Haberler

Kitap Okuma Rehberi

Zaman Çarkı serisi neredeyse çeyrek asırda tamamlanmış seriye ait 14 kitap, seri öncesini anlatan 1 kitap, 2 kaynak kitabı ve Shayol Ghul Saldırısı ile Ruhlar Nehri’nden oluşan 2 bölüm barındıran kocaman bir dünya. Bu sürece başında veya ortasında dahil olanlar için bir karmaşa bulunmamakla birlikte, sonradan okumaya başlayanların kafasını karıştıran özellikle de ciltli/ciltsiz ayrımını içeren pek çok soru barındırmaktadır. Bu yüzden Zaman Çarkı Okuma Rehberi gibi birşey hazırlamanın faydası olacağını düşünmekteyim.

Seriye başlamayı düşünenlerin ve seriye başlamadan önce ‘bir bakınayım’ diyenler umarım bu yazı ile denk gelip akıllarındaki soru işaretlerini giderirler yoksa özellikle meşhur ‘sıfırıncı kitap’ yüzünden sorun yaşayabilirler.

En meşhur soruları şöyle sıralayabiliriz;

 • Zaman Çarkı serisi kaç kitap?
 • Yeni Bahar ne zaman okunmalı?
 • Zaman Çarkı ciltli kitap sayısı kaç?
 • Zaman Çarkı hangi sırayla okunmalıdır?
 • Zaman Çarkı kitap sıralaması nedir?

‘Zaman Çarkı serisi kaç kitap?’ sorusuna aslında ilk paragrafta cevap verdim ama biraz daha açayım,

Zaman Çarkı serisi yazarı Robert Jordan seriyi ilk başta 3 kitap olarak tasarladığını söylemiş, bu sayı kısa süre sonra 6’ya çıkmış ve yine yazarın söylediğine göre ikinci kitap tamamlandıktan sonra 6 kitabın da yetmeyeceği anlaşılmış. Daha sonra serinin 12 kitapta tamamlanacağı duyurulmuştu.

Seri bittikten sonra kitaplar set halinde satılmaya başlandı.

Seri bittikten sonra kitaplar set halinde satılmaya başlandı.

Zaman Çarkı 11. kitabı Düş Hançeri yayınlandıktan sonra serinin tek bir kitapla nasıl biteceği veya layıkıyla nasıl biteceği diyelim tartışma konusu olmuştu çünkü 11. kitap bitmiş halen daha sonuca-çözüme-bitime doğru tek bir adım atılmamıştı seride.  Robert Jordan’ın belki de bir planı vardı bilinmez çünkü kendisinin 2007 yılında ebediyete intikal etmesinden sonra bu soru açıkta ve cevapsız kaldı.

Veliaht yazar demekten hoşlandığımız Brandon Sanderson serinin yazarlığı işini üstüne aldıktan sonra elinde bir olaylar düğümü ile başbaşa kaldı. Robert Jordan’ın eşi ve editörü Harriet McDougal,asistanları ve yayıneviyle yapılan görüşmeler sonrası serinin 1 kitapla bitmesinin mümkün olmadığı açıklanarak son kitabı 3’e bölmeye karar verdiler. Buna göre son kitabın orjinal başlığı olan ‘Işığın Anısı’ 2 kitap daha ertelenmiş ve 12. ile 13. kitaplar ‘Fırtına Toplanıyor’ ve ‘Geceyarısı Kuleleri’ seriye dahil oldu.

Özetle kafanız karışmasın, Zaman Çarkı 14 kitaptan oluşmaktadır.

Fakat,

Bir de 0. kitabımız Yeni Bahar var, sıfırıncı kitap ismine aldanıp seri öncesi okumaya çalışıp kendini yakan okuyucu sayısının fazla olduğu söyleniyor.

Serinin ilk 6 kitabının 4 sene içerisinde yayınlandığını not düşelim, bu tarihten sonra iki kitap arası aşağı yukarı 2 sene beklemek gerekiyordu. Bunun da sebebi şu, Robert Jordan elindeki hazır malzemeyi tüketmiş ve girişi bitirmiş, en sancılı dönem gelişme aşamasında muhtemelen hem dikkatli davranmak hem de serinin daha fazla kitleye ulaşması,heyecan ve beklenti yaratmak gibi ikincil endişeler yüzünden işi ağırdan alıyordu. Bu benim yorumum belirtmek gerekir, siz de durumdan kendi çıkarımlarınızı yapabilirsiniz.

Herneyse 21. yüzyılın başında zannediyorum özellikle okuyuculardan gelen Efsaneler Çağı, Güç Savaşları gibi çok merak uyandıran konularda kitap istekleri Robert Jordan tarafından reddedilmişti ama yayınevinin baskısı heralde biraz daha ciddi oldu ki seri öncesi ve sonrasına dair 3 ek kitabın yayınlanacağı duyuruldu. Birbirinden bağımsız, Zaman Çarkı Dünyası’nı genişletip derinlik katacak 3 kitap yayınlanacaktı.

Bunlardan ilki Yeni Bahar 2004 yılında, Zaman Çarkı serisi 10. kitabı ‘Alacakaranlık Kavşağı’ yayınlandıktan 1 sene sonra yayınlandı. Serideki olayların başlangıcından 20 sene öncesini anlatmakla birlikte ‘ha iyi önce ne olmuş ondan başlayayım‘ derseniz hayal kırıklığına uğrarsınız, çünkü Yeni Bahar seriye dahil bir kitap değil, seriye ek bir kitap.

Bu yüzden Yeni Bahar’ı yayınlanma tarihine göre 10. kitabı okuduktan veya seriyi bitirdikten sonra okumanızda fayda var. Hem kısa nostaljik bir tur gibi oluyor seriye, 14. kitabın acılığını alıyor açıkçası.

Ciltli / Ciltsiz kitap ayrımına gelelim, yine dikkat edilmesi gereken bir başka konu.

Türkiye’de Zaman Çarkı serisi yayın hakları bilindiği gibi İthaki Yayınevi’ne ait. İlk defa Türkiye’de yayınlanma tarihi ise 2003. Bu tarihte ilk 10 kitap Amerika’da yayınlanmıştı bile.

Kitaplar tercüme edilip yayınlanmaya ve kitapevlerinde satılmaya başlandı fakat şöyle bir olay vardı;

 • Zaman Çarkı Yenidendoğan Ejder (ciltli)
 • Zaman Çarkı Yenidendoğan Ejder Birinci Kısım
 • Zaman Çarkı Yenidendoğan Ejder İkinci Kısım

Ciltli Kitap – başlığın üzerinde ‘Zaman Çarkı Üçüncü Kitap’ yazıyor.

Ciltsiz Kitap - başlığın üzerinde 'Zaman Çarkı Üçüncü Cilt |Birinci Kısım' yazıyor

Ciltsiz Kitap – başlığın üzerinde ‘Zaman Çarkı Üçüncü Cilt |Birinci Kitap’ yazıyor

 

 

 

 

 

 

 

 

Pek alışık olduğumuz bir durum değil, ikisi de aynı yayın farkı yok genişletilmiş baskı falan da değil peki o zaman nedir şimdi bu? Yine benim tahminim şu,

 1. Çeviri faktörü : Pek etkin bir faktör olmasa da özellikle 2003 senesinden sonra çıkan bir kitabı yayına hızlı yetiştirmek için iki parçaya bölüp okuyucularla daha hızlı buluşturmak için tercih edilen bir yol
 2. Tanıtım faktörü : 2003 senesinde insanların birbirine kitap tavsiye edeceği falan okul kitap kulüpleri dışında yerler olduğunu pek sanmıyorum bu dönem hala daha kitapçıya ‘tavsiye edeceğiniz kitap var mı?’ diye sorduğumuz dönem çünkü facebook msn falan da yok, mIRC dönemi daha. 10 kitabı yayınlanmış bir seriyi birden külliyen yayınevlerine ve oradan okuyucuya tanıtmak ve satmak pek kolay ve mümkün bir iş değil, bir diğer faktör bu olabilir.
 3. Fiyat faktörü : Ana faktör de bana göre bu, şöyle ki Dünyanın Gözü’nü Remzi Kitapevi’nde ilk defa gördüğümde açıkçası heyecanlanmıştım çünkü hiç o kadar kalın bir fantastik edebiyat kitabı görmemiştim(siz de görmemiştiniz biliyorum, kimse görmemişti ki??) alt taraftaki fiyat etiketini gördüğümde tereddüt yaşamıştım, sonuçta bilinmeyen bir unsur ve o dönem daha kitaplara 40 lira vermek falan insana tuhaf geliyordu (yanılmıyorsam Ejderha Mızrağı kitapları 15 liraydı daha sonra bakıp düzenlerim unutmazsam) Dolayısı ile bir fiyat endişesi, kitap ne kadar iyi olursa olsun o fiyatlardan ilk kitapların satılması tanıtım faktörünü de hesaba katarsak zor, bu yüzden ‘tadımlık’ olması amacı ile bölünmüş olabilir.

Her neyse cilt işi böyle, kalın kapaklı 1 cilt veya iki kısımdan oluşan 1 kitap. Bu durumda,

 • Zaman Çarkı #3 Yenidendoğan Ejder Birinci Kısım
 • Zaman Çarkı #3 Yenidendoğan Ejder İkinci Kısım

Zaman Çarkı #3 Yenidendoğan Ejder kitabını oluşturmaktadır. Zaten bu bölüm işi her kitapta yok diye hatırlıyorum, ben kitapçılara ara ara gider yeni kitap çıkmış diye bakar artık o an ne varsa onu alırdım o yüzden bu işin peşine pek düşmedim. Ve fakat yeni okuyucuların kitap kapağının tepesinde yer alan kitap adına bakmalarında fayda var.

Son olarak diğer kitap ve hikayelere bakalım. Öncelikle belirtmek gerekir ki bu yayınların hiçbiri Türkçe’ye çevirilmemiştir. Yani Türkçe olarak bulup okuma şansınız yok.

Bu kitaplar şöyle,

1997 yılında Robert Jordan’ın editörlerinden Teresa Patterson’ın yayınladığı ‘Robert Jordan’ın Zaman Çarkı Dünyası’ kitabı, ansiklopedik bir kitaptır. Amazon’dan alırım, okurum diyorsanız 7. kitaptan sonra okumaya başlayabilirsiniz, öncesinde kafa karıştırabilir.

2013 yılında yayınlanan Ruhlar Nehri bölümü, Işığın Anısı kitabından kesilen 4 bölümden oluşur, yani seriyi bitirdikten sonra okumanız gerek ama Geceyarısı Kulelerinden sonra okumanız da mümkün birşey kaybetmezsiniz hatta seride ‘desen çözülüyor’ muhabbetlerini okuduktan hemen sonra bile olabilir.

2015 yılında yayınlanan ‘Zaman Çarkı El Kitabı’ yine seriyi bitirdikten sonra okumanız gereken bir ansiklopedik bir kitap, Son Savaş haritası falan var içinde artık tüm dünyayı ve arkaplanını afişe ediyorlar açıkçası o yüzden bitirip okumakta fayda var.

Tarafımca da tavsiye edilen -kronolojik- okuma sırası tablosu şöyledir;

No Başlık Orijinal Yayınlanma
1 Dünyanın Gözü The Eye Of The World 1990
2 Büyük Av The Great Hunt 1990
3 Yenidendoğan Ejder The Dragon Reborn 1991
4 Gölge Yükseliyor The Shadow Rising 1992
5 Göğün Ateşleri The Fires of Heaven 1993
6 Kaos Lordu Lord of Chaos 1994
7 Kılıçtan Taç A Crown of Swords 1996
Zaman Çarkı Dünyası The World of Robert Jordan’s Wheel of Time 1997
8 Hançer Yolu The Path of Daggers 1998
9 Kışın Yüreği Winter’s Heart 2000
10 Alacakaranlık Kavşağı Crossroads of Twilight 2003
Yeni Bahar New Spring 2004
11 Düş Hançeri Knife of Dreams 2005
12 Fırtına Toplanıyor The Gathering Storm 2009
13 Geceyarısı Kuleleri Towers of Midnight 2010
14 Işığın Anısı A Memory of Light 2013
Ruhlar Nehri Unfettered-River Souls 2013
Zaman Çarkı El Kitabı Wheel of Time Companion 2015

Kimler Neler Demiş?

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler