Karakterler

Padan Fain

Padan Fain, Murandy’nin başkenti Lugard’lı bir çerçidir.

Solgun tenli, ince kolları olan gaga burunlu ve hafifçe kepçe ufak tefek yaşlıca bir adamdır Fain efendi. Yaşlı olmasına muhtemelen şaşırdınız ama hesap böyle.

Lugard ile Andor’un güneydoğusunda Puslu Dağlar civarında çerçilik yapar, insanların gitmek için sebepleri olmadığı köylere dahi giderek ticaret yapar.

Küçük çaplı da olsa bir tüccar olduğundan cimri biri olması doğal karşılanabilir. İğne,dantel,tencere,kitap ve binbir türlü farkl ufak tefek şey satan bir tüccar. Çerçiler satılacak ufak tefek eşyalar kadar havadiste taşırlar fakat hakkında Thom Merrilin’in de dediği gibi;

Fain hep kötü haberi hızla taşıyan biri olmuştur. Hatta haber ne kadar kötüyse, o kadar hızlı yayar. Onda adamdan çok kuzgunluk var.

Gülümsemeyi seven sık sık kahkaha atan ama ne hikmetse pek neşeli olmayan biridir Padan Fain, mesafeli ve soğuk, ilgi odağı olmayı sever ve fena olmayan bir hikaye anlatıcısıdır. Köylülerin cahilliğiyle alttan alta dalga geçer, görünüşünde olduğu gibi karakter olarakta burnu büyüktür.

Yirmili yaşlarında ne sebepten olduğu bilinmese de bir Karanlıkdostu olmuştur. Yorum olarak şunu öne sürebiliriz, Fain efendi önemli adam olmaktan oldukça hazzetmektedir belki de Karanlıkdostlarının çok cömert dağıttığı güç vaadine kanmıştır, bilinmez.

Karanlıkdostu olarak geçirdiği 40 yıla yakın zamandan sonra Murandy’de bir kasabada iken aniden bir çağrı alır ki bu bir Karanlıkdostu için oldukça gurur verici bir olaydır. Fain Puslu Dağlar’da çerçilik yaptığından dolayı seçilmiştir ve Ejder’i aranması istenir.

Padan Fain’in hikayedeki rolü böylelikle başlar ve Fain’de basit bir çerçiden fazlasına dönüşür, bu dönüşme lafı iyi anlamda da değil üstelik.

Serideki rolü açısından Padan Fain’i Matrix’teki Ajan Smith’e benzetebiliriz, birebir aynıdır.

Robert Jordan’a Fain sorulduğunda, elinde sürpriz faktör olarak kullanmak istediği bir karakter olduğunu ve Fain’i yazmakta zorlandığını söylemiştir.

Hikayesinin devamını Moiraine’e kendi itiraflarından göz atalım;

“Üç sene önce bir Yarı-insan Murandy kasabasında onu buldu. Fain dehşete düşmüştü elbette, ama çağrı almak Karanlıkdostları arasında büyük bir onur sayılır. Fain büyük şeyler için seçilmiş olduğuna inanıyordu ve seçilmişti de, ama onun inandığı şekilde değil. Kuzey’e, Afet’e, Lanetli Topraklar’a getirildi. Shayol Ghul’e. Orada kendine Ba’alzamon diyen, ateş gözlü bir adamla tanıştı.”

“Fain Shayol Ghul’de ona yapılanlardan hoşlanmadı,” diye devam etti Moiraine sakinlik içinde. “Biz konuşurken, sık sık ateşten ve yanmaktan bahsederek çığlıklar attı. Bu her şeyi gömdüğü yerden çıkardı ve neredeyse onu öldürecekti. Benim Şifama rağmen perişan haldeydi. Onu bir kez daha bütün kılmak için çok şey gerekecek. Ama başka sebepten olmasa bile ne sakladığını öğrenmek için o çabayı göstereceğim. Çerçilik işini nerede yaptığına dayanılarak seçilmiş. Hayır,” dedi hızla, diğerleri kıpırdandığı zaman, “yalnızca İki Nehir yüzünden değil, o sırada değil. Yalanların Babası aradığı şeyi nerede bulacağını kabaca biliyormuş, ama Tar Valon’daki bizlerden daha fazla değil.

