Karakterler

Morgase Trakand

Morgase Trakand, resmi tanımı ile Işığın İnayeti ile, Andor Kraliçesi, Diyarın Savunucusu, Halkının Koruyucusu, Trakand Evi’nin Yüksek Makamı. Tek resmi evliliği bir Cairhien prensi olan Taringail Damodred ile gerçekleşmiş olup bu evliliğinden Gawyn ve Elayne isimli iki çocukları olmuştur. Ayrıca kocasının önceki evliliğinden olma Galad Damodred’in de üvey annesidir.

Kendi simgesi üç altın anahtar iken Trakand Evi’nin simgesi gümüş bir anahtardır.

Hikayenin başladığı 998 yılında Morgase 43 yaşında olmasına karşılık yavaşlama* nedeni ile çok daha genç gözüken, fiziken kızı Elayne’ye de çok benzeyen, mavi gözleri, sarı kızıl omuzlarına dökülen dalgalı saçlara sahip oval şeklinde bir yüze sahip olarak tasvir edilmiştir. 1.67 boyu ile kızından biraz daha kısadır. Emredici bir kişiliği ve güçlü berrak bir sesi vardır. Adil ve bilge olmasına karşılık çabuk öfkelenen bir kraliçe olarak bilinir.

* Yavaşlama: Tek Güç kıvılcımına sahip kişilerin hem daha uzun yaşaması hem de daha geç yaşlanması durumu.

Y.Ç. 957 yılında Trakand Evi’nin varisi olarak doğan Morgase, annesine de bakıcılık yapan Lini tarafından yetiştirilmiştir. Sahip olduğu yönlendirme yeteneği nedeni ve gelenekler uyarınca 14 yaşında iken Beyaz Kule’ye gönderilir. Kule’de saidara ancak dokunabildiği keşfedilmesine karşılık bir yıldan biraz uzun süren eğitiminin ardından politik nedenlerden ötürü kendisine yüzük verilir ve 16 yaşına girmesine yakın eve, Trakand mülküne döner. Aynı yıl, 972 yılı, önce Kız-Veliaht Tigraine Mantear kaybolur ve kısa süre sonra Kraliçe Mordrellen’de doğal nedenlerden ölür. Bu sırada Morgase’de artık evinin Yüce Makamı’dır ve Üçüncü Taht Mücadelesi olarak bilinen dönem başlar. Çoğu politik manevra, her ne kadar Andorlular reddetse de basbaya daes dae’mar ve pek az askeri çatışma ile geçen 2 yılın sonunda Morgase Trakand, 18 yaşında iken, Caemlyn’e gelerek Aslan Tahta oturur. Tahtını ve hak iddiasını sağlama almak için kayıp Kız-Veliaht ile evlenmiş olan Taringail Damodred ile evlenir. Evliliklerinden önce Gawyn ve takip eden yıllarda Elayne isimli iki çocukları olur. Elayne’nin doğmasından kısa süre sonra Taringail Damodred bir av kazasında ölür. Bundan sonra Morgase, Saray Ozanı Thom Merrilin‘i aşık edinir. Thom’un Caemlyn’i haber vermeksizin terketmesi onun meşhur öfke nöbetlerinden birine neden olur ve Kılıcın İlk Prensi ve Kumandan General Gareth Bryne‘ı onu tutuklaması için gönderir. Gareth Bryne her ne kadar başarısız da olsa, bir süre sonra, kısa bir süre için, kraliçenin yeni aşığı olur.

Kraliçe Morgase, geleneklerin de ötesinde Beyaz Kule’ye ve Aes Sedailere saygı duyan bir hükümdardır. Bir Aes Sedai danışman edinmekte ve ona sarayında açıkça iyi bir yer vermekten de çekinmez. Kızı Elayne’nin ve eşlikçi olarak oğullarının da Beyaz Kule’ye eğitim için gitmesi konusunda da oldukça katıdır.

Şimdi buradan SPOILER içeren kısma geçeceğiz, seriyi tamamlamadıysanız lütfen devam etmeyin.

.

.

.

Çocukları Beyaz Kule’ye gittikten kısa süre sonra kendisi de -anne yüreği diyelim- onları görmek için Tar Valon’a gider. Ancak Elayne’nin Beyaz Kule’de olmadığını öğrenince öfkeden deliye döner ve kızının hemen bulunarak Caemlyn’e gönderilmesini ister. Öfkesinin boyutunu şuradan anlayabiliriz, danışmanı Elaida Sedai’yi resmen def ederek Tar Valon’da bırakarak gerisingeri döner.

Caemlyn’de, batıdan bir asil, Lord Gaebril, saraya gelir ve yine kısa süre içerisinde Kraliçe’nin yeni aşığı olur. Görüşüne göre önceki aşıklarından farklı olarak bu defa ipler Lord Gaebril’in elindedir ve kısa süre içerisinde Saray’a hakim olur. Morgase’e sadık olanlar genellikle hakaretler eşliğinde sürülür ki bunlardan en önemlisi Kumandan General Gareth Bryne’dır. Benzer temizlik hareketi ordu içerisinde de gerçekleşir ve Kraliçenin Muhafızları’da kabuk değiştirerek, Lord Gaebril’e sadakat üzerinde yemin ederler. Tüm bu gelişmelere karşı Kraliçe Morgase tepkisizdir.

Ne var ki bir gün Lord Gaebril uzakta iken, eski ve sadık askerlerden biri, Teğmen Tallanvor, İki Nehir bölgesinde ayaklanma olduğu haberi ile gelir. Morgase her nasılsa bu defa tepki göstererek içine düştüğü durumun farkına varır. Beraberinde Tallanvor ve eski dadısı Lini ile birlikte kılık değiştirerek Kraliçenin Takdisi isimli hana giderler. Burada hancı Basel Gill, koruma Lamgwin Dorn ve sevgilisi Breane ile Gareth Bryne’ı aramak üzere Kore Pınarları’na giderler. Onun ayrıldığını öğrendiklerinde sığınmak ve destek bulmak için Amadicia Kralı Ailron’a giderler ancak burada da Işığın Evlatları’nın Kumandan Generali Pedron Niall’ın eline düşerler. Kısa süre sonra Kraliçe Morgase, Caemlyn’e dönse bile Beyazpelerinlilerin kuklası olacağını anlar.Zorunlu misafirliklerinden kurtulmak için başarısız bir kaçma girişiminde bulunurlar. Daha da kötüsü Pedron Niall suikaste uğrar ve zorunlu misafirlikleri gerçek bir esarete dönüşür.

Bu sırada onlar adına talihli bir gelişme olur ve Seanchanlar, Işığın Evlatları’nın kalesine saldırır. Karışıklıktan istifade kaçmayı başararak sonsuz mültecilerin arasına karışırlar. Atlattıkları pek çok tehlikenin ardından Ghaeldan yakınlarında Perrin Aybara ve grubu ile karşılaşırlar. Perrin onlara sığınma ve iş teklif edince Morgase’in itirazlarına rağmen Lini’nin ısrarları sonucu kabul ederek Perrin’in kampına katılırlar.

Bir Cevap Yazın