Karakterler

Wit Congar

Wit Congar – Çizgi Roman’daki tasviri

Wit Congar, Andor’un İki Nehir bölgesinde Emond Meydanı köyünde çiftçilikle uğraşan Congar ailesine mensup kimsedir. Wit orta boylarda sıska bir adamdır.

Wit, Daise Congar ile evlidir ve kadına gerçekten aşıktır, ilginç bir şekilde karısı da onu bir o kadar sever.  Yine de evin reisi Wit değil Daise’dir ve Wit aslında oldukça etkili bir şekilde yönetir.

Wit Congar, Emond Meydanı sakinlerinin genellikle dirayetli ve azimli karakterine karşılık tembel ve üşengeçtir. Bir işe başlamak ya da başladığı işi bitirmek için hiçbir zaman hazır görünmez.

Congar ailesine mensup çoğu kişinin olduğu gibi Wit’te devamlı şikayet eden ve huzursuzluk çıkaran biridir.

Bir örnek; (DG.#01 Boş Bir Yol)

“Nynaeve hakkında ne yapacağız, al’Thor?” diye sordu Congar. “Emond Meydanı’nda böyle bir Hikmetimiz olamaz.”
Tam derin bir iç çekti. “Bu bizim alanımız değil, Wit. Hikmet kadınların işidir.”
“Eh, bir şeyler yapmak zorundayız, al’Thor. Nynaeve ılımlı bir kış geçireceğimizi söyledi. Ve iyi bir hasat yapacağımızı. Rüzgârda ne işitiyormuş, şimdi sor bakalım. Hemen suratını asıyor, sonra da yürüyüp gidiyor.”
“Her zamanki tavrınla sorduysan, Wit,” dedi sabırla Tam, “taşıdığı sopayla seni pataklamadığı için şanslısın. Şimdi, izin verirsen, bu brendiyi-”
“Nynaeve al’Meara Hikmet olmak için çok genç, al’Thor. Kadın Kurulu bir şey yapmayacaksa, o zaman Köy Kurulu yapmalı.”
“Hikmet’ten sana ne, Wit Congar?” diye gürledi bir kadın sesi. Karısı evden dışarı fırlarken Wit irkildi.

 

Zaman Akışı

  • Tam Al’Thor ve Rand Kışgecesi Emond Meydanı’na giderlerken Wit oturduğu merdivenlerden yola fırlayarak önlerini keserek Hikmet’i şikayet etmiştir.
  • Eşi Daise Congar, Wit’i çerçiden iğne almaya gönderir.
Devamı 4. kitap Gölge Yükseliyor – SPOILER içerir. Okumadıysanız ve toksanız lütfen devam etmeyin.

*

*

*

  • Perrin Trolloc avından döndüğünde Wit ve Daise Congar’ı da köyde görür.
  • Verin Perrin’e o Trolloc avındayken Lord Luc’un Emond Meydanı adamlarından bir delegasyonla Beyazpelerinlerle konuşmaya gittiğini söyler. Onlara Emond Meydanı’nın kendilerine kapalı olduğunu ve köyün 10 kilometre yakınına gelmemelerini söylemiştir. Wit’te o delegelerden biridir.
  • Emond Meydanı sakinlerinin köylerini savunduğu savaştan sonra Perrin köyün güneyini savunan adamlardan Cenn Buie, Hari ve Dag Coplin ile Wit Congar’ın yanına gelir. Adamlar kendilerinin de büyük bir zafer kazandığını söyleyerek böbürlense de Perrin manzarayı hemen çakar, bir grup korkmuş ve perişan haldeki Tenekeci’ye ok atmışlardır.
  • Wit Congar Trolloclar ile yapılan büyük savaşa katılır. Savaştan sonra Perrin Wit’in karısına sıkı sıkı sarıldığını görür. Daise Beyazpelerinlerin savaşa katılmayıp geride beklediğini söylediğinde o da karısının yanında ileri çıkar.

Bir Cevap Yazın