“Fain, Karanlık Varlık’ın köpeği olduğunu söyledi ve bir açıdan haklı. Yalanların Babası Fain’i ava koşmuş, ama ilk önce avı sürdürebilmesi için onu değiştirmiş. Fain o değişiklik için yapılan şeyleri hatırlamaktan korkuyor; sahibinden korktuğu kadar, yapılan o şeyler yüzünden nefret ediyor. Böylece Fain koklayarak Baerlon çevresindeki köyleri dolaşmaya başlamış, ta Puslu Dağlar’a kadar. Taren boyunca yolculuk etmiş ve sonunda İki Nehir’e gelmiş.”

“Bundan sonra Fain yine Shayol Ghul’e götürüldü ve zihni- damıtıldı.” Aes Sedai’nin sesindeki bir şey Rand’ın midesini burktu; yüzünü buruşturmasından daha çok şey anlatıyordu. “Onun… algıladıkları… yoğunlaştırıldı ve geri beslendi. Bir sonraki yıl İki Nehir’e geldiğinde hedeflerini daha açıkça seçebildi. Gerçekten de, Karanlık Varlık’ın beklediğinden daha açıkça. Fain aradığı kişinin Emond Meydanı’ndaki üç delikanlıdan biri olduğunu biliyordu.”

“Fain Lugard’a döndüğü zaman Ba’alzamon ona rüyasında geldi. Fain kendini alçalttı, yarısını duysanız sağır olacağınız ayinler gerçekleştirdi ve kendini Karanlık Varlık’a daha sıkı bağladı. Rüyalarda yapılanlar uyanıkken yapılanlardan daha tehlikeli olabilir.” Rand keskin, uyarıcı bakış üzerine kıpırdandı, ama kadın durmadı. “Ba’alzamon zaferden sonra büyük ödüller, krallıklar üzerinde güç vadetti ve Emond Meydanı’na döndüğü zaman bulduğu üç kişiyi işaretlemesini söyledi. Bir Yarı-insan orada olacaktı, Trolloclarla bekleyecekti. Artık Trollocların İki Nehir’e nasıl geldiğini biliyoruz. Manetheren’de bir Ogier koruluğu ve bir Yolkapısı olmalı.”

“Fain siz üçünüzü mezara kadar takip eder, çünkü etmek zorunda. Myrddraal Emond Meydanı’nda başarısız olunca peşimizdeki Trolloclarla beraber Fain’i de getirdi. Soluk Fain’in at sürmesine izin vermedi; adam İki Nehir’deki en iyi atı alması ve grubun başında at sürmesi gerektiğini düşünürken, Myrddraal onu Trolloclarla koşmaya zorladı. Bacakları tutmaz olunca Trolloclar onu taşıyordu. Trolloclar anlayabileceği şekilde konuşuyor, işi bittiği zaman onu nasıl pişireceklerini tartışıyorlardı. Fain Taren’a ulaşmadan önce Karanlık Varlık’ın aleyhine döndüğünü iddia ediyor. Ama bazen vadedilen şeyler için hissettiği açgözlülük yüzeye çıkıyor.”

“Biz Taren’da kaçtıktan sonra Myrddraal, Trollocları Puslu Dağlar’daki en yakın Yolkapısı’na götürmüş ve Fain’i yalnız devam etmesi için bırakmış. Fain o zaman özgür kaldığını sanmış, ama Baerlon’a ulaşamadan bir başka Soluk onu bulmuş ve hiç iyi davranmamış. O gece, başarısızlığın bedelini hatırlaması için Fain’i bir Trolloc tenceresinde iki büklüm uyumaya zorlamış. O Soluk Shadar Logoth’a ulaşana kadar kullanmış Fain’i. O sırada Fain özgürlük için annesini satmaya hazırmış, ama Karanlık Varlık asla sahip olduğu birini gönüllü olarak salıvermez.”

