Karakterler

Nynaeve al’Meara

Nynaeve al’Meara, Andor’un İki Nehir bölgesinin Emond Meydanı köyünün Hikmet’idir.

İsminin okunuşu: Nayniiv alMiiRah telaffuzu tam olarak böyle. Ya da dinleyebilirsiniz

Canımız ciğerimiz Nynaeve’miz diyorum ve hayat öyküsünü ardından da macerasını anlatmaya başlıyorum-seri öncesi kısmı spoiler korkusu olmadan okuyabilirsiniz.

Nynaeve, çiftçi bir ailenin tek kızı olarak dünyaya gelmiştir. Annesinin ismi Elnore al’Meara fakat babasının ismini bilemiyoruz. Yine de babasının her zaman bir oğul istediğini bu sebeple Nynaeve’yi biraz nasıl demek lazım erkek fatma gibi yetiştirdiğini söyleyebiliriz kızına küçük yaşta avlanmayı ve iz sürmeyi öğretmiştir.

Henüz 13 yaşındayken ailesini kaybetmiş, sebebi anlatılmasa da bir salgın olduğu zannediliyor. Bundan hemen sonra Emond Meydanı köyünün yaşlı Hikmet’i Doral Barran ona sahip çıkmış ve çırağı yapmıştır ki Nynaeve zaten çocukluktan beri Hikmet olmak istemektedir. Ve karakterinin çoğunlukla bu çıraklık döneminde oluştuğunu belirtmek gerek.

Nynaeve al’Meara 1.65 boylarında siyah saçlı büyük kahverengi gözleri olan zayıf ve ince bir kadın olarak tarif edilmektedir. 16 yaşından itibaren saçlarını kalın bir örgü halinde uzattığını ekleyelim. Mizacı ve karakteri ise böyle bir cümlede özetlenecek türden değil.

“Barış! Lanet giysilerin hakkında yorum yapmak için ne lanet hakkı olduğunu sormak! Birkaç dakika iyi gidiyordun, ama sonunda yüzünü gördüm. Bir kez daha lanet adamı haşlamaya başlayacaktın. Yapabileceğin daha kötü tek şey, Lord Ejder’in lanet ismini söylemek olurdu. Buna küfür diyor. Karanlık Varlık’ın ismini söylesen daha iyi.”

— Uno Nomesta, Göğün Ateşleri #39 Samara’da Karşılaşmalar

Öfkeli,asabi,inatçı ve tahammülsüz biridir. Ama bunlar çok yardımsever,biraz yufka yürekli,cesur,gururlu ve mert biri olduğu gerçeğini gölgelememeli. En azından çok gölgelememeli çünkü aynı zamanda eğe gibi bir dili olan feminist bir karakter kendisi. Bu kadarla kalmıyor tabi ama hikayesine devam edelim,

Nynaeve 13 yaşında köyün Hikmet’i Doral Barran’a çırak olur ve eğitimi başlar. Hastalıklar,tedavileri ve bitkileri öğrenirken sosyal sorumluluklarını da idrak etmeye başlar. Onda gördüğümüz aşırı sorumluluk ve görev bilinci duygusunun temelleri de muhtemelen burada başlıyor.

Çıraklığının 2. yılında o sıralar 8-9 yaşlarında olan Egwene al’Vere kemikkıran hastalığına yakalanır. Hikmet Egwene’nin hastalığı atlatamayacağından endişelidir ve Nynaeve’yi gece hastanın başında nöbetçi bırakır. Nynaeve Egwene’ye birşey olacağından öyle korkar ki bilinçsizce ilk defa saidar‘a dokunarak Egwene’yi iyileştirir.

Egwene’nin iyileşmesini takip eden hafta bu defa Nynaeve Tek Güç’e dokunmanın bir yan etkisi olarak çok ciddi bir hastalık geçirir. Hikmet Doral Barran’ın bir önceki çırağının da Tek Güç kıvılcımıyla doğduğunu fakat varlığından haberdar olmadığı yeteneğinin ölümüne sebep olduğunu hatırlatmakta fayda var. Nynaeve yönlendirmenin o ilk etkilerini atlatmayı başarır fakat o da kendisine ne olduğunu bilmemektedir. Tek bildiği zaman zaman bir süreliğine hastalandığı ve iyileştiğidir. Nihayetinde hayatına devam eder.

Seneler birbirini takip eder ve 18 yaşına bastığında ustası Doral Barran ölür. Nynaeve onun ardılı olarak Kadın Kurulu tarafından yeni Hikmet seçilir. 18 yaşında bir kızın köydeki kadınların önderi olacak bir konuma gelmesi görülüp duyulmuş şey değildir, pek çok kimse tarafından sindirilemese de Nynaeve kararlıdır ve daha da önemlisi insanların çenesini kapamasına yetecek kadar yeteneklidir.

‘Hikmet olamayacak kadar genç’
‘Küçük bir kızı Hikmet yaptığımızı söylersek insanlar bize güler’
‘Kız kendine koca bulmalı’
‘Emond Meydanı’nda böyle bir Hikmet olamaz’

Yeni Hikmet’in seneler sonra dahi karşılaştığı eleştiri ve alaylardır bunlar ama Nynaeve azimli ve dirayetlidir, yılmaz. Bahsedilen o eğe gibi dili, sertliği ve öfkesi yine tahammülü zorlandığında kullandığı bastonu bu dönemde ortaya çıkar ve çoğunlukla otoriter,saygın Hikmet imajını oluşturmak maksadı ile belki de bilinçsizce gelişir.

Başarılı da olur, bağırarak çağırarak azarlayarak ve köpürerekte olsa otoritesini benimsetmeyi başarır hem annesi yaşında olacak kadınlardan oluşan Kadın Kurulu’na hem de dedesi olacak yaşta adamlara (örneğin Cenn Buie) diş geçirmeyi başarır.

Ne var ki Nynaeve genç bir kız olmaktan vazgeçmek zorunda kalmıştır, çok daha sonraları büyük bir keyifle giydiği çeşitli kumaştan elbiselerden,takılardan ve saçlardan bu dönemde vazgeçmiş, flört etme çağını pas geçmiştir. Belirtmek gerekir ki Hikmet olduğu için, başka bir sebepten değil.

Hikmet yetenekli bir şifacıdır, çok derin yaraları iz dahi kalmadan iyileştirmekte insanları ölümün pençesinden çekip almaktadır. Ayrıca tüm Hikmetlerin yapabildiğini iddia ettiği fakat pek azının sahip olduğu ‘rüzgarı dinlemek‘ yeteneği gerçekten de vardır. Nynaeve mevsimleri hissedebilmektedir, böylelikle köylüleri de yönlendirmekte ve köyün iktisadi hayatına da katkıda bulunmaktadır.

Nynaeve al’Meara 23 yaşlarında iken o seneki kış ile ilgili yaptığı tahminler fena halde ters teper. Ona göre sakin ve çok uzun sürmemesi gereken kış mevsimi köylülerin hatırladığı en zorlu ve uzun kışı olmuştur. Nynaeve’de herkes kadar şaşkın ve huzursuzdur fakat bunu gizler, yalan söylemeyi pekte beceremediği için bu konuda sessiz kalır. Ve Hikmet olmak için gerekli nitelik ve yeteneğe sahip olduğunu düşündüğü Egwene’yi kendisine çırak alır.

Bir Hikmet ananevi adet gereği Belediye Başkanı ile anlaşmazlık yaşar ama Nynaeve genelde manasız bir öfke barındırdığı için Bran al’Vere gibi babacan bir adamı bile zıvanadan çıkarabilmektedir. Bu konuda aşırı abartılı tutumlar sergilediği pek çok kimse tarafından söylenegelmektedir.

YÇ.998 yılında dünyanın pek çok farklı köşesinde olduğu gibi, örneğin Caemlyn’de Kraliçe’nin,Tar Valon’da Amrylin’in suçlandığı gibi Emond Meydanı’nda da Hikmet bu anormal kıştan sorumlu tutulur. Köy ahalisinden bazıları Nynaeve’den şikayet etmeye başlarlar.

Bu şartlar altında o yılın bahardan ses seda olmamasına rağmen kutlanacak olan Bel Tine’ından kısa bir süre önce Emond Meydanı’nda bazı önemli hadiseler cereyan etmeye başlar. Köye bir Aşık,bir Çerçi ve hikaye toplamaya geldiğini söyleyen asil görünümlü bir hanımla koruması gelir.

Nynaeve ve Moiraine’nin efsaneleşen geçimsizlikleri tam olarak bu tarihte başlar. Kendisinden çokta yaşlı gözükmeyen asil görünümlü,burnu yukarıda bir kadın ona tepeden bakarak yön sormuş ve ona ‘çocuğum’ demiştir. Nynaeve bunu hiç sindirebilir mi?

Dünyanın Gözü spoiler içerir, hala okumayan var mıydı?

*

Tam da yabancıların geldiği günün akşamında, yani Kışgecesi’nde Trolloclar Emond Meydanı’na saldırır. Nynaeve saldırı sırasında neredeydi bilemiyoruz fakat o gece sabaha kadar yaralı insanları tedavi etmekle meşgul olur.

Bir Hikmet olarak Nynaeve’nin taşıdığı sorumluluğu ne şekilde sırtlandığından bahsetmiştik, Kışgecesi’nde de yardım edemediği insanlara -mesela Tam’e- karşı içi parçalansa da üzülmekle vakit kaybetmez acısını içine atıp yardım edebileceklerini tedavi etmeye devam eder.

Ertesi günün akşamında, Bel Tine gecesi Moiraine denen kadın Rand,Perrin,Mat,Egwene ve Aşık ile birlikte ortadan kaybolurlar. O kadın 4 Emond Meydanı gencini kaçırmıştır. O kadın onlardan birşey istemektedir.

Bel Tine’ın ertesi günü Köy Kurulu toplanır ve ne yapacağına karar vermeye çalışır. Köyün gençlerini geri getirmek isteseler ve işin içinde bir Aes Sedai vardır, kimin onları geri getireceği sorusu da havada asılıdır. Nynaeve bir karara varılamayacağını görünce Kadın Kurulu’nu toplar ve gençlerin peşinden gitmeye gönüllü olur, Kadın Kurulu’nu ikna eder ve Köy Kurulu’na not bırakır.

Nynaeve görünürdeki bu sebeplerle Emond Meydanı gençlerini geri getirmek üzere sessiz sedasız bir başına yaya olarak İki Nehir bölgesini geçer Trolloc,Myrddraal ve Draghkarların arasından Taren Nehri’ni geçerek Baerlon’da Geyik ve Aslan Hanı’nda Moiraine ve diğerlerini yakalar. Onca tehlikenin içerisinden geçip izlerini bulmaları Lan’i bile etkiler.

Baerlon’da Min onun da grubun bir parçası olduğunu gördüğünü söyler, ardından Moiraine ile Nynaeve gençleri köye geri götürme konusunda tartışırlar. Gecenin devamında bir Soluk hana saldırınca apar topar Baerlon’dan ayrılırlar ve Nynaeve’de bir anlamda grupla gitmek zorunda kalır.

Nynaeve yolda kendisine yeni bir uğraş edinir; Moiraine Damodred. Aes Sedai yol arkadaşlarının yol yorgunluğu ve bitkinliğini giderebilirken kendisi için bu türlü bir çözüm olmadığından dolayı içlerinde en bitkin ve halsiz olan odur. Nynaeve’de kadını bezdirene kadar yorgunluğu için bitki tavsiyelerinde bulunur, kadının bam teline basıyor gibi gözüktüğü için…

Shadar Logoth’ta grubun üçe ayrılmasından sonra Moiraine,Lan ve Nynaeve grubunda gerginlik tekrar üst seviyeye çıkar.  Başlarına bu işleri getirdiği için Nynaeve Moiraine’e köpürmektedir. Moiraine ile yine tartışırlar ve kendisinin de Tek Güç yönlendiricisi olduğunu kadının ortaya koyduğu savların doğruluğundan dolayı kabullenir.

Kadının muhafızı Lan’de kadının sinirini bozmaktadır ama Nynaeve adamı başından beri beğenmektedir bunu da belirtelim. Lan’in de aynı şekilde kadına karşı hisleri olduğunu, Nynaeve 4 gencin kaybolduğunu öğrendiğinde ağlarken gördüğünde verdiği tepki ile kadını yolculuktan vazgeçip köyüne döndürme çabasından anlıyoruz. İkili arasındaki ilişki bir rekabet şeklinde başlıyor, Nynaeve kendisini adama ispat etme çabası içerisinde sürekli.

Perrin ve Egwene’yi esir oldukları Beyazpelerinliler kampından kaçırırlar ve Caemlyn’de Mat ve Rand’i bulurlar. Buradan Yollar’a girerler ve Shienar, Fal Dara’ya ulaşırlar. Burada Lord Agelmar Jagad, Nynaeve ve diğerlerine Lan’ın hikayesini anlatır.

Lan’ın hüzünlü hikayesi Nynaeve’nin aşkını depreştirmiş olacak ki Afet’e yolculuklarındaki ilk kampında adama açılır. Tabir-i caizse mert ve açık yürekli bir kadındır Nynaeve hiç öyle oyunlara entrikalara girmez çatır çatır niyetini söyler. (Bu kısmı biraz abartmış olabilirim) Karşılığında Lan Nynaeve’yi şöyle tanımlar;

Sen olağanüstü bir kadınsın, gün doğumu kadar güzel, bir savaşçı kadar vahşisin. Sen dişi bir aslansın, Hikmet.

Nynaeve aşkına en azından aradığı şekilde karşılık bulamaz. Arada iki engel vardır, biri Moiraine biri de Lan’in Gölge ile olan savaşı. Nynaeve ikisinin de üstesinden gelmeye kararlıdır hele bir Aes Sedai olsun…

  • Büyük Av (2. Cilt) spoiler içerir, dikkat.

    *

Amrylin’in maiyeti ile birlikte Fal Dara’dan yanında Egwene ile yola çıkarlar. Kule’ye ulaştıklarında görülmemiş şekilde Nynaeve’in yeterince bildiği öne sürülerek çömezlikten muaf tutulur ve bir Kabuledilmiş olarak Aes Sedai eğitimine başlanır.

Bundan kısa süre Liandrin Guirale ya da kısaca Liandrin Sedai tarafından Rand’ın tehlikede olduğu haberini alırlar ve ona yardım etmek için Falme’ye gitme teklifini kabul ederler. Ama Nynaeve işkillenmiştir bir kere.

Egwene,Elayne,Min ve Nynaeve tıpış tıpış Liandrin’in ardından Yollar’ı kullanarak Falme’ye ulaşırlar. Vardıkları gibi de Liandrin’in kendilerine tuzak kurmuş olduğunu keşfederler, Egwene tasmalanır ve Min esir alınır. Nynaeve elbette o kadar kolay lokma değildir ve Elayne ile ikisi kaçarlar.

Falme’de saklanarak ve kaçarak Egwene ile Min’i kurtarmak için ve sonrasında Liandrin’i ifşa edip intikam almak için planlar yaparlar. A’dam ve sul’damların sırrını ilk çözen de onlar olur. Böylelikle Egwene ve Min’i kurtarırken Egwene’nin damanesi Renna Emain’i tasmalanmış bir şekilde bırakıp kaçarlar.

  • Yenidendoğan Ejder (3. Cilt) spoiler içerir, okumadıysanız lütfen dikkat ediniz.

 

Bir Cevap Yazın