Haberler

Unfettered III Geliyor

Unfettered Anthology kitabı daha önce yayınlanmıştı, burada da konusunu ve Brandon Sanderson’un açıklamasını paylaşmıştık. Görünen o ki 2018 yılında Unfettered Anthology II yayınlanmış ve 2019 için III. versiyonunun hazırlıkları tamamlanmış. Kitap 2019 Mart’ında yayınlanacak.

Unfettered III’ün bizim için anlam ve önemi içerisinde Zaman Çarkı’na ait gün yüzüne çıkmamış bir bölüm bulunmasıdır. Brandon’ın söylediğine göre bölüm Perrin hakkında, Cairhien’de geçiyor ve oldukça uzun. Eğer merak ediyorsanız bölümün ne hakkında olduğuna dair en ciddi varsayımı imleci sürükleyerek görebilirsiniz : Yolların temizlenmesi, mühürlenmesi veya tuzaklanması hakkında olduğu düşünülüyor.

Bugün sizlerle fazla özel birşey paylaşma fırsatım olacak. Bazılarınızın bildiği üzere, Işığın Anısı’nın revizyon sürecinde iki uzun bölüm kitaptan kesildi. Ruhlar Nehri adını verdiğimiz ilk bölümü Unfettered Anthology kitabına dahil edilmişti. İkinci bölüm ise öyle zannediyorum ki hiç gün yüzüne çıkmayacaktı.

Ancak Grim Oak (ve sahibi Shawn Speakman) – geliri ihtiyaç sahibi yazar ve sanatçıların tıbbi masraflarına kullanılmak üzere -Unfettered Anthology serisini sürdürdü. Düşündüm ki üçüncü antolojinin yayınlanması bu öteki çıkartılan bölüm (Perrin’in yollarda seyahat ettiği) için iyi bir fırsat olacaktır. Harriet büyük bir nezaketle bu bölümün yayınlanmasını kabul etti, o yüzden bu bölümün antolojiye dahil edilebilecek olmasını duyurmaktan büyük bir heyecan duyuyorum.

Bu bölümü oldukça sevmiştim ve kitaptan kesilmesi bana zor gelmişti ( Antolojide neden sonunda bu bölümü kesmeye karar verdiğimizi açıklayacağım) Sizi uyarmam gerek olayları anlamaya yardımcı nitelikteki Ruhlar Nehri’nin aksine bu henüz isimlendirilmemiş bölüm farklı niteliktedir. Bunu aynı bitmemiş bir filmin alternatif sonu veya ekstra bölümünü izler gibi okuyacaksınız.

*  Tarzanca çeviri için ilave açıklama – ben onun kadar kısa açıklayamadım durumu – , Sharalılar hakkındaki Ruhlar Nehri, Işığın Anısı’ndaki olayları anlamanıza yardımcı nitelikteydi ancak bu henüz isim belirlemediğimiz bölüm ise Işığın Anısı’ndaki olaylar ile doğrudan ilgili ancak bir sebepten kitaptan çıkardığımız bölüm diyor.

Hala bunun ilginç ve heyecan verici bir yazı yığını olduğunu düşünüyorum. Oldukça uzun ve Zaman Çarkı’nın sonunda cevaplanmamış şekilde havada kalmış bir soruyu hedefliyor. Yani size bir kıyak geçtiğimi düşünüyorum.

19 Mart 2019’da Unfettered III’e bakın

Brandon

Bu açıklamanın üzerine twitter adresinde de bölümün ilk birkaç cümlesini paylaştı

Perrin baltasını kavradı ve yolkapısından Cairhien’e doğru adımını atarak taş döşeli dar sokağa baktı. Akşam saatiydi ve sokaklar karanlıktı, gerçi kapıyoldan gelen fener ışığı kaldırım taşlarını altın rengine boyuyordu.

Şehir oldukça çeşitli insan kokularıyla doluydu, yakındaki bacaların kokusu, parfümlerin ağır aroması hatta sokak tabelalarının çoktan kurumuş boyalarının kokusu. Buradaki eksik şehirlerle özdeşleşmiş olan çürüme kokusuydu. Bugünlerde Cairhien’de en küçük bir kırıntının bile çürümesine izin verilmiyordu.

İçinde bir parça önce dumanı tanıdı, sonra bu bilgiyi zihninin derinliklerine gönderdi. Ateş insanların yakında olduğunu anlamalarının kurtlar için en basit ve genellikle ilk yoludur.

Brandon Sanderson Işığın Anısı Yayınlanmayan Bölümü ilk sayfası

Bir Cevap Yazın