“Orada benim yaptığım şey, yani izlerimizin ve kokumuzun imgesini dağlara doğru göndermem Myrddraal’i kandırmış, ama Fain’i kandıramamış. Yarı-insanlar ona inanmamış; onu bağlayıp arkalarından çekmişler. Ancak, ne kadar hızlı giderlerse gitsinler bizim hep önde olmamız, ona inanmaya başlamalarına sebep olmuş. Dördü, Shadar Logoth’a dönmüş. Fain Myrddraalleri bizzat Ba’alzamon’un sürdüğünü söyledi.”

“Shadar Logoth’ta kötülüğün karşısına kötülük çıktı,” diye devam etti Moiraine, “kötülük iğrençlikle savaştı. Fain bundan bahsederken dişleri takırdıyor, devamlı sızlanıyordu. Çok Trolloc öldü, Mashadar ve başka şeyler tarafından yok edildiler. Aralarında Fain’in tasmasını tutan Trolloc vardı. Fain şehirden, Shayol Ghul’deki Kıyamet Çukuru’ymuşçasına kaçtı.”

“Fain sonunda serbest kaldığına inanıyordu. Ba’alzamon onu bir daha bulamasın diye, gerekirse dünyanın sonuna kaçmayı planlıyordu. Sizi avlama dürtüsü azalmayınca nasıl dehşete düştüğünü hayal edebilirsiniz. Azalmak yerine her geçen gün güçlendi, keskinleşti. Sizin peşinizden gelirken buldukları dışında yemek yiyemiyordu –koşarken yakaladığı böcekler ve kertenkeleler, gecenin karanlığında çöp yığınlarından kazıp çıkardığı artıklar– ne de bitkinlikten boş bir çuval gibi yere yığılana kadar durabiliyordu. Ve ayağa kalkacak güç bulur bulmaz, kendisini devam etmek zorunda hissediyordu. Caemlyn’e ulaştığı zaman bir buçuk kilometre ötede olmasına rağmen avını hissedebiliyordu. Burada, aşağıdaki hücrelerde bazen ne yaptığını fark etmeden başını yukarı kaldırıyordu. Bu odanın olduğu yere bakıyordu.”

“Fain, Caemlyn’e ulaştığı zaman yarı deliyse, aradıklarının yalnızca iki tanesinin orada olduğunu fark edince daha da kötü oldu. Hepinizi bulmak zorunda hissediyordu, ama elinden var olan iki kişiyi takip etmekten fazlası gelmiyordu. Caemlyn’deki Yolkapısı açıldığı zaman çığlık attığını söyledi. Bunu nasıl yapacağı aklının içindeymiş; nasıl geldiğini bilmiyor; elleri kendiliklerinden hareket etmiş, durmaya çalıştığı zaman Ba’alzamon’un ateşleri ile yanmış. Gürültünün kaynağını araştırmak için gelen dükkân sahibini öldürmüş. Yapmak zorunda olduğu için değil, onun ayakları onu kaçınılmaz bir şekilde Yollar’a taşırken adamın özgürce mahzeninden çıkabileceği gerçeğini kıskandığı için.”

“Kara Rüzgâr onu yakalamış –sesleri anladığını iddia etti. Bazıları onu benzerleri olarak selamlamış; başkaları ondan korkmuş. Rüzgâr, Fain’i sarar sarmaz uzaklaşmış.”

Moiraine Padan Fain’i tam anlamıyla deşifre ediyor aslında burada ama madde madde toparlamak adamın güçlerini ve kim olduğunu çözmede daha açıklayıcı olacaktır.

