Topluluklar

Tuatha’an

Tuatha’an, savaşlarla kırılan bir dünyada şiddeti kabul etmeyip gezgin hayatı yaşayan karavan topluluklarına verilen isimdir. Tuatha’an eski dilde Gezginler demektir ve Üçüncü Çağ’da bu şekilde ya da hakaret amacıyla çağrıldıkları üzere Tenekeciler olarak bilinirler.

Bu arada Tuatha’an bu şekilde okunuyormuş okuyabilirseniz tabi – tuu-ah-tah-ahn. 

Gezginler bir halk ya da millet değildir, toprakları, devletleri veya ünvanları yoktur. Her milletten ve ülkeden insanın katılımıyla Tuatha’an grupları oluşur, belli bir önşartı ve formalitesi de yoktur. Bu topluluğun kökeni ve adetleri çok eskilere ve başka bir halka uzanıyor ki spoiler vermemek için ancak yazının sonunda detaylıca bahsedebileceğiz.

Tuatha’an halkı devamlı olarak yolculuk halindedir ancak şehirlerin karışık, kalabalık ve insan profili açısından kontrolsüz olması nedeni ile büyük yerleşim yerlerinden ve yakınlarından kesin olarak uzak dururlar, diğer yerleşim yerlerine de pek gönüllü olarak uğramazlar. Aiellerin karşılaşmaktan kaçındığı ve Üç Kat Topraklar’dan geçmesine izin verdiği – Çerçileri halk saymıyoruz- tek halktır. Gezginlerin zanaat olarak özelliği kap kacak onarımıdır, geçimlerini bu şekilde ve basit eşyaların ticareti ile sağlarlar.

Tenekeci grubunun önderine Mehdi veya Arayıcı denir, topluluğun gündelik işlerdeki kararlarını yolculuk güzergahı, yeni katılımları, evlilikleri, görev dağılımı ve sair konulardaki karar verici ve yönetici odur. Aslında içi boş bir ünvan değil çünkü coğrafyayı, yaşanılan yerleri, köyleri ve köylerin yapılarını ve haberleri yani güncel olayları çok iyi bilmeyi ve takip etmeyi gerektirir. Aksi durumda halkının ömrü uzun olmayacaktır. Hatırlarsak Moiraine’nin bir Tenekeci kadını istihbarat almak için kullandığını görmüştük.

Tenekeciler Yaprağın Yolu adını verdikleri bir felsefeyi esas alarak yaşarlar ve ömürleri boyu kayıp bir şarkıyı ararlar ve aslında bu nedenle seyahat ederler ki Mehdi’ye bu nedenle Arayıcı da denir,

‘Yaprak ona ayrılan zamanı yaşar ve onu uçurup götüren rüzgârla mücadele etmez. Yaprak hiçbir şeye zarar vermez ve sonunda yere düşüp yeni yaprakları besler. Erkekler de böyle olmalıdır. Ve kadınlar ‘

‘Şiddet, gören kadar göstereni de incitir. Baltanla bir ağacı kesebilirsin. Balta ağaca şiddet gösterir ve zarar görmeden kurtulur. Sen böyle mi düşünüyorsun? Tahta çeliğe göre yumuşaktır, ama keskin çelik, ağacı keserken körelir ve ağacın suyu onu paslandırır, delik deşik eder. Güçlü balta savunmasız ağaca şiddet gösterir ve zarar görür. İnsanlar da böyledir, ama insanlarda zarar gören ruhtur’

Basit şekilde netleştirmek için , Gezginler yaşamları pahasına kimseye fiziksel müdahalede bulunmazlar ne saldırmak ne savunmak için. Şiddete maruz kaldıkları zaman kaçar veya saklanırlar. Örnekleyelim, açlık ve oturma eylemi yaparlar ama itiş kakışlı protestolara gelmezler. İki kişi kavga ediyor aralarına girmeye çalışırlar ancak kimseyi tutmaya çalışmazlar. Mesela Tuon naz için Mat’ten kaçarken ve Mat bu yüzden sinirden köpürürken oradaki bir Tenekeci grubu durumu bilmedikleri için Mat ve Tuon arasına duvar örüp Tuon’u uzaklaştırmaları ve Mat’i konuşturup sakinleştirmeye çalışmalarını örnek olarak gösterebiliriz.

Hiçbir ülke veya topluluk Gezginler’i sevmez, hor ve hakir görürler hatta bir dereceye kadar kin beslerler. Bunun başlıca sebebi Tuatha’an gruplarının karavan topluluğuna katılmak isteyenlere kucak açmasıdır. Yani ‘annen kızar, baban küser, karın – kocan sensiz ne olur, sen gelme başımıza iş alırız millet peşimize düşer’ diye düşünüp hareket etmezler, aksine bu konularda yüreklendirici ve teşvik edici olduklarını görüyoruz. Hatta tanıdığımız tek Mehdi olan Raen daha çok gençlerin Yaprağın Yolu hakkında soru sorduklarını ve katıldıklarını söylüyor.

Tabi buradaki asıl soru bir insan neden kolaylıkla canından, ırzından veya malından olabileceği veya her gittiği yerde hor görülüp aşağılanacağı bir topluluğa katılmak ister?

Tenekecilerin şehirlere hiç uğramadığını, köylere ise nadiren uğradığını dolayısı ile insan tedariğini köylerden sağladığını söyleyebiliriz. Yani Raen köylü gençlerin Tenekecilere katılmak istediğini söylemiş oluyor. Zaman Çarkı köylerinde hayatın çok durgun ve muhafazakar yapıda olduğunu biliyoruz, Tenekeciler ise köylülerin aksine açık fikirli, eğlenmeyi seven, tasasız insanlar ve devamlı yolculuk halindeler. Bu farklılıklar çekici geliyor olabilir, hatırlarsak Egwene ve hatta Nynaeve’nin köyünden ayrılma fırsatı doğması ile arkasına bakmadan ayrılmaları Mat’in başına gelen onca belaya rağmen ‘ben daha köyüme dönmem’ temalı düşünce ve konuşmaları bize köylü gençlerin köy hayatından kaçma şansını hiç tepmediğini gösteriyor. Perrin hariç elbette, ona 5-10 sene düşünmek ve sonra kararsız kalmak yakışır.

“Ateşimizin başına hoş geldiniz. Şarkıyı biliyor musunuz?”
“Ateşlerinizin etimi ısıttığı gibi, Mehdi, karşılamanız ruhumu ısıtıyor, ama şarkıyı bilmiyorum.”

“O zaman aramaya devam edeceğiz, eskiden olduğu gibi ve hatırladığımız, arayıp bulmadığımız sürece bundan sonra olacağı gibi”

Gezginlere katılmanın ön şartı yok demiştik ancak Yaprağın Yolu’nu takip etmek özellikle böyle bir dünya ve çağda oldukça zor. Bir kere katıldıktan sonra her ne sebeple olursa olsun şiddet gösteren veya şiddete karşılık veren kişi karavanlardan dışlanır ve yabancı muamelesi yapılır. Bir daha da asla topluluğa kabul edilmez çünkü o artık Yaprağın Yolu’nu kaybetmiş veya yoldan sapmıştır.

Tuatha’an kültür ve geleneklerine değinirsek, süslü ve renkli giyinmeyi, müziği ve eğlenceyi seven insanlardır. Mesela Raen kırmızı ceket ve yeşil pantolon, Ila sarı bluz ve kırmızı etek kombinasyonu ile ilk defa karşımıza çıkar ve seri boyunca bu insanların abartılı giyim, dekor ve mimarilerine laf edilir.

” Barış içinde geldiniz, barış içinde gidin
Ateşlerimiz sizi hep barış içinde karşılayacaktır. Yaprağın Yolu barıştır. “

Şimdi spoiler içeren alacalı bulacalı kısma geldik 5. kitabı bitirmediyseniz bence devam edip sürprizi bozmayın

*

Başlıyor

*

*

*

Gezginlerin Kökeni

Tuatha’anlar Da’shain Aiellerin gerçek mirasçılarıdır. Yaprağın Yolu’nu takip eden gerçek Aiellere katılan Aiel olmayan kimselerdir ki bunun nedeni Dai’shain Aiellerin sayısının azalması ve normal insanların sayısının artarak zamanla bu mirası Aiel olmayanların devam ettirmesidir. Zaman içerisinde silaha dokunmama, şiddet uygulamama gibi ana prensipler devam ettirilse de yaşayış tarzı çağa uyacak şekilde gelişmiş ve değişmiştir.

Bir Cevap Yazın