Haberler

Kitap Okuma Rehberi

Zaman Çarkı serisi neredeyse çeyrek asırda tamamlanmış seriye ait 14 kitap, seri öncesini anlatan 1 kitap, 2 kaynak kitabı ve Shayol Ghul Saldırısı ile Ruhlar Nehri’nden oluşan 2 bölüm barındıran kocaman bir dünya. Bu sürece başında veya ortasında dahil olanlar için bir karmaşa bulunmamakla birlikte, sonradan okumaya başlayanların kafasını karıştıran özellikle de ciltli/ciltsiz ayrımını içeren pek çok soru bulunduğunu takip ettiğim kadarı ile biliyorum . Bu yüzden Zaman Çarkı Okuma Rehberi gibi birşey hazırlamanın faydası olacağını düşündüm.

Seriye başlamayı düşünenler ve seriye başlamadan önce ‘bir bakınayım‘ diyenler umarım bu yazıya denk gelip akıllarındaki soru işaretlerini giderirler yoksa özellikle meşhur ‘sıfırıncı kitap’ yüzünden sorun yaşayabilirler.

En meşhur soruları şöyle sıralayabiliriz;

 • Zaman Çarkı serisi kaç kitap?
 • Yeni Bahar ne zaman okunmalı?
 • Zaman Çarkı ciltli kitap sayısı kaç?
 • Zaman Çarkı hangi sırayla okunmalıdır?
 • Zaman Çarkı kitap sıralaması nedir?

‘Zaman Çarkı serisi kaç kitap?’ sorusuna aslında ilk paragrafta cevap verdim ama biraz daha açayım,

Zaman Çarkı serisi yazarı Robert Jordan seriyi ilk başta 3 kitap olarak tasarladığını söylemiş, bu sayı kısa süre sonra 6’ya çıkmış ve yine yazarın söylediğine göre ikinci kitap tamamlandıktan sonra 6 kitabın da yetmeyeceği anlaşılmış. Daha sonra serinin 12 kitapta tamamlanacağı duyurulmuştu.

Seri bittikten sonra kitaplar set halinde satılmaya başlandı.

Seri bittikten sonra kitaplar set halinde satılmaya başlandı.

Zaman Çarkı 11. kitabı Düş Hançeri yayınlandıktan sonra serinin tek bir kitapla nasıl biteceği veya layığıyla nasıl biteceği diyelim tartışma konusu olmuştu çünkü 11. kitap bitmiş halen daha sonuca-çözüme-bitime doğru tek bir adım atılmamıştı seride.  Robert Jordan’ın belki de bir planı vardı bilinmez çünkü kendisinin 2007 yılında ebediyete intikal etmesinden sonra bu soru açıkta ve cevapsız kaldı.

Veliaht yazar olarak anılan Brandon Sanderson serinin yazarlığı işini üstüne aldıktan sonra elinde bir olaylar düğümü ile başbaşa kaldı. Robert Jordan’ın eşi ve editörü Harriet McDougal,asistanları ve yayıneviyle yapılan görüşmeler sonrası serinin 1 kitapla bitmesinin mümkün olmadığı açıklanarak son kitabı 3’e bölmeye karar verdiler. Buna göre son kitabın orjinal başlığı olan ‘Işığın Anısı’ 2 kitap daha ertelenerek 12. ile 13. kitaplar ‘Fırtına Toplanıyor’ ve ‘Geceyarısı Kuleleri’ seriye dahil oldu.

Özetle kafanız karışmasın, Zaman Çarkı ana serisi 14 kitaptan oluşmaktadır.

Fakat,

Bir de 0. kitabımız Yeni Bahar var, sıfırıncı kitap ismine aldanıp seriden önce başlayan mağdur kimseler.

Serinin ilk 6 kitabının 4 sene içerisinde yayınlandığını not düşelim, bu tarihten sonra iki kitap arası aşağı yukarı 2 sene beklemek gerekiyordu. Bunun da sebebi şu, Robert Jordan elindeki hazır malzemeyi tüketmiş ve girişi bitirmiş, en sancılı dönem gelişme aşamasında muhtemelen hem dikkatli davranmak hem de serinin daha fazla kitleye ulaşması,heyecan ve beklenti yaratmak gibi ikincil endişeler yüzünden yayın hızını oldukça düşürmüştü. Bu benim yorumum belirtmek gerekir, siz de durumdan kendi çıkarımlarınızı yapabilirsiniz.

Herneyse 21. yüzyılın başında zannediyorum özellikle okuyuculardan gelen Efsaneler Çağı, Güç Savaşları gibi çok merak uyandıran konularda kitap istekleri Robert Jordan tarafından reddedilmişti ama belki de yayınevinin baskısı biraz daha ciddi oldu ki seri öncesi ve sonrasına dair 3 ek kitabın yayınlanacağı duyuruldu. Birbirinden bağımsız, Zaman Çarkı Dünyası’nı genişletip derinlik katacak 3 kitap yayınlanacaktı.

Burada bir detay vereyim Robert Jordan’a gönderilen mektuplar, e-mailler, röportajları, soru cevap konferansları, katıldığı turlar bunların önemli bir kısmının kayıtları tutulmuş ve sorulan sorular sürekli tekrar ediyor, efsaneler çağı öyle miydi böyle miydi, o çağı yazacak mısınız, neden yazmıyorsunuz, efsaneler çağında şu nasıldı bu nasıldı gibi. Robert Jordan’da sabırlı adam hepsine hayır veya RAFO( Read and Find Out/ Oku ve öğren) deyip geçiyordu.

Ek kitapların ilki Yeni Bahar 2004 yılında, Zaman Çarkı serisi 10. kitabı ‘Alacakaranlık Kavşağı’ yayınlandıktan 1 sene sonra basıldı. Serideki olayların başlangıcından 20 sene öncesini anlatmakla birlikte ‘ha iyi önce ne olmuş ondan başlayayım‘ derseniz hayal kırıklığına uğrarsınız, çünkü Yeni Bahar seriye dahil bir kitap değil, seriye ek bir kitap. Moiraine, Lan, Siuan ve serideki olaylara yaşı yetecek ağırlıklı olarak Aes Sedailerden oluşan 3-5 tanıdık yüz daha var yalnızca.

Bu yüzden Yeni Bahar’ı yayınlanma tarihine uyarak 10. kitabı okuduktan veya seriyi bitirdikten sonra okumanızda fayda var. Hem kısa nostaljik bir tur gibi oluyor seriye, 14. kitabın acılığını alıyor açıkçası.

Ciltli / Ciltsiz kitap ayrımına gelelim, yine dikkat edilmesi gereken bir başka konu.

Türkiye’de Zaman Çarkı serisi yayın hakları bilindiği gibi İthaki Yayınevi’ne ait. İlk defa Türkiye’de yayınlanma tarihi ise 2003. Bu tarihte ilk 10 kitap Amerika’da yayınlanmıştı bile.

Kitaplar tercüme edilip yayınlanmaya ve kitapevlerinde satılmaya başlandı fakat şöyle bir olay vardı;

 • Zaman Çarkı Yenidendoğan Ejder (ciltli)
 • Zaman Çarkı Yenidendoğan Ejder Birinci Kısım
 • Zaman Çarkı Yenidendoğan Ejder İkinci Kısım

Ciltli Kitap – başlığın üzerinde ‘Zaman Çarkı Üçüncü Kitap’ yazıyor.

Ciltsiz Kitap - başlığın üzerinde 'Zaman Çarkı Üçüncü Cilt |Birinci Kısım' yazıyor

Ciltsiz Kitap – başlığın üzerinde ‘Zaman Çarkı Üçüncü Cilt |Birinci Kitap’ yazıyor

 

 

 

 

 

 

 

 

Pek alışık olduğumuz bir durum değil, ikisi de aynı yayın farkı yok genişletilmiş baskı falan da değil peki o zaman nedir şimdi bu? Yine benim tahminim şu,

 1. Çeviri faktörü : Pek etkin bir faktör olmasa da özellikle 2003 senesinden sonra çıkan bir kitabı yayına hızlı yetiştirmek için iki parçaya bölüp okuyucularla daha hızlı buluşturmak için tercih edilen bir yol
 2. Tanıtım faktörü : 2003 senesinde insanların birbirine kitap tavsiye edeceği falan okul kitap kulüpleri dışında yerler olduğunu pek sanmıyorum bu dönem hala daha kitapçıya ‘tavsiye edeceğiniz kitap var mı?’ diye sorduğumuz dönem çünkü facebook msn falan da yok, mIRC dönemi daha. 10 kitabı yayınlanmış bir seriyi birden külliyen yayınevlerine ve oradan okuyucuya tanıtmak ve satmak pek kolay ve mümkün bir iş değil, bir diğer faktör bu olabilir.
 3. Fiyat faktörü : Ana faktör de bana göre bu, şöyle ki Dünyanın Gözü’nü Remzi Kitapevi’nde ilk defa gördüğümde açıkçası heyecanlanmıştım çünkü hiç o kadar kalın bir fantastik edebiyat kitabı görmemiştim(siz de görmemiştiniz biliyorum, kimse görmemişti ki??) alt taraftaki fiyat etiketini gördüğümde tereddüt yaşamıştım, sonuçta bilinmeyen bir unsur ve o dönem daha kitaplara 40 lira vermek falan insana tuhaf geliyordu (yanılmıyorsam Ejderha Mızrağı kitapları 15 liraydı o dönemde) Dolayısı ile bir fiyat endişesi, kitap ne kadar iyi olursa olsun o fiyatlardan ilk kitapların satılması tanıtım faktörünü de hesaba katarsak zor, bu yüzden ‘tadımlık’ olması amacı ile bölünmüş olabilir.

Cilt konusu bu şekilde, kalın kapaklı 1 cilt veya iki kısımdan oluşan 1 kitap. Bu durumda,

 • Zaman Çarkı #3 Yenidendoğan Ejder Birinci Kısım
 • Zaman Çarkı #3 Yenidendoğan Ejder İkinci Kısım

Zaman Çarkı #3 Yenidendoğan Ejder kitabını oluşturmaktadır. Zaten bu bölüm işi her kitapta yok diye hatırlıyorum, ben kitapçılara ara ara gider yeni kitap çıkmış diye bakar artık o an ne varsa onu alırdım o yüzden bu işin peşine pek düşmedim. Ve fakat yeni okuyucuların kitap kapağının tepesinde yer alan kitap adına bakmalarında fayda var.

Son olarak diğer kitap ve hikayelere bakalım. Öncelikle belirtmek gerekir ki bu yayınların hiçbiri Türkçe’ye çevirilmemiştir. Yani Türkçe olarak bulup okuma şansınız yok.

Bu kitaplar şöyle,

1997 yılında Robert Jordan’ın editörlerinden Teresa Patterson’ın yayınladığı ‘Robert Jordan’ın Zaman Çarkı Dünyası’ kitabı, ansiklopedik bir kitaptır. Amazon’dan alırım, okurum diyorsanız 7. kitaptan sonra okumaya başlayabilirsiniz, öncesinde kafa karıştırabilir. Her kitabın arkasında bulunan sözlüğün geliştirilmiş hali, Tek Güç, Çark, Desen gibi konulara açıklık getiriyor ancak ilgi görmesinin asıl nedeni Efsaneler Çağı ve Kırılış’ı anlatması.

2013 yılında yayınlanan Ruhlar Nehri bölümü, Işığın Anısı kitabından kesilen 4 bölümden oluşur, son kitap için yazıldığından seriyi bitirdikten sonra okumanız gerek ama Geceyarısı Kuleleri’nden sonra okumanız da mümkün birşey kaybetmezsiniz. Çok duyduğumuz, çok şüphelendiğimiz ancak pek bilmediğimiz bir karakterin hiç bilmediğimiz bir memlekette yaşadıkları ile ilgili birkaç sayfadan oluşan bir hikaye. Brandon Sanderson yazıyor, bunu da belirteyim Robert Jordan’ın notlarından değil.

2015 yılında yayınlanan ‘Zaman Çarkı El Kitabı’ yine seriyi bitirdikten sonra okumanız gereken bir ansiklopedik bir kitap, Son Savaş haritası falan var içinde artık tüm dünyayı ve arka planını afişe ediyorlar açıkçası o yüzden bitirip okumak gerekli.

Tarafımca da tavsiye edilen -kronolojik- okuma sırası tablosu şöyledir;

NoBaşlıkOrijinalYayınlanma
1Dünyanın GözüThe Eye Of The World1990
2Büyük AvThe Great Hunt1990
3Yenidendoğan EjderThe Dragon Reborn1991
4Gölge YükseliyorThe Shadow Rising1992
5Göğün AteşleriThe Fires of Heaven1993
6Kaos LorduLord of Chaos1994
7Kılıçtan TaçA Crown of Swords1996
Zaman Çarkı DünyasıThe World of Robert Jordan’s Wheel of Time1997
8Hançer YoluThe Path of Daggers1998
9Kışın YüreğiWinter’s Heart2000
10Alacakaranlık KavşağıCrossroads of Twilight2003
Yeni BaharNew Spring2004
11Düş HançeriKnife of Dreams2005
12Fırtına ToplanıyorThe Gathering Storm2009
13Geceyarısı KuleleriTowers of Midnight2010
14Işığın AnısıA Memory of Light2013
Ruhlar NehriUnfettered-River Souls2013
Zaman Çarkı El KitabıWheel of Time Companion2015

Bir Cevap Yazın

10 Yorum