Karakterler

Saml Hake

Saml Hake, Andor’un Dört Kral isimli köyünde Dans Eden Arabacı isimli hanın sahibi. Omuzlarına kadar uzanan tel tel saçları olan kemikli bir adamdır. Önlüğü, elleri ve üstü başı ile pekte temiz bir adam değildir.

Bir hancı için olmazsa olmaz misafirperverlik özelliği Saml Hake’te bulunmamaktadır, aksine tavırları düşmanca ve kaba birisidir. Yanında çalışanlara karşı daha da serttir çok sıradan olaylar için yanındakileri dövmesi, çalışanların neden olduğu zararları onların yevmiyesinden kesmesi gibi sair örnekler bize kısaca kötü bir insan olduğunu gösteriyor.

Yine de bakınca ilginç bir karakter, dökülen bir yudum şarabın parasını garsondan kesmek ve hana iki koruma tutmak, hanı demir yumrukla yönetirken hanın kir pas içerisinde olması birbiri ile oldukça çelişen durumlar. Sebebi muhtemelen Saml Hake’in iyi bir hancı değil de iyi bir tüccar olması ve bu tip detayları umursamaması. Hatırlarsak Rand çaldığı müzikten örnek sunmak istediğinde de umursamamıştı – “çalabiliyor olman yeterli”

Tüccarlıktan bahsetmişken Hake’in bir diğer küçük kusuru da aynı zamanda hırsız olmasıdır, av olarak potansiyel gördüğü çaresiz kimseleri soymaktadır. Biraz peşine düşülse başka alengirli işleri de kovaladığı tespit edilebilir.

Dünyanın Gözü Bölüm 32 #Gölgede Dört Kral

Bir Cevap Yazın