Karakterler

Moiraine Damodred

Moiraine Damodred, Cairhien‘in kraliyet sarayı olan Güneş Sarayı’nda kraliyet ailesinin bir ferdi olarak doğmuş ve büyümüştür. Doğum tarihinin YÇ. 956 yılı olduğunu ekleyelim. Tarih konusunda kafanızın karışmaması için;

İsminin okunuşu: mwah-RAIN DAH-moh-drehd ya da daha basitçe muoreyhn. Yetmedi mi? Dinleyin. Ayrıca zaman zaman gerçek kimliğinin bilinmesini istemediği yerlerde Alys Hanım ya da Mari Hanım isimlerini kullanmaktadır.

Moiraine, açık tenli koyu renkli büyük gözleri bukleler halindeki uzun siyah saçları ile ince, asil görünüşlü ufak tefek bir kadındır. Boyu 1.50-1.55 cm dolaylarındadır. Tabi böyle anlatınca basit gibi gelebilir ama kendisi tam bir zerafet,asalet ve soğukkanlılık timsalidir.

Moiraine, Dalresin Damodred’in en küçük kızıdır. Annesi de babası gibi bir alim olmakla birlikte Moiraine doğduktan hemen sonra ya da o henüz çok küçükken ölmüştür. Babası Dalresin’in iki kere evlendiğini not düşelim, Moiraine bu ikinci evliliğinden dünyaya gelmiştir. Anvaer ve Innloine isminde iki ablası vardır ve babasının ilk evliliğinden olan Taringail Damodred ağabeyidir.

Moiraine’nin üç amcası vardır; Moressin, Aldecair ve ölümüne kadar Damodred Evi’nin Yüksek Makamı ve Kral olan Laman, üçü de Aiel Savaşı’nda ölmüştür. Ardından Damodred Evi’nin yüksek makamı olan Barthanes Damodred ise babasının kuzenidir. Ve onun halefi Caraline Damodred ile de kuzendirler ki görünüş olarak birbirlerine çok benzerler.

Damodred Evi, Moiraine’in gençliğinde Cairhien’in kraliyet hanesini oluşturur ve sonrasında dahi Cairhien’deki en güçlü evlerden biridir. Öyle ki Moiraine’nin büyük-büyükannesi(babasının babannesi) Carewin Damodred Cairhien’de 50 yıl boyunca hüküm sürmüştür. Yine de Laman’ın Günahı adı verilen olay ve sonrasında yaşananlardan dolayı Moiraine hane adını kullanmaktan kaçınmaktadır.

“Karanlıkdostları ne sınır, ne soy bilir. Her ülkede varlar ve hiçbirinden değiller.”

— Moiraine Damodred, Dünyanın Gözü #46 Fal Dara

Moiraine Damodred testini denediniz mi?

Moiraine çocukken de farklıdır, kendi deyimiyle ‘ağaçlara tırmanmanın ve üstünü başını kirletmenin eğlenceli geldiği zamanlarda‘ izciliğe merak salmıştır, şehir doğumlu bir leydinin ne işi olur izcilikle? Aynı zamanda mülk idare etmeyi ve hesap kitap işlerini öğrenir. Sonraki yıllarda bu huyu değişmiş olsa da gençken müzikten hoşlanmamaktadır.

Kral Laman Cairhien tahtında oturur, Moiraine Güneş Sarayı’nda iyi bir eğitim alırken kendisi hakkında birşey öğrenir, o da kıvılcımla doğan özel kişilerden birisidir. Nihayetinde 16 yaşındayken, Güneş Sarayı’nda onun adına bir dans düzenlenir ve Moiraine Beyaz Kule’ye uğurlanır. Vedalar demişken, ayrılmadan önce Cormanes isimli Cairhien’li gence bir veda busesi kondurur. Manzarayı çaktınız mı?

Moiraine angrealleri ve sa’angrealleri duymuştur elbette, çocuk aklı kendisinin de gücünü odaklayacak ya da yönlendirecek bir nesneye ihtiyacı olduğunu düşünüp kendi kendine bu iş için kesierasını seçer.  Yönlendirebilen hemen herkesin farklı da olsa kendi kendine keşfettiği ya da diğerlerinden iyi becerebildiği bir Tek Güç kullanım alanı ya da numarası illa vardır.

Kule’de

Gençlik yıllarında henüz Kule’nin etkilerine maruz kalmamış olan Moiraine, burnu havada, dikbaşlı, eşek şakalarından aşırı hoşlanan,sabırsız ve telaşlı bir kızdır. Öfkelendiğinde dilini tutamamaktan muzdarip, çok kolay kızaran fakat sindirilmesi zor biridir o dönemde.

