Dizi Haberler

Dizi Macerasında 15 Yılın Ardından

Zaman Çarkı serisini televizyona aktarma çalışmalarında geçmişte bazı son derece ilginç çalışmalar oldu, hepimiz sonucu -Winter Dragon- gördük ancak arka planda neler döndüğü pek gün yüzüne çıkmadı.

Dizi ile ilgili tüm yönleri ile aktarmak üzere 2 farklı yazı hedefliyorum,

1- Robert Jordan’ın sağlığından günümüze tüm dizi-film çalışmaları ve yılan hikayesine dönen yapım hakları, yapımcı, stüdyo, senaryo konusu

3- 2019 yılı itibarı ile artık oldukça somut gelişmelerin yaşandığı televizyon yapım çalışmalarının detayı

Zaman Çarkı dizisi hakkında değişik yerlerde ‘şok şok şok‘ tarzında çok fazla haber yayınlandı, çeşitli gelişmeler de yaşandı doğru ancak bu konudan özellikle uzak durmaya çalıştık. Çünkü açıkçası kayda değer vakit ayırıp okumaya değecek hiçbir gelişme yakın zamana kadar yaşanmamıştı. Bugün gelinen noktada ise işin rengi değişti, bazı hazırlık ve çalışmalara başlandı.

Sıfır noktasına dönersek, Robert Jordan 21. yüzyıla kadar Zaman Çarkı’nın televizyona veya sinemaya aktarılmasını düşünmediğini çeşitli mektup, konferans veya imza günlerinde açıkça belirtmişti. Ancak 2001’de Yüzüklerin Efendisi’nin beyazperdeye taşınması, elde ettiği büyük başarı ve popularite fikrini değiştirmiş gözüküyor ki zaten Dünyanın Gözü ile Yüzük Kardeşliği’nin başlangıç aşamasında benzerlikler gösterdiğini ve Robert Jordan’ın bu durumu kabul ettiğini yazmıştık.Bu yadırganacak bir şey değil 90-2000 döneminde yazılan tüm fantastik seriler Tolkien’den illa ki birşeyler alıyor.

2004 yılına gelindiğinde Zaman Çarkı’nın yayın ve dağıtım hakları, bilgisayar oyunu, oyuncak, çizgi dizi başta olmak üzere telif hakları diyelim Red Eagle Entertainment isimli bir şirketin eline geçiyor. Bu şirket Robert Jordan’a sonradan anladığımız üzere Star Wars tarzı bir ürün ve hizmet vadediyor, yani oyuncağından tutun da kılık kıyafet, duvar saati, çizgi film, bilgisayar, konsol, kutu oyunlarına kadar. Bir sözleşme imzalanıyor ama süresi ve şartları belli değil, süresi var mı yok mu o da üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen belli değil.

Red Eagle Entertainment isimli firma 27 Eylül 2004 tarihinde tescil edilmiş ve kullandığı logo da kızıl kartal. Bu açıdan bir başka şirketin Zaman Çarkı’na özel kurduğu özel bir alt firma olarak düşünmek mümkün, Manetheren’i çok çağrıştırıyor isim ve amblemi.

Firmanın da başta iyi niyetli ve kararlı olduğunu söyleyebiliriz, hakları aldıktan kısa süre sonra 2005 yılında bir Çizgi dizi yapımcısı ile anlaşarak Yeni Bahar kitabının çizgi dizisini dağıtımcılar kanalı ile dünya çapında, biz biraz geç kaldığımız için olacak Türkiye’ye uğramasa da, yayınlıyorlar. Yeni Bahar çizgi dizisi 6 bölüm yayınlanıyor ancak ardından 2006 yılının ilk yarısında 7. bölümü vaktinde çıkarmıyor veya çıkaramıyor. Uzunca bir süre beklendikten sonra Red Eagle Entertainment sorumlu bir davranış sergileyerek uzunca bir yazı hazırlıyor, taşeron firmanın çizgi diziyi hazırlamadığını, kendi içlerinde sorunlar yaşadığını ve yapılan görüşmelerden sonuç elde edilemediğini bu nedenle çizgi dizinin devam etmeyeceğini özürleri ile birlikte okuyuculara açıklıyor.

2006 yılının devamında Zaman Çarkı çizgi dizisi için bir başka firma ile anlaştıklarını duyuruyorlar, bu duyurunun peşi sıra da Zaman Çarkı filmi için çalışmaların başladığı da müjdeleniyor. Yıl 2006 dikkatinizi çekerim.

2006 yılını takiben 2007 yılının ortalarına kadar çizgi dizi ve film hakkında hiçbir gelişme olmuyor, 2007 yılında ise Robert Jordan Red Eagle Entertainment şirketine verip veriştiriyor ya da takıp takıştırıyor. Açıklamasına göre, Red Eagle yetkilileri ile tartışmış ve firma yetkilileri kendisine hakaret etmiştir. Robert Jordan bu firmadan hiç memnun değildir, verilen sözler tutulmamış, Zaman Çarkı gibi bir eserin içine edilmiş veya edilmek üzeredir. O artık bu şirketin yapım işlerine yardım etmeyecektir.

Robert Jordan – Red Eagle anlaşmazlığı zaten bu yapım şirketince çıkartılan x bir materyalin artık tutma şansını sıfırlıyor, unutmayalım veya Taht Oyunları ile karıştırmayalım ki Robert Jordan oldukça sivri ve baskın biri, yani o olumsuz bir laf ederse okuyucular onu takip eder. Peki bu anlaşmazlığın nedeni neydi?

R. Jordan Zaman Çarkı’nın televizyon dizisi olmasını arzuluyor çünkü eldeki hikaye ve karakter bakımından materyal oldukça fazla yolculuk oldukça uzun. Red Eagle ise Star Wars ve Yüzüklerin Efendisi gibi iki başarılı üçlemenin etkisi ile icat çıkarmayalım denenmiş ve başarılmışı tekrarlayalım arzusunda. Tabi bu tartışmanın asıl faktörü değil, asıl konu süre bakımından verilen sözlerin tutulmaması, imzalar atılalı 3 yıl olmuş elde sadece 6 bölümlük çizgi dizi var. Film taahhüt edilmiş, en az 1 yıl geçmiş ki bazıları film sözünün en başında verildiğini söylüyor ancak ortada hiçbirşey yok. Belki arka plandaki başka görüşmelerinde etkisi ile Robert Jordan köprüleri yakıyor.

Ne var ki demin bahsettiğim açıklamadan kısa süre sonra 16 Eylül 2007 tarihinde Robert Jordan vefat ediyor. Bundan sonra işler tamamen çığrından çıkıyor, 2008 yılının Şubat ayında Red Eagle yayın haklarının opsiyonunu aldığını duyuruyor ki o ellerinde bu hak olmadan yıllardır nasıl ‘film çıkaracağız’ diye açıklama yaptılar pek anlaşılır türden değil. Peşisıra yine 2008 yılında Red Eagle bu defa her kitap için bir bilgisayar oyunu çıkaracağını duyuruyor, film çalışmaları ile ilgili de en az 3 film olacağını söylüyor. Bu sözleri Electronic Arts (EA) sitesinde yaptığı bir açıklama ile destekleyerek 2006 yılında kurulan Red Eagle Games firması ile anlaştıklarını duyuruyor. Sonraki 4 yıl Online RPG oyunu, telefon oyunu, konsol oyunu yapılacağı açıklamaları ile geçiyor, anlaşmalar duyuruluyor ama 2012 ye geldiğimizde farklı bir gelişme oluyor. Bu defa şirket girişimcilerin fikirlerini anlatıp yatırım topladığı bir siteye Zaman Çarkı oyunu için başvurup baya baya bağış toplamaya çalışıyor ancak 8 yıl olmuş insanların itimadı sıfırlanmış 450.000 dolar hedefledikleri yerden 3.000 dolara yakın bir parayı ancak alabiliyorlar.

2012-2015 yılları arasında Robert Jordan’ın eşi ve editörü Harriet dışında kimseden hiç ses çıkmıyor, hiçbir gelişme yaşanmıyor. Harriet 2012 yılında diyor ki ben kocam öldükten bir sene sonra – 2008 yılında – tüm yayın haklarını Universal Stüdyolarına sattım. Bir film ve mini-dizi çıkarmak için 7 yıl süreleri var. Hatırlarsak 2008 Şubat’ında da Red Eagle şirketi yapım hakları opsiyonunu aldıklarını ve kullanacaklarını açıklamıştı. Durum tam çorba.

2015 yılının Şubat ayında tabir-i caizse bomba patlıyor. 08 Şubat 2015 günü sessiz sedasız Amerika’daki FXX isimli bir televizyon kanalının yayın akışında aşağıdaki dizi beliriyor,

Winter Dragon FXX yazısı

Winter Dragon mobil yazı

09 Şubat 2015 günü ise karşı taarruz niteliğinde Harriet ve okuyucu tepkileri yağmaya başlıyor. Bir kere izleyenler ağzına geleni sayıyor haklı olarak. Harriet ise bir mesaj yayınlayarak dizi ile ilgili bir bölüm yayınlandığını duyduğunu, bununla ilgili hiçbir bilgisinin olmadığını, senaryoyu hiç görmediğini söylüyor. Universal Stüdyolarından televizyon yayın haklarını alan Bandersnatch isimli firmanın 11 Şubat’a kadar opsiyon hakkı bulunduğunu – hatırlarsak 7 yıl süresi vardı Universal’in – da ekleyerek, çok şaşırdım böyle birşeyin tekrarlanmasına izin vermeyeceğim diyor.

Şimdi yayın hakları konusunda kesin olan durum 2008 yılının Şubat ayında satılmış olduğu. Harriet Universal’e 7 yıl süre ile sattım diyor. Red Eagle aynı tarihte biz aldık diyor. Harriet Bandersnatch isimli yapım şirketi Universal’den aldı diyor. Yine bir başka kesin nokta hakkı kim almış olursa olsun 11 Şubat 2015 günü sona ereceği idi.

İyice çorba olacak bir başka detay da 7 yıl sürenin ilk yapım işi için olması, yani hakkı sattım eğer 7 yıl içinde birşey yapılmazsa sözleşme fesholur diyor Harriet, veya ben öyle anladım. Sözleşmenin 11 Şubat 2008’de yapıldığını anlıyoruz, dolayısı ile 11 Şubat 2015’te de sona ermiş olacaktı.

Şimdi maalesef daha da karıştıracak bir başka iddia da, Universal’in 7 yıllık süresinin 2015 Şubat itibarı ile dolduğu ve bu tarih itibarı ile hakların tekrar Red Eagle Entartainment firmasına geçtiği, sürprizler bununla bitmedi Red Eagle’da hakları Winter Dragon Productions isimli 23.12.2014 tescil tarihli firmaya devrediyor. Onların da bu hakkı kullanarak 09 Şubat 2015 günü öğlen 01:30’da bir deneme bölümü yayınladıkları.

Tabi bu iş buradan mahkemeye gidiyor, io9’da dava dosyasını bile bulmuşlar hatta. Bu hak kimindi kısmını burada bırakıyorum, belki mahkeme sonlandığında kesinleşir ama işlerin bu denli karışmasında Harriet McDougal isimli 80lik teyzenin yoğun katkısı ve emeği var.

Winter Dragon isimli 22 dakikalık yapıma gelirsek,

Bu bölüm neden bu kadar tepki aldı? Hem de herkes birşeyler görmek için bu kadar heyecanlı ve sabırsız iken? Çünkü izlediniz mi bilmiyorum ama gerçekten berbattı. Türk izleyici için ilginç bir tesadüfte barındırıyor, Kurtlar Vadisi Irak filmindeki Amerikan ajanı-ydı heralde- Billy Zane karşımıza Ishamael olarak çıkıyor veya çıkmaya çalışıyor diyelim. Görünce epey şaşırmıştım açıkçası.

Devam edersek, deneme bölümü Dünyanın Gözü Önsözünü konu alıyor. Yani Efsaneler Çağı’nın sonu Lews Therin Telamon’un Ishamael ile karşılaşmasını ve kendisi ile yüzleşmesini. Yani kitabı açıp ilk sayfasından çevirmeye başlamışlar. Komik kısım şu ki yukarıdaki FXX mesajına bakarsak dizinin konusu ‘ Lews Therin 10 yıllık bir savaştan sonra eve ailesine döner ancak hiç beklemediği bir misafir tarafından karşılanır’ 

Şimdi bu eve dönme, 10 yıl lafları nereden çıkmış ola ki? Dünyanın Gözü 9. sayfaya bakalım,

Lews Therin başını kaldırdı ve siyahlara bürünmüş adam o bakışların önünde istemsizce bir adım geriledi. “On yıl, Hain,” dedi Lews Therin, kınından çekilen çelik gibi yumuşak bir sesle. “İğrenç efendin on yıl dünyayı yakıp yıktı. Ve şimdi bu. Ben…”

Dizinin yönetmeni James Seda isimli vatandaş 21 Ocak 2015 günü twitter a içini dökerek kendini kutluyor – Bir günde 22 sayfa çektim bana helal olsun diyor – tam olarak.

’22 scripted pages … in one day. Rock star #missionimpossible ‘

4 sayfalık önsöz bölümünü 22 sayfalık senaryoya dönüştürüp 1 günde çeken bu vatandaşların yukarıdaki 10 yıl savaş konusunu açıkladığım üzere kitabın 3-4 sayfasını çevirip dizi çekmek üzerine. Yani yönetmen, yapımcı, oyuncu, makyöz, kostümcü bunların hiçbiri hayatında Zaman Çarkı’nı duymamış. Red Eagle 11 yıldır serinin haklarını tutmuş, çeşitli projeler geliştirmeye çalışmış ama öyle gözüküyor ki bunu kitapların kapağını açmadan yapmışlar.

Winter Dragon’da neler oluyor diye sorarsanız Lews Therin – Telamon’u atmışlar niyeyse- Matrix kılıklı Billy Zane ile yüksek perdeden bağırışıyor, yapmacık diyaloglar, kötü oyunculuk, kötü kostüm, kötü mekan ve hatta kötü makyaj.

Gelen tepkiler üzerine Red Eagle’ın sahibi Rick Selvage basına diyor ki,

Televizyon dizisi için büyük talep olduğunu düşündük ve çekimlere başlayarak piyasaya çıkmayı hedefledik. Açık ki önsözün kitabın kalanı ile devamlılığı yok, bu bir giriş değil deneme bölümü idi. Hayranların böyle bir dizinin çekilmekte olduğunu bilmesini ve daha fazlasının geleceğini bilerek heyecanlanmalarını istedik. – Bu cevabı gelen tepkilere ne diyorsunuz sorusuna veriyor.

Hani film yapacaktınız, Robert Jordan ile buna sebep tartışmıştınız sorusuna ise,

Dünyanın Gözü’nün hikayesinin çok karışık olduğunu hissettik, karakter gelişimleri, dünyanın inşaası… Taht Oyunları’da televizyonda iyi iş çıkardığından televizyona devam etmek istedik. Tabi bu film yapmayacağımız anlamında gelmiyor, elde materyal çok Taht Oyunları gibi olmaz.

Bu röportajı özellikle ekledim, yani 2015 Şubat’ında Winter Dragon niye yayınlandı? Çünkü Game of Thrones paraya para demiyordu. Bölüm ismini bile Taht Oyunları’ndan çakmışlar sanki.

Sonuç olarak Red Eagle isimli yapım şirketi 2004-2015 yılları arasındaki 11 yıllık sürede Zaman Çarkı’na 650.000 amerikan doları civarında para yatırmış, hiçbirşey çekmediği, dişe değer birşey yayınlamadığı ve girişimlere de hakları elinde bulundurması dolayısı ile engel olduğu gibi okuyucunun da ahını alarak ‘bir iş nasıl berbat edilir’ sorusunun da canlı örneği olmuştur.

Bir Cevap Yazın