Haberler

Zaman Çarkı Dünyası

Zaman Çarkı Dünyası roman ya da sözlük değil, bir tarih kitabına yakışacak şekilde düz yazıdan oluşmaktadır. İçeriği de aşağı yukarı bir tarih kitabına benzer ve geçmişe dair en merak edilen sorulardan bazılarını yanıtlar, ‘Efsaneler çağı neye benziyordu?’ gibi. Bu noktada ilk akla gelen soru, serinin kendisinden bile fazla merak uyandıran konular ile ilgili bir roman ve hatta seri yazılabilecekken neden tek bir ‘tarih kitabı’ ile yetinildi? Yanıtın nedenini bilmesekte kendisini biliyoruz, Robert Jordan bir açıklamasında Efsaneler Çağı ya da seri öncesi tarihle ilgili bir roman yazmayacağını açıkça söylemişti. Belki de sadece beklentileri karşılayamamak endişesi ya da o dönemin büyüsünü bozmamak adına bu kararı vermiştir ama planlarının arasında geçmiş döneme ait bir kitap yazmanın olmadığını net bir şekilde biliyoruz.

‘Robert Jordan’ın Zaman Çarkı Dünyası’ isimli kitap bu projede editör olarak çalışan Teresa Patterson tarafından Robert Jordan’ın yazılı ve görsel notları kullanılarak hazırlanmış bir kaynak kitabıdır.

İlk defa 1997 yılında serinin yedinci cildi Kılıçtan Taç yayınlandıktan sonra yayınlanmış, biraz daha genişletilmiş haliyle sonraki yıllarda ikinci ve üçüncü baskısı da çıkmıştır.

Robert Jordan & Teresa Patterson 'Robert Jordan'ın Zaman Çarkı Dünyası' isimli kaynak kitabı kapağı

Robert Jordan & Teresa Patterson ‘Robert Jordan’ın Zaman Çarkı Dünyası’ isimli kaynak kitabı kapağı

Zaman Çarkı Dünyası roman ya da sözlük değil, bir tarih kitabına yakışacak şekilde düz yazıdan oluşmaktadır. İçeriği de aşağı yukarı bir tarih kitabına benzer ve geçmişe dair en merak edilen sorulardan bazılarını yanıtlar, ‘Efsaneler çağı neye benziyordu?’ gibi.

Bu noktada ilk akla gelen soru, serinin kendisinden bile fazla merak uyandıran konular ile ilgili bir roman ve hatta seri yazılabilecekken neden tek bir ‘tarih kitabı’ ile yetinildi? Yanıtın nedenini bilmesekte kendisini biliyoruz, Robert Jordan bir açıklamasında Efsaneler Çağı ya da seri öncesi tarihle ilgili bir roman yazmayacağını açıkça söylemişti. Belki de sadece beklentileri karşılayamamak endişesi ya da o dönemin büyüsünü bozmamak adına bu kararı vermiştir ama planlarının arasında geçmiş döneme ait bir kitap yazmanın olmadığını net bir şekilde biliyoruz.

Kitabın yazarı Teresa Patterson Hükümran’ın Dokuz Değneği’ni açıklamasını istediğinde Robert Jordan’ın reddettiği söyleniyor, peki ama neden? Ya da daha sonra bu soruyu bir soru cevap panelinde neden yanıtladı? Yine bir cevabımız yok.

Bu kitapta da amaç Zaman Çarkı evrenini genişletmek ve boşlukları doldurmaktır, Shayol Ghul Saldırısı’nı anlatmak değil. Ama okuyucuların ya da Teresa Patterson’ın ısrarlarına dayanamayarak o dönemin koşullarını,saldırının arkasındaki siyasi ortamı,strateji ve sonucu bizzat Robert Jordan yazmıştır o ayrı.

Kitap maalesef Türkçe’ye hiç çevrilmedi, bu yüzden ancak İngilizce olarak yabancı bir kitap sitesinden ‘The World of Robert Jordan’s The Wheel of Time’ ismi ile aratarak sipariş verebilirsiniz.

Ah, peki peki… Amazon’da da var.

Bir Cevap Yazın