Karakterler

Rina Hafden

Rina Hafden, Yeşil Ajah’tan Amadicia’lı Aes Sedai. Y.Ç. 923 yılında Amadicia’da doğmuştur, 15 yaşında iken Beyaz Kule’ye gitmiştir. Kule’de 9 yıl çömezlik yaptıktan sonra Kabuledilmişliğe yükseltilmiş ve 7 yılın ardından 32 yaşında iken şala terfi etmiş ve yeşil ajaha katılmıştır.

Rina, köşeli yüzlü ve kalkık burunludur. Buna rağmen şirin ve zarif görünüşlü bir kadındır. Boyu hakkında bilgimiz yok.

Artık Rina Sedai olduktan sonra iki muhafız edinmiştir, Elyas ve Waylin. Bundan sonra Y.Ç.976 yılındaki Aiel Savaşı’na katıldığını biliyoruz, bu sırada da 53 yaşındadır. Bu savaştan pekte uzun olmayan bir süre sonra muhafızı Elyas’ın kurtlarla konuşabildiğini öğrenince onu azleder ama muhafız bağını koparmaz, onun yerine maskeler. Kızıllar Elyas’ın peşine düştüğünde, Rina onlara katılmaz. Elyas arayışında da yardımcı olmaz. Bunun sebebi muhafızını korumaktan ötedir, Elyas ve Rina çok büyük ihtimalle evlidirler.

Rina Tek Güç’te ortalama kuvvettedir, yolculuk yapabilecek gücü vardır yani. Yeşil Ajah’ı seçtiği halde pek iyi bir savaşçı intibası bırakmıyor belki daha ziyade sınırsız muhafız seçmenin cazibesine kapılan kadınlardandır. Çünkü Rina Kule’de hiçte kısa sayılamayacak bir süre Çömezlik ve Kabuledilmişlik yapmıştır. Kule gelenekleri artık muhtemelen kemiklerine kadar işlemiştir, Kule’ye olan derin bağlılığının sebebi budur.

Artık spoilerlergillere geçiyoruz mızıkçılar dışarı,

*

Kule’nin bölünmesinden sonra Rina, sadıklar tarafında yer alır. Elaida ile Kule’de. Ve Y.Ç. 999 yılında Joline Maza’nın Ebou Dar’a gönderilmesinden sonra Yeşillerin başı Adelorna tarafından temsilciliğe önerilir. Genç sayılan bir yaşta, 76 yaşında iken Temsilci olmuştur. 

Elaida do Avriny a’Roihan’ı Asilerle görüşmek gerektiği üzerine iknaya çalışan temsilcilerin arasında yer almıştır. Kule saldırıya uğradığında da kulededir ve sağ çıkmayı başarmıştır. Ardından Egwene’yi Amrylin seçen Temsilcilerin arasında yer almıştır. Ancak Egwene’nin ardından Temsilciliği düşürülmüş ve sandalyesini Farnah Sadaou’ya bırakmıştır.

Bir Cevap Yazın