsanların kendi kaderini çizmesine izin verir, bu sebeple müritleri, şampiyonu, öğretisi ya da tapınakları yoktur.

Ancak insanlar elbette ahlaki ve tercihsel olarak iyi ve kötüyü bilmektedir, kötüyü Karanlık Varlık temsil ederken Işık iyiyi simgelemiştir bu yüzden insanlar birşey dilemek, yemin ya da tövbe etmek üzere Işık lafını kullanırlar. Yani Işık bahsi, Yaratıcı’yı temsil etmektedir, belki bir isim güzellemesi ya da Gölge’nin antitezi olmasından dolayı bilinçli bir isim seçimidir. Beyaz Kule’ye rakip olarak Kara Kule kurulması gibi.

Pek çok diğer alanda olduğu gibi felsefe ve ilahiyat – diyelim – alanında da altın çağını yaşan Efsaneler Çağı’nın tüm bilgisine sahip olan Lews Therin Telamon Yaratıcı hakkında şöyle düşünüyor;

Yaratıcı dünyayı yaratmıştı ve insan ırkını onunla ne yapacaklarsa yapmak üere yalnız bırakmıştı; dünyayı cennete de çevirebilirlerdi, Kıyamet Çukuru’na da, onlara kalmıştı. Yaratıcı pek çok dünya yaratmıştı her birinin çiçeklenmesini ya da ölmesini izliyordu ve ötede sonsuz dünyalar yaratmaya devam etmişti. Bir bahçıvan, dökülen her çiçek için ağlamazdı

Robert Jordan’da benzer şekilde Yaratıcı’nın dünyayı yaratıp ötesine karışmadığını, din işiyle ilgili de Yaratıcı’nın tapınmaya ihtiyacı olmadığını söylemiştir.

Şimdi spoiler olabilecek, sağlam olmayan bir zemine geliyoruz isterseniz okumayı burada bırakabilirsiniz.

Seride Yaratıcı ile ilgili sahneler var biliyorsunuz, ilk ve son kitapta.

Mesela ilk kitap Dünyanın Gözü’nün sonlarında ‘BEN BU İŞTE YOKUM’ diyor bir ses Rand’a. Rand’da bu sesin Yaratıcı olduğunu farzediyor.

Gerçekten öyle mi?

Robert Jordan, bu sesin Yaratıcı’ya ait olmayabileceğini söylüyor;

PAUL WARD

Possible question: Is the Dark One pure True Power? Why does the Creator ignore Randland except to talk to Rand at the end of The Eye of the World?

ROBERT JORDAN

No, the Dark One is not pure True Power. Who says the Creator takes little interest in the activities of mankind? And I will neither confirm nor deny that the Creator spoke to Rand.
‘ Yaratıcı’nın insanoğlunun yaptıklarına ilgi gösterdiğini de kim söylüyor? Yaratıcı’nın Rand’a konuştuğunu ne kabul ne de inkar ederim. ‘ diyor.
Ötesi? Fikirler, teoriler, iddialar vesaire vesaire… Forumda konuşuluyor, katılabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın