Yerler

Shadar Logoth

Bir zamanlar Aridhol olarak bilinen şehir Trolloc Savaşları’ndan sonra Eski Dil’de Gölgenin Beklediği Yer anlamına gelen Shadar Logoth olarak isimlendirilmiştir. Gündüzleri çok tehlikeli, geceleri ise ölümcül bir şehirdir burası. Okunuşu, SHAH-dahr LOH-goth bizler içinse şöyle oluyor galiba Şaa-dar Lo-got.

Shadar Logoth tasviriShadar Logoth elbette Aridhol ismi ile Arinelle Nehri‘nin güney kıyısına kurulmuştur. Baerlon kasabası kuzeydoğusunda yer alır ve kasabaya oldukça yakındır. Batısında ise Caemlyn yer alır. Aridhol bir cazibe ve ticaret merkezi iken Shadar Logoth harabe ve yıkıntı halinde orman tarafından yutulmuş zaman zaman fırsatçı hazine arayıcılar dışında kimsenin uğramadığı bir yerdir. Arinelle Nehri’nde Illian’dan Saldaea’ya nehir ticareti devam ettiğinden tüccarlar Shadar Logoth kıyılarından isteksizce de olsa mecburen geçerler.

Aridhol, Ogierler tarafından inşa edilmiş sarayları, kuleleri, çeşmeleri, heykelleri ve geniş yolları ile zamanının en büyük ve kalabalık şehirlerinden biri iken Trolloc Savaşları sırasında şehre Mordeth isimli biri gelerek kısa sürede kendine Kral’ın sarayında bir yer edinerek Kral Balwen Mayel’in baş danışmanı olur. Aridhol Gölge ile savaşan ülkelerden biridir ve Mordeth‘in savaşma tarzı ile ilgili radikal fikirleri vardır. Ona göre Gölge ile savaş Gölge’nin yöntemlerine göre yapılmalıdır aynı sertlik ve aynı yöntemlerle. Tabi bundan kasıt ne demek tam anlayamıyoruz, Trollocların esir alınması ya da merhamet edilmesi zaten mümkün değil ama bunu deşmeye gerek yok.

Kral Balwen bu fikirden her nasılsa etkilenir ve Aridhol’ün insanları değişmeye başlar şehir içine kapanır insanları sert, zalim ve şüpheci hale gelir. Bazıları Aridhol’ün insanlarını görmektense, Trollocları tercih edeceği söylenmeye başlar hatta. Mordeth yönetimde öyle etkilir olur ki Kral’ı oğluna karşı doldurur ve Prens Caar peşinde Mordeth’in katilleri ile Sınırboylarına kaçmak zorunda kalır. Prens sevilen biri olacak ki trajik şekilde ölümünden sonra Manetheren orduları onun intikamını almak için şehre gelir. Aridhol kapılarını yıkılmış, duvarların içinde canlı hiçbir şey bulamadıkları, ama ölümden de kötü bir şey buldukları anlatılır. Aridhol’ün üzerine, Aridhol’den başka düşman gelmemişti. Kuşku ve nefret, yarattığı şeyden beslenen bir şey doğurmuştu, şehrin üzerinde durduğu kaya yatağının içinde kilitli bir şey. Mashadar.

Trolloc Savaşları’nın sonlarına doğru, şehrin yıkıntılarının içinde bir Gölge ordusu kamp yapar –Trolloclar, Karanlıkdostları, Myrddraaller, Dehşetlordları, binlercesi. Şehirden çıkmadıkları anlaşıldığında, duvarların içine izciler gönderilir. İzciler silahlar, zırh parçaları ve her yere saçılmış kanlar bulurlar. Ve Trolloc dilinde duvarlara kazınmış, son saatlerinde Karanlık Varlık’tan yardım dilenen mesajlar. Daha sonra gelen insanlar ne kandan ne de mesajlardan iz bulamazlar. Hepsi silinmiştir. Ancak Yarı-insanlar ve Trolloclar bunu hâlâ hatırlar. Bu sebeple Shadar Logoth’a zorlanmadıkça gönüllü olarak asla girmezler.

Shadar Logoth meydana ait resim

Mashadar Shadar Logoth’ta hala kol gezmektedir…

Hatırlayanlar olacaktır Yüzüklerin Efendisi’nde Grima Solucandil ve Kral Theoden’in hikayesini, aşağı yukarı birebir aynılar ama zaten Dünyanın Gözü’nde Yüzüklerin Efendisi’nden pek çok esinlenme olduğu da bilinen ve kabul edilen bir gerçek.

Bir Cevap Yazın