Karakterler

Paitr Conel

Paitr Conel, Andor’un Sheran Pazarı köyünden bir Karanlıkdostu. Rand, Mat ve Perrin’den birkaç yaş daha büyüktür.

Siyah kıvırcık ve gür saçları olduğunu biliyoruz, bir köy delikanlısı olmasına karşılık iyi giyimli ve kendini üstün gören bir havaya sahiptir. Köyde ne işle meşgul olduğu bilinmese de elleri ve çizmelerinden zahmet isteyen günlük işlerle uğraşmadığı belli olmaktadır ki bu bir nevi hali vakti yerinde olduğuna işarettir. Ancak kendisi ile ilk karşılaşmamızda oldukça çekingen, tereddütlü ve sinmiş bir halde görürüz. Genç yaşında köylü bir gencin Karanlıkdostları’na nasıl veya ne şekilde bulaştığı ise muammadır.

Rand ve Mat’in -onlar Caemlyn’e bata çıka ilerlerken – köyüne geldiğini öğrenmesi ile biri veya birileri tarafından İki Nehirli gençlerle konuşmak, vazgeçirmek veya mesaj iletmek için zorlanır. Çokta gönüllü olmadığı açık şekilde bunu yapar ve konuşmanın finalinde burnuna yumruğu yer. Bundan sonra bir Karanlıkdostu olarak kendini açık eder ve bu noktada köyünden ayrılmak zorunda kaldığını tahmin edebiliriz.

*

Gelelim, spoiler içeren konulara – 10. kitabı -diyelim – bitirene kadar devam etmemenizi tavsiye ederim

*

Paitr, yanında amcam dediği ancak büyük ihtimalle amcası olmayan Torwyn Barshaw ile Amadicia’ya gelir. Burada Işığın Kalesi’nde “misafir” olan Kraliçe Morgase’in emrine bir şekilde girmeyi başarır ve Kraliçeyi onu oradan kaçıracaklarına söz verir. Paitr bunu önceki yani Sheran Pazarı’nda Rand ve Mat’e karşı başarısızlığının telafisi olarak görmektedir. Ne var ki bu kaçırma işinin ciddi mi yoksa Morgase’in elini zorlamak için başarısız olması başından hedeflenen bir girişim mi çok açık değil ancak firar girişimi başlamadan biter. Paitr Conel ve amcası Torwyn Barshaw  birkaç Karanlıkdostu ile Işığın Evlatları tarafından başka Karanlıkdostları ile “toplantı” halinde iken kıskıvrak yakalanır ve idam edilir. (Kaos Lordu #31)

Bir Cevap Yazın