Karakterler

Taringail Damodred

Taringail Damodred, Cairhien Prensi ve Caemlyn‘de Kılıcın İlk Prensi ile Naip Prens. Adam Prens yani.

Dalresin Damodred‘in ilk evliliğinden tek çocuğu olan Taringail’in aralarında Moiraine‘in de bulunduğu üç yarım kan kız kardeşi bulunmaktadır. Üç amcası vardır ki içlerinden biri Damodred Evi’nin Yüksek Makamı ve Cairhien Kralı Laman Damodred‘dir.

Taringail’in görünüşü hakkında pek bilgimiz yok daha doğrusu neye benzediği hakkında hiçbir fikrimiz yok ama etkileyici bir adam olmalı ve bir Cairhien’li olduğuna göre pekte uzun boylu olamaz. Ötesi hayalgücüne kalıyor.

Soğuk ve mesafeli biri olduğunu biliyoruz ve Cairhienli ölçülerine göre bile resmi. Bunun muhtemelen genç yaşta düşman sayılabilecek bir ülkede yaşamak zorunda olmasından kaynaklandığı varsayımı yapılabilir.

Taringail henüz gençken Andor’un Kız-Veliahtı Tigraine Mantear ile evlendirilmiştir. Böylelikle Cairhien’den ayrılarak Andor’un başkenti Caemlyn’e yerleşmiş ve Andor Kraliyet ailesine dahil olmuştur.

Taringail-Tigraine çiftinin evliliklerinden kısa süre sonra Galad isminde bir erkek çocukları olur. Bahsedildiği üzere çiftin evliliğine siyasi sebepler neden olmuştur, aralarında sevgi ya da aşk söz konusu değildir. Yine de hem Taringail hem Tigraine ikisi de Galad’ı oldukça sevmiş ve onunla meşgul olmuşlardır.

Taringail’in Caemlyn Kraliyet Sarayı’ndaki yerinden bahsedelim, tahtta Kraliçe Mordrellen Mantear oturmaktadır, bir Kılıcın İlk Prensi olup olmadığını bilmiyoruz. Olmadığını varsayarak hemen ardından Kız-Veliaht Tigraine Mantear tahtın varisi ve abisi Luc Mantear Kılıcın İlk Prensi(ya da adayı) şeklinde bir hiyerarşi bulunmaktadır. Ancak bu üç ismin ardından Lord Taringail Damodred gelmektedir. Yani sarayda bir Prens daha, Taringail olduğu haliyle atıl vaziyettedir Caemlyn’de.

Ancak talihi döner, önce Luc sonra Tigraine sırra kadem basarlar ve Taringail oğlu Galad ile sarayda kalakalır. Resmi olmasa da artık sarayda daha etkin bir durumdadır. Ne var ki Kraliçe Mordrellen’de kısa süre sonra ölünce Tigraine’de ölü kabul edildiğinden Andor‘da taht savaşı başlar. Evler taht için çekişedursun dul kalan Taringail Damodred Caemlyn Sarayı’nda işleri idare etmektedir. Taht mücadelesi tam 2 sene sürer.

Soru– Ortada bir iktidar boşluğu varken neden kendisi tahta oturmadı?

İlk sebep Andorluların dışarlıklı bir Prensi başlarına kabul etmeyecek olması. İkincisi Andor’da gelenek hep Kraliçe’nin hükmetmesi şeklinde olmuştur. Üçüncüsü Taringail’in o dönemde Andor’da fazla bir nüfuzu olmadığını görüyoruz. Heralde siyasi ortam müsait değildi ki amcasının desteğini alarak Elayne’nin yaptığını yapsın yoksa öylesi gayet mümkündü.

Sonunda Morgase Trakand galip gelir ve Andor’un yeni kraliçesi olur. İlk işlerinden birisi de Taringail Damodred ile evlenmektir, böylelikle Taringail’in özellikle de Damodred ailesinin nüfuzunu kullanarak yerini sağlamlaştıracaktır. Madalyonun öteki yüzünde ise Taringail önceleri sarayda bir başka asilken artık ülke yönetimine ortaktır.

Böylelikle Taringail Damodred’in ikinci evliliği de siyasi sebeplerle gerçekleşmiştir. Tahtı kim alırsa alsın Cairhien tehdidi yüzünden Taringail ile evlenmek zorunda kalacak ve Taringail’de Kılıcın İlk Prensi olmak için tahtı kim alırsa alsın onunla evlenecekti. Yani ortada iki tarafın da niyetli olduğu bir anlaşma var. Merak edilen durum şu ya evli bir adam tahtı kazansaydı ne olacaktı?

Aşağı yukarı bu zamanlarda Aiel Savaşı başlar. Morgase Trakand Kraliçe’dir ama Taringail Damodred’i pek sindiremediğini görüyoruz. Bu dönemde Morgase hem çok genç hem de tahtta yeni ve acemidir. Taringail ise yıllardır sarayda ve ucundan da olsa yönetimde olduğundan onun varlığı daha ağır basmaktadır. Muhtemelen Morgase’e pek Kraliçelik yapma imkanı tanımamaktadır.

Taringail ve Morgase çiftinin evliliklerini izleyen yıllarda iki önemli gelişme olur bunlardan ilki Aiel Savaşı’nın bitmesi, ikincisi ise Elayne ve Gawyn isminde peşpeşe iki çocuklarının olmasıdır. Aiel Savaşı’nın bitmesi ile Taringail’in tüm amcaları ölür, babası ise önceki yıllarda ölmüştür zaten. Cairhien tahtı da yıllar önce Andor tahtının olduğu gibi boştur ama o tahtta Taringail için ulaşılamaz konumdadır çünkü o artık Andor’lu addedilmektedir. Kendisinin de bu yol ve yönde bir aksiyon almadığını görüyoruz, belki imkansızlığı gördüğünden belki de kendisini Andor tahtına daha yakın hissettiğinden.

Taringail Morgase’e tahtta rahat vermez, ikili arasındaki sözlere pek dökülmeyen soğuk savaş tam gaz devam etse de Taringail cephesinde de sorunlar vardır. Bunlardan en önemlisi Morgase’in etrafındaki Gareth Bryne ve Thom Merrilin gibi güçlü karaktere sahip,zeki ve yetenekli kimselerdir.

Taringail Kraliçe Morgase’den duyduğu rahatsızlığı biraz fazla belli etmiş olacak ki çıktığı bir av sırasında Thom Merrilin tarafından ayarlanan bir kaza sonucu ölür ve Morgase Andor’un mutlak hakimi haline gelir.

Hakkında söyleyebileceğimiz son şey Galad’a verdiği bir öğüttür;

‘Asla güvenmemen gereken iki tür insan vardır. Bunlardan ilki güzel kadınlar, ikincisi de Aes Sedai’ler. Eğer her ikisi de olan bir kadınla karşılaşırsan oğlum Işık yardımcın olsun’

Bir Cevap Yazın

Yorum

  • merhabalar şunu merak ediyorum sizi kutluyorum. benim seriyi bitirmeme rağmen bilmediğim bilgileri buraya yazıyorsunuz. bu bilgileri nereden alıyorsunuz. birde yazılarınızın devamını diliyorum…