 • Padan Fain, Baerlon civarında ticaret yapan Karanlıkdostu bir çerçidir.
 • Fain serideki olaylar başlamadan 3 yıl önce (YÇ.996) Murandy’deyken çağrı alır ve Shayol Ghul’e Kıyamet Çukuru’na götürülür (Nasıl götürüldüğü net değil)
 • Baerlon çevresinde belirli bir erkek çocuğu araması için görevlendirilir ve ava koşulur. Yalnız Karanlık Varlık ona dokunur ve değiştirir, aradığını belirleyebilmesi için.
 • Fain efendi o sene İki Nehir bölgesine kadar iz sürmeyi başarmış. Sonrasında tekrar Kıyamet Çukuru’na götürülmüş ve bu sefer dokunulmakla yetinilmemiş, değiştirilmiş. Moiraine’in ifadesiyle ‘algıları yoğunlaştırılmış’ yani artık aradığını net olarak teşhis edebilecektir.

Padan Fain nasıl ve ne şekilde değiştirildi?

Karanlık Varlık, Yaratıcının tersi ya da anti-tezi olan varlık, Padan Fain’i insandan öte değil ama aşağı birşeye çevirir. Kendisinin de dediği gibi bir av köpeğine. Ta’verenleri görmek bir Yeti’dir, örneğin Siuan Sanche’nin sahip olduğu bir yeti. Karanlık Varlık’ın da Fain efendiye yaptığı modifiye şeklen bunun aynısıdır.

Bu varsayımın kaynağı da Yeni Bahar’da Ejder’i bulmak için Karanlıkdostlarının izledikleri yoldur, şanslı olduğu söylenen, dikkat çeken erkek çocuklarını öldürmek. Ejder’in ta’veren olduğu-olacağı kesindir, ta’veren olmanın alametlerinden en açığı etrafında olan sıradışı olaylardır ki Moiraine’de Rand’ı Tear’a kadar aynı yolla izlemiştir.

Sonuçta Karanlık Varlık’ta Ejder’i aynı yolla senelerdir aramaktadır, Desen’in etrafında örüldüğü bir genç ile. Bu yüzden Fain efendiyi başta yalnızca ta’verenleri farkedeceği üzere değiştirir.

Padan Fain ertesi sene avının izini bulduğunda Karanlık Varlık kesin sonuç almak için Fain’i kırar. ‘Şöyle yaptı, böyle yaptı’ diyecek bilgimiz yok ama insan kılığında bir av köpeğine dönüştüğünü, Karanlık Varlık’ın dokunuşunu üzerinde taşıdığını ve işlem sonucunda zihninin tutarlılığını kaybettiğini biliyoruz. Devam edersek,

 • Fain ertesi sene yollar yolculuk yapmaya yetecek kadar kuruduğunda Emond Meydanı’na kadar iz sürer, Mat, Perrin ve Rand’ı teşhis eder. Fain görevini yerine getirmiştir.
 • Memleketi Lugard’a döndüğünde rüyasında Ba’alzamon ona görünür, standart Gölge teklifini yaparak güç ve şöhret vaad eder. Karşılığında Fain rüyasında yine detaylarını bilemediğimiz bir takım garip gureba ayinler gerçekleştirerek kendisini Karanlık Varlık’a bağlar.
 • Fain efendinin arayışının 3. senesidir, Ba’alzamon’un planına göre;
  • Fain efendi bu defa Emond Meydanı’na gittiğinde teşhis ettiği üç genci işaretleyecektir (Nasıl işaretleyeceği muamma)
  • Manetheren yolkapısından bölgeye gelen Myddrraal ve Trolloclar, köye saldırıp bu üç genci kaçıracaktır.
  • Plan başarısız olur, Moiraine Damodred varlığıyla sürpriz olur ve üç genç Emond Meydanı’ndan kaçar.

Padan Fain görevini başarıyla yerine getirmiş, pazarlıkta üzerine düşeni yapmış ve karşılığını beklemektedir. Ne var ki Gölge sahip olduklarından kolay vazgeçmez.

 • Myddrraal Emond Meydanı’ndan kaçan üç genci takip ederken Fain’i de yanına katıverir. Taren Salı’na kadar onlarca kilometre takibi sürdürürler fakat karşılarına nehir çıkar. Trollocların su alerjisi gün yüzüne çıkar ve Soluk onları geldikleri Yolkapısı’na geri götürmeye karar verir. Fain efendiyi Yolkapısı’nda azad eder.
 • Padan Fain’in canına tak etmiştir, gördüğü muamele de hoşuna gitmez ve Karanlık Varlık’la işi bitmiştir.
 • Memleketi Lugard’a dönerek yeni bir başlangıç yapmak ister, eve dönüş için Baerlon yollarına düşer fakat kasabaya varamadan bir başka Myddrraal ve çetesi onu bulur. Ve cezalandırır. Fain’in Soluk’lara gıcığı da buradan gelmektedir.
 • Fain tasmalanarak İki Nehirli üç genç avına zorla dahil olur. Av sonunda Shadar Logoth’a ulaştığında, avcılar av olur ve Mashadar gölgedöllerini katletmeye başlar.
 • Padan Fain’de istisna değildir ama öldürmek yerine Mashadar Shadar Logoth’tan çıkmak için Fain’i ele geçirmek ister, yeni ve taze bir beden.

Shadar Logoth’ta Padan Fain’e tam olarak ne oldu?

Artık kimsenin yaşamadığı Shadar Logoth’ta bir anlamda hapis olan Mordeth buradan kurtulmak için önce üç ta’vereni kullanmak ister ama başarısız olunca eline geçen ilk fırsat Padan Fain olur.

Mordeth bedenini ele geçirmek için hamle yapar ama ummadığı bir sürpriz karşılaşır. Fain efendi normal bir insan değil, Karanlık Varlık tarafından değiştirilip biçimlendirilmiş bir ruhtur. Bir diğer deyişle tasalluta karşı şerbetlidir.

Fain bu süreçten psikolojik bir vaka olarak çıkar, Fain ya da Mordeth değil ikisinin mutasyonu bir varlığa dönüşür. Bir kolunu Karanlık Varlık’a diğerini Mordeth’e kaptırmış ikisinin de zorlama ve bağlarından azad olmuş bir bilinmeyendir artık. Geriye Padan Fain’den ne veya ne kadar kaldığı da ayrı bir soru işareti.

 • Tasmasından kurtulmuş olan Fain Shadar Logoth’tan kaçar. Ne var ki serbest kalamamıştır çünkü av köpeği olarak dönüşümü kalıcı ve süreklidir. Fain’in dürtüsünü sigara içenler anlayabilir, nasıl ‘yakayım bir tane‘ dürtüsü geliyorsa Fain’de aynı şekilde üç ta’vereni bulmak için bundan belki de milyon kat güçlü bir dürtü ve zorlama hissetmektedir. İstediğiniz kadar üşengeç olun sigaranız bittiğinde ‘amaan boşver‘ diyebildiniz mi? Fain’de diyemez, üstelik peşinde olduğu üç genç ondan uzaklaştıkça hissettiği zorlama da artmaktadır.
 • Caemlyn’e kadar düşe kalka vücudunun dayanabildiği kadar hızla gider. İz onu Yolkapısı’na götürdüğünde, düşünmeden Yollar’a girer. Burada grubu takip eder ama Aes Sedai ve Muhafızının varlığından dolayı yaklaşmaktan korkar, hem yaklaşsa ne yapacaktır? Sadece takip etmek zorundadır.
 • Yollar’da Machin Shin Fain’i yakalar. İlginç olan şudur ki Fain’i bir benzeri olarak selamlar yalnızca ve geçip gider. Robert Jordan bu olayı mesleki nezaket olarak tanımlar.
 • Fain grubu Fal Dara’ya kadar takip eder ama kalede yakalanır, yarı ölü haldedir. Burada Moiraine hikayesini zorla öğrenir ve şifa görür. Sonra da kalede hapsedilir.
*  Fain’in hikayesinin devamı Büyük Av’dan (Cilt 2) spoiler içerir, okumadıysanız beri durun.

*

 

Bir Cevap Yazın

2 Yorum

 • şuan 5. kitabı okuyorum 5 kitapdır Fain ortaya çıkıyor ve hep bir şeyler planlıyor doğru dürüst birşeyyaptığı yok ama kitaptaki en tehlikeli karakter.