YÇ.972 yılında Beyaz Kule’de çömez olarak eğitimine başlanan Moiraine çömezler içerisinde kendisine bir arkadaş bulur; Siuan Sanche. Kule’de eğitimleri boyunca yaşadıkları zorluklar ve benzer huyları onları oldukça yakın arkadaşlar haline getirir, eşek şakası yapma huyu ise Moiraine’i pek çok kez Çömezler Sorumlusu’nun odasına gönderir başı bu anlamda beladan kurtulmaz.

Çömez olarak geçen 3 senenin ardından, YÇ.975 yılında Kule’nin Tek Güç hiyerarşisi içerisinde yüzyıllardır görülmemiş ölçüde güçlü olan Moiraine ve arkadaşı Siuan Sanche yine eşine çok az rastlanıcak kadar kısa sürede Kabuledilmişliğe yükselirler.

Yeni Bahar spoiler içerir, okumadıysanız ve bu tür şeylere alerjiniz varsa beri durmanız tavsiye olunur.

*

Moiraine,Siuan Sanche ve Elaida arasındaki sorunların başlangıcı da bu yıllara dayanır ve ilerleyen yıllarda başka sebepleri de içerecek şekilde genişleyerek o bilinen büyük olaylara sebep olur.

Aiel Savaşı’nın kasıp kavurduğu bir zamanda artık bir Kabuledilmiş olan Moiraine’nin Kule’deki eğitimleri ağırlaşır ve görevleri artar. Bir gün Siuan ile birlikte Amrylin Makamı Tamra Ospenya ve Vakanüvisi Gitara Moroso’ya hizmet ederlerken aynı zamanda kehanet yetisi bulunan Gitara Moroso Ejder’in yeniden doğduğu kehanetinde bulunuverir.

Moiraine ve Siuan için o an hayatlarında bir dönüm noktası olur, iki Kabuledilmiş hayatlarını Yenidendoğan Ejder’i arayıp bulmaya ve hazırlamaya adarlar, Kabuledilmiş olarak geçen 3 yılın ardından toplamda 6 yıllık bir eğitim sonunda iki arkadaşta sınavı geçerek Aes Sedai’liğe terfi ederler ve Mavi Ajah’ı seçerler.

Moiraine’nin Kule’de geçirdiği 6 yılda babası ölmüş ve amcası Kral Laman’ın başı kesilmiş ve Damodred Evi’nin Cairhien’deki hüküm günleri sona ermiştir. Belirtmek gerekir ki kralın yeğeni olarak Moiraine’de güçlü bir hak sahibidir. Pek çok Aes Sedai hatta Temsilci onu sorgulayıp, bu konuda cesaretlendirmeye çalışsa da Moiraine bunu istememektedir. Amrylin Sierin Vayu’nun kendisini tahta zorla oturtacağından şüphelenir, Kule’den kaçar gibi ayrılmasının sebeplerinden biri de budur.

Ayağına kadar gelen Kraliçe olma fırsatını neden teptiğine değinmek gerekirse, ilki önceki paragraflarda anlatılmıştı. Ejder’i aramak,bulmak ve yardımcı olmak. Çok daha naif biri için bu sebep yeterli olurdu ama asıl sebep Moiraine’nin tahtları faydasız araçlar olarak görmesidir. ‘Yoksulluktan kurtulan her kişiye karşılık bir başkasının acze düşmesinin yarattığı hayal kırıklığı‘ olarak tanımlar bu durumu.

Tam bir Aes Sedai olduktan sonra Moiraine Damodred, Beyaz Kule’de pek az zaman geçirir ve gizlilik içerisinde peşinde bir suikastçi ile yollara düşer. Artık bir Kara Ajah olduğuna ve birşeylerin peşinde olduklarına emindir. Bu tarihten 20 küsür sene sonra 3 Kabuledilmiş’in Kara Ajah’ı deşifre edip avlamasına bu yüzden pek önem vermez, ona göre eski ve çokta önemli olmayan bir haberdir bu. Sınırboylarına Yenidendoğan Ejder’i aramak üzere yaptığı yolculukta al’Lan Mandragoran oldukça olaylı bir şekilde tanışır. Lan, kadının casus ya da suikastçi olduğunu düşünerek muhtemelen istemsizce bir refleks olarak Moiraine’i fırlattığı gibi göle atar. Kendi geleneklerine göre kadına karşı mahçup düşüp borçlanmıştır. Moiraine’e göre ise Lan çok olası bir karanlıkdostudur ama olmasa dahi çekilmez adamın tekidir.

Böylelikle ikili birbirlerinin gerçek kimliğinden habersiz Lan’in yoldaşları Bukama ve Ryne ile birlikte Kandor’un başkenti Chachin’e yolculuk ederler. Yol boyunca her akşam Moