Gündem Haberler

Oyuncu Seçme Metinleri ‘Sızdı’

Başlık çok kötü oldu gerçekten, bence haber de aynı kalitede ama benim ilgimi çekti belki sizlerin de ilgisini çeker diye düşündüm. Zaman Çarkı karakterlerinden biri, %99.9 Liandrin, için yapılan 3 deneme çekimi adaylar tarafından vimeo’ya yüklendi. Her tarafta sızdı (leaked) dendiği için bende başlığı bu şekilde attım ama sızan birşey var mı derseniz, yok. İlginç olan, benimde ilgimi çeken diyaloglar oldu tabi ki, haberin sonuna ekleyeceğim ancak önce nedir, ne anlama gelir bunları izah etmek istiyorum.  (benim de hiçbir fikrim yoktu biraz araştırdım biraz tahmin ediyorum)

İlk olarak sistem nasıl işliyor onu açıklayayım, dizi yapımcıları özellikle yan roller için pek çok oyunculuk ajansı ile çalışıyorlar. Daha somutlaştırayım hatta, mesela Siuan Sanche’nin muhafızı Alric’i canlandıracak bir oyuncu gerekli. Alric tüm hikayede 4-5 defa görünen belki 1 cümlesi olan bir karakter. Ekonomik sebeplerden bilhassa yerel yani Prag’taki oyuncu ajanslarına bildirimde bulunuyorlar,

“40-50 yaş aralığında, gri saçlı, ince, uzun, biraz suratsız bir aktör arıyoruz, bahsettiğimiz şartlara uyan adayların aşağıdaki metni okudukları deneme çekimini lütfen bize şu tarihe kadar gönderin. “

Ajanslarda ellerindeki havuzdan varsa uygun oyunculara ulaşıp teyitleştikten sonra metni gönderiyorlar veya çağırıp ajansta bu metni okumasını istiyorlar. Kayıtları da dizi yapımcılarına gönderiyorlar. Rafe Judkins ve yapımcı ekibi adayları izledikten sonra görüş bildiriyorlar ancak sonuç olarak Rafe Judkins karar veriyor. İşte aşağıda yer alan kayıtlar da bu şekilde, Liandrin karakteri için adayların performansları. Adaylar bizi çok ilgilendirmiyor çünkü bu rol için Kate Fleetwood zaten seçildi ve açıklandı. Bizi daha çok ilgilendiren deneme çekimi için verilen metin. Bu metinlerin şöyle bir durumu var, haber sızmaması veya baskı altında kalmamak için belki de karakter/maaş durumu bilinmemesi için genellikle karakter isimleri değiştiriliyor, bunu Moiraine hariç diğer seçimlerde de görmüştük daha önce. Metin de muhtemelen ana konuya sadık kalınarak hazırlanan kaba taslak diyaloglar. Ancak yine de ilgi çekici…

Durum bu, yani bu metindekiler dizide olacak diye bir kaide yok ve muhtemelen bu şekilde olmayacak, düzeltmeler değiştirmeler elbette olacaktır.

Leona seçimleri 1. Sahne

Myara Sheira’dan kasıt çok büyük ihtimalle Moiraine Damodred. Leona ise bahsettiğimiz üzere Liandrin, bunu biraz daha ilerleyen sahnelerden anlıyoruz bu arada. Nagari born tabiri Yenidendoğan Ejder yerine kullanılıyor ve Logain Ablar’a hitaben söyleniyor, o en bariz olanı heralde.

Leona: Myara Sheira.

Myara: Leona.

Leona: Bize yardım etmek için geldiysen, çok geç kaldın.

Myara: Ne yardımı?

Leona: Ah duymadın mı? Nagari born’u yakaladık.

2. Sahne

Bu sahnedeki Aes Sedai’de yine muhtemelen Moiraine Damodred ancak niyeyse Aes Sedai olarak aktarmışlar bende daha iyisini bilmediğimden düzeltmedim belki konuşma tarzı Moiraine’e uymadığından diye düşünüyorum. Sahne tutsak Logain’in başındaki nöbet sırasında geçiyor gibi gözüküyor. Can sıkıcı olan Elayne diye birinden en güçlü 4 Aes Sedai’den biri olarak bahsetmeleri. Mabed, mezhep(sect) gibi kelimeler de yine başta bahsettiğim gizleme/sansür nedeni ile kırmızı mezhep (kırmızı ajah) ne demek çok bariz gerçi.

Aes Sedai: Yalnızca Leona, Elayne ve ben onu tutacak kadar güçlüyüz ama o halde bile çiftler halinde çalışmamız gerekti.

Leona: Beni bir saat önce alman gerekiyordu. (bir saat önce değişmemiz gerekiyordu anlamında)

Aes Sedai: Delilik onu ele geçirmemiş mi daha?

Leona: Sana aklı başında gibi mi görünüyor?

Aes Sedai: Bir ordu kuracak ve biz onu durduramadan Celthren’in yarısını ele geçirecek kadar aklı başında. Onu nasıl mı yakaladık? Tıpkı sana uygun bir planla, Myara. Korumalarını satın aldık ve gece onu tuzağa düşürdük. Sana onun önceki Naga’lardan farklı olduğunu düşündüren nedir? Kehanetler binlerce yıllık, muğlak ve içi boş, her biri de kendi niyetlerine göre yorumlayan yüzlerce el tarafından tercüme edildiler. Ama bir şeyin doğru olduğunu biliyoruz. Naga çağının en güçlü yönlendiricisi olacak. Biz mabein en güçlü dört kızkardeşiyiz ve bu eğitimsiz adam herbirimizden güçlü. Bizzat Kraliçenin kendisi bile onun dengi mi emin değilim.

Leona: Onun Naga olduğuna dair en ufak bir işaret dahi varsa onu hemen şimdi burada koparmalıyız ve ne olur ne olmaz diye de boğazını kesmeliyiz.

Aes Sedai: Kırmızıları cübbendeki kan belli olmasın diye mi seçmiştin? Yeter. Onu kraliçenin emrettiği gibi mabede götüreceksin ve tüm erkek ve kadınların hakettiği gibi mahkemeye çıkacak. Git dinlen. Hepimizden daha fazla nöbet tuttun. Gücünü beni iyileştirmek için kullandın. Bırakta yükünü bende paylaşayım.

Leona: Elayne’nin refakatçiliği yeterince kötüydü zaten.

3. Sahne

Bu sahne çok büyük olasılıkla Fal Dara’dan Tar Valon’a dönüşte yer alıyor. Nadie’nin Nynaeve olduğu da çok açık.

Leona: Örgünü beğendim. Nadie’ydi değil mi? Yanlış telaffuz ediyorsam kusura bakma, söylenişine aşina değilim.

Nadie: Oradan buraya geldiğine göre birşey istediğini zannediyorum. Siz büyücüler hep istersiniz. Gerçi ilk soruları ben soracağım sanırım. Sorularımı ne kadar iyi yanıtladığına bağlı olarak belki istediğini veririm. Myara’yı ne kadardır tanıyorsun?

4. Sahne

Burada Liandrin, büyük ihtimalle Egwene’yi kızıl Ajah’a katılması için tabir-i caizse kafalamaya uğraşıyor. Bahsettiği Dreatch Savaşları elbette Trolloc Savaşları. Onları bölüen üçüncü kişi belki Moiraine, belki Verin bile olabilir.

Leona: Gerçekten uyuyor. Maviler kendilerini abartmayı seven küçük casuslardan başka bir şey değiller. Tabi ki mezhepleri duymuşsunuzdur. En küçük köyde bile onların….

İkinci Kişi: Sizin mabedinizde oynadığınız saçma oyunların bizimle hiçbir ilgisi yok.

Leona: Büyücüler yedi mezhebe bölündü. Hepsinin kendine has ayrı amacı vardır. Sarılar şifacı, kahverengiler bilginin peşinde, beyazlar felsefeye odaklanmış, griler diplomat, yeşiller kendilerinin savaş mezhebi olduğunu düşünmekten hoşlanır, gerçi Dreatch Savaşları’ndan beri hiçbirinin savaşla işi olmadı.

İkinci Kişi: Peki kırmızılar?

Leona: Biz dünyayı gücü yanlış kullanabilecek insanlardan koruruz. Diğer büyücülerden bile.

Üçüncü Kişi: Leona, Salaam, size katılabilir miyim?

Leona: Bende tam gidiyordum. Kızıl çadır tüm kadınlara açıktır. Soğuk tavuktan sıkılırsanız uğramaktan çekinmeyin.

5. Sahne

Sahte Ejder ve muhafızları Tar Valon yolundalar. Liandrin gruptan biri, muhtemelen lider ile Logain’i hemen oracıkta ehlileştirmeyi tartışıyor ve Moiraine’den rahatsızlığını dile getiriyor.

Leona: Mabedten hala 200 mil uzakta olduğumuzu biliyor musun? Gerçekten de oraya varana kadar her gün ve gece bunu yapmamızı istiyorsun!

Aes Sedai: Çok nadiren birşeyi istediğim için yaparım. Her ikisi de bizi Asgard’da bekliyor.

Leona: Mahkemenin nasıl sonuçlanacağını biliyorsun. O bir erkek. Yönlendirebiliyor. Onu ehlileştireceğiz. Orada veya burada sonuç aynı.

Aes Sedai: Taş Mabed ve içindeki kadınlar biz şartlara göre uygun olanı yaptığımız için binlerce yıldır orada durmuyorlar. Bugün ayaktayız çünkü kız kardeşlerimiz her zaman doğru olanı yapmıştır.

Leona: Peki ama ben Myara ile nöbet tutmak istemiyorum.

Aes Sedai: En azından bunda anlaşabiliriz.

Leona: Belki gerçekten de son günler geliyordur.

Kaynak: https://redanianintelligence.com/2020/09/22/leaked-audition-scripts-for-amazons-wheel-of-time-reveal-a-glimpse-at-aes-sedai-rivalries/

Bir Cevap Yazın