Haberler

Unfettered Anthology (Serbest Seçmeler)

Unfettered (-tam karşılamasa da- serbest ) fantastik edebiyat alanındaki pek çok ünlü yazarın katkılarıyla oluşturulmuş farklı farklı hikayelerden oluşan öyküler kitabı. Çok daha basit haliyle anlatmak gerekirse Ömer Seyfettin’den seçmeler kitabı gibi, yalnızca her bölümü farklı bir yazar yazıyor ki cazibesi de burada yatıyor-buna birazdan değineceğim.

Shawn Speakman, Shannara serisinin yazarı Terry Brooks’un ve birkaç farklı yazarın daha websitelerini yapan kişi, Hodgkin Lenfoma isimli amansız bir hastalığa yakalanıyor. Sağlık sigortası da olmadığından tedavi masraflarını karşılamak onun için gitgide zorlaşıyor ve bu noktada Terry Brooks ‘toplama hikayeler kitabı’ fikrini ortaya atıyor.

‘Herhangibi bir yazılı materyal’ isteği ile Shawn Speakman pek çok yazara gidiyor -kitabın adında ‘karşılamasa da’ notu eklemem bu yüzden- ve serbestçe herhangibi bir şey yazmalarını istiyor. Buradaki amaçta elbette bariz, farklı okuyucu kitlelerinden faydalanarak satışları arttırmak – dürüst bir amaç için olduğundan dolayı sorun yok-

Shawn Speakman 'Serbest Seçmeler' - 'Fantezi'nin ustalarından hikayeler'

Shawn Speakman ‘Serbest Seçmeler’ – ‘Fantezi’nin ustalarından hikayeler’

Terry Brooks, R.A. Salvatore, Michael J. Sullivan, Brandon Sanderson gibi yazarların da dahil olduğu 23 farklı öykü toplanarak bir kitap oluşturuluyor. Terry Brooks Shannara hakkında yayınlanmayan bir öykü anlatırken Brandon Sanderson’da Zaman Çarkı’ndan hiç yayınlanmamış bir bölüm ekliyor kitaba.

Brandon Sanderson olayı şöyle anlatıyor;

‘ Shawn Speakman, 2011 yılında teşhisi koyulan Hodgkin Lenfoma hastalığının tedavi masraflarını karşılayabilmek için oluşturmaya çalıştığı Serbest Seçmeler kitabı için beni aradı. Shawn iyi bir arkadaş, pek çok yazarın kariyerini desteklemiştir bu yüzden bende yardım etmekle ilgilendim. Soru bu seçmelere ne katacağımdı. Shawn’ın buna verdiği başlık ‘SERBEST’ çünkü yazarlara hiçbir sınırlama getirmek istememişti, kim ne isterse onunla katılacaktı kitaba.

Ben IŞIĞIN ANISI’nı yazarken, diğerlerinden daha çok zorlayan bir bakışaçısı(karakterin gözünden anlatım) vardı. Bahsettiğim karakter Bao, kitabı okuyanlar kim olduğunu bilir. Bao’nun karakter derinliğini arttırmak için birşeyler denedim ama Harriet’e bu bölümleri gösterdiğimde,hepimizin beğenmesine rağmen, kitaba uymayacağına karar verdik. Harriet eklediğim yeni şeylerden ve çıkardıklarımdan dolayı bu bölümlerin dikkat dağıtıcı olduğunu ve serinin genel havasına uymayacağını hissetti. Biraz görüştükten sonra bunların çıkarılmasına karar verdik.

Bunun neden gerekli olduğunu görmeme rağmen, beni üzdü. Sahnelerin karaktere pek çok şey kattığını,etkili olduğunu ve IŞIĞIN ANISI’nda olan bitenleri dokunaklı hale getirip anlam kattığını düşünüyordum. Yani Shawn’ın seçmelerine katkı yapma fırsatı gelince, bu sahneler için yerin burası olduğunu düşünmeye başladım. Harriet’e danıştım ve o da bunun iyi bir fikir olduğunu düşündü.

Sonuç ‘Ruhlar Nehri’ Robert Jordan&Brandon Sanderson tarafından yazılan  bir Zaman Çarkı öyküsü oldu. Sonuçta bu gerçekten silinen bir sahne, yani bunun anlamı IŞIĞIN ANISI ile birlikte okunabileceğidir. Zaman Çarkı’nın tüm serisini okumadıysanız size pek birşey ifade etmeyecektir ama karakterin tüm macerasını anlatır ve ben bunu çok heyecan verici buluyorum. Bence gerçekten hoşunuza gidecek ve bu seçmeler bu sahneler için iyi bir yer oldu çünkü hikayenin devamında dikkatiniz dağılmayacak. ‘

Orjinal yazı : http://brandonsanderson.com/unfettered-with-a-memory-of-light-deleted-sequence-now-out-updates/ adresinden okunabilir.

Tabi spekülatif açıdan, sahnelerin silinmesine çok içerlediği ve yazının sonunda Harriet’e laf soktuğu söylenebilir ama belki de sadece bize öyle gelmiştir.

Unfettered Anthology ( Serbest Seçmeler ) ‘Ruhlar Nehri’ bölümüyle Bao’nun hikayesini anlatıyor. Toplamda 5 sayfa sürüyor yanılmıyorsam yani öyle çok alıp götürecek birşey beklemeyin ama kısa ve etkin denebilir sahneler için. Özellikle de son kitapta birdenbire ortaya çıkan Bao karakteri ve halkını anlamlandırmak için faydalı oluyor.

Kitapların yayınlanmasını bekleyen kesim için Bao çok büyük bir sürpriz değil çünkü biz olaylara kafa patlatıp ‘ya ne olur?’ kritiğini yapmak için bolca zaman bulmuştuk (birkaç sene kadar) ve bu yüzden Bao ve Sharalılara şaşırsakta olay örgüsünden kopmadık. Gelin görün ki artık bu tarihlerden sonra seriye başlayıp bitirenler için Bao sahneleri ‘lan ne oluyor?’ kıvamında geçebilir. Umarım o anda sayıp sövüp kitabı kapamak yerine nette arama yaparlar.

Unfettered tabi ki Türkçe’ye çevrilmedi, orjinal dilinde okumak isteyenler Amazon’dan e-kitap olarak satın alabilirler.

Bir Cevap Yazın