Karakterler

Mordeth

Mordeth, Shadar Logoth’ta yaşayan tek canlı. Doğum yeri ya da kesin doğum zamanı bilinmiyor, seri de seneler önce tamamlandığından dolayı artık kesin olarak spekülasyon konusu.

Rand,Mat ve Perrin ilk defa gördükleri şehirden etkilenerek Shadar Logoth harabelerini dolaşırken Mordeth ile karşılaşırlar. Rand Mordeth’in dış görünümünü şu şekilde tanımlıyor;

Mordeth zarif, bir şekilde aşırı beslenmiş bir adamdı. Düşük göz kapakları bir şeyin arkasında saklanmış, gözetliyormuş hissi veriyordu. Kısa ve tamamen keldi, hepsinden daha uzunmuş gibi yürüyordu. Giysileri, Rand’ın daha önce hiç görmediği türdendi. Dar, siyah, diz boyu pantolon, yumuşak, tepeleri bileklerde katlanmış, kırmızı botlar. Altın işlemeli uzun, kırmızı bir yelek, geniş kol yenleri olan, manşetlerinin uçları dizlerine kadar gelen kar beyazı bir gömlek. Kesinlikle bir şehrin yıkıntıları arasında hazine ararken giyilecek giysiler değil.

Ardından Mordeth’in farklı maharetlerine tanık oluruz ki spoiler olmaması açısından bunlara daha sonra değineceğim. Hikayesi pek bilindik değil, seride hakkında pek tüyo alamadık ancak Zaman Çarkı El Kitabı ve Brandon Sanderson röportajlarından durum az buçuk netleşiyor. Bunlar bana göre spoiler / aaaah ne yaptın denecek şeyler değil dediğim gibi kitaplarda yok ama bu şekil bir alerjiniz varsa yazıya devam etmeyin.

Mordeth, Trolloc Savaşları sürerken Aridhol ülkesine gelir, burası aynı zamanda aynı ismi taşıyan başkenttir ve belki de zaten belirli bir ünü vardı bilemiyoruz Kral’ın sarayında kendine yer edinir. Aridhol’ün Kralı Balwen Mayel, ki kendisine Balwen Demirel’de denmektedir, Mordeth’in fikirlerinden epey etkilenmiş olacak ki onu başdanışmanı yapar. Mordeth’in fikri şudur, Gölgedölleri ile savaş onların anladığı dilden, zalim ve sertçe sürdürülmelidir, müsamaha gösterilmemelidir. Tabi bunda ne var Trollocları esir alıp fidye karşılığı bırakacak ya da yemin aldıktan sonra bağışlayıp bırakacak halleri yoktu diyebilirsiniz. Fikrin dıştan ziyade içe dönük olduğu anlaşılıyor yani içlerinde Gölge namına çalışan Karanlıkdostlarına, önce cephe gerisinde ihaneti, şüpheyi ve korkuyu yok etmek üzerine. Beyazpelerinli tavırlarını hatırlarsanız, onun birkaç gömlek üstü gibi düşünülebilir. Tabi bu sırf teori o yüzden çok detaylandırmıyorum.  Teorinin çıkış noktası da Kralı Prens aleyhine döndürmesi ve şehirden peşinde kiralık katillerle sürmesi, bunu belki ayrı bir başlıkta tartışabiliriz.

Her neyse Mordeth’in fikirleri zamanla bir şekilde Aridhol insanlarını adeta zehirliyor, insanlar sert ve zalim bir karaktere bürünüyor. Sonunda da tüm şehir ölüyor, Robert Jordan 1996’da bir imza gününde herkesin birbirini öldürdüğünü ve bunun ardından Mashadar denilen dokunduğu canlıları mahveden bir sis ortaya çıktığını açıklıyor. Sonuçta Aridhol’de tek bir canlı kalıyor, Mordeth. Mordeth bir şekilde Mashadar’a karşı şerbetli.

Ne var ki Mordeth’te artık insanların Shadar Logoth yani eski dilde Gölgenin Beklediği Yer anlamına gelen şehirden ayrılamamaktadır. Mordeth tam 2.000 sene şehre gelip soğuracağı yeni bir bedeni beklemekle geçirir. Sonunda İki Nehirli gençlerin peşinden şehre giren Padan Fain’i bulur ve onu ele geçirir. Ne var ki tam olarak değil çünkü Padan Fain’in ruhuna Karanlık Varlık dokunmuştur bu yüzden bu ele geçirme işi ki buna entegrasyon diyelim yarım kalır. Bundan sonra ne Mordeth ne Padan Fain ikisinin karışımı bir varlık ortaya çıkar.

Şimdi başa dönelim,

Mordeth özünde iyi bir adam, Aridhol’e gelmeden önce bile Gölge ile savaşta yardımcı olacak bir güç arayışında. Tabi bu arayış asker, ordu, erzak olarak değil Brandon Sanderson arayışı şöyle tanımlıyor ‘ Gölge ile ilişkilendirilmeyecek her tür şeyi arıyordu’ Bu bağlamda bir alim ya da düşünür olduğu kesin. Yine 2009 yılından bir Brandon Sanderson röportajı;

Evet, Karanlık Varlık’ı yenmek istiyordu ve bunu yapmanın farklı yolları olduğunu hissediyordu. Özünde iyi biriydi. Gölgeyi yenmenin, Karanlık Varlık’ı yenmenin yolunu arıyordu ama başlangıçta bu berbat kişi değildi. Tıpkı Tek Güç ile ilgili olmayan şeyler olduğu gibi mesela Perrin’in kurtlarla koşması örnek verilebilir, doğrudan Karanlık Varlık ile ilişkilendirilemeyecek kötü şeyler vardır. Ve Mordeth kurcalamaması, bakmaması gereken şeylere baktı.

Yine Brandon Sanderson 2011’de bir röportajında Mordeth’in Finn’lere başvurduğunu açıklıyor.

Bir Cevap Yazın