Oyuncular

Rosamund Pike

IMDB | |

Rosamund Mary Ellen Pike, 1979 doğumlu İngiltere, Londra doğumlu oyuncu. Dizide Moiraine Damodred karakterini canlandıracak.

Rosamund Pike, sanatçı bir ailenin tek kızı olan İngiliz oyuncu ve ses sanatçısı, asıl çıkışını henüz 21 yaşında iken 2002 yılında yayınlanan ‘Başka Gün Öl’ filmi ile yaptı. Takip eden yıllarda Pride & Prejudice ve Jack Reacher başta olmak üzere onlarca filmde yer alsa da şüphesiz en önemli bir diğer çıkışı 2014 yılında yayınlanan ve Ben Affleck ile başrolünü paylaştığı Gone Girl filmi ile oldu. Bu filmde gösterdiği performansla en iyi oyuncu dalında Akademi Ödülleri’ne, Altın Küre ve BAFTA ödüllerine aday gösterildi.

Rosamund, 40 yaşında, 1.74 boyunda, sarı saç ve mavi gözlü ince yapılı iki çocuk annesi bir aktristtir. Julian ve Caroline Pike çiftinin tek çocuğu olan Rosamund, piano ve çello çalabilmekte ve Fransızca ile Almanca’yı akıcı şekilde konuşabilmektedir. İngiltere’nin Bristol şehrinde temel eğitimini tamamlamış ve  Wadham College’de İngiliz Edebiyatı bölümünden mezun olmuştur. 2005 yılında Aşk ve Gurur filminin setinde tanıştığı Joe Wright ile birliktelik yaşamış ve 2008 yılına kadar Joe Wright ile nişanlı kalmıştır. 2009 yılında iş adamı Robie Uniacke ile birlikteliği başlamış ve 2012 yılında çiftin ilk çocuğu Solo dünyaya gelmiştir. 2014 yılında çiftin ikinci erkek çocuğu Atom Uniacke doğmuştur.

Rosamund Pike, Çin ve Çin kültürünün ailesi için çok önemli olduğunu söyleyerek kendine bir Çin ismi almıştır: Pei Chunhua. Bu ismi seçmesinin nedenini gerçek isminin çok uzun ve pek feminen olmamasına bağlamıştır. Chun isminin saflık ve dürüstlüğü, kendi karakteriyle en çok bağdaştırdığı iki değeri temsil etmesi nedeni ile seçtiğini, Hua’nın bu dilde, gerçek adının da gülü temsil etmesi gibi çiçek anlamına geldiğini söylemiştir.

Zaman Çarkı dizisine katılımının Beyrut filminde birlikte çalıştıkları yapımcı Mike Webber sayesinde gerçekleştiği konuşuluyor. Rafe Judkins, Rosamund Pike seçiminden onunla konuştuğu ilk anda emin olduğunu, Rosamund’un Dünyanın Gözü’nü okumaya başladığını ve Moiraine’i oldukça iyi anladığını ifade etti. Ayrıca Rosamund Pike, Zaman Çarkı hayranları onuruna bir de Instagram hesabı açtı.

Rosamund – Moiraine benzerliğine ilişkin Moiraine’in açık tenli koyu renkli büyük gözleri bukleler halindeki uzun siyah saçları ile ince, asil görünüşlü ufak tefek bir kadındır. Boyu 1.50-1.55 cm dolaylarındadır. Asıl benzerlikleri ise karakter yönünden, Rosamund’un kendisi bizzat Aes Sedai tepkisizliğine ve donukluğuna doğuştan sahip.

Bir Cevap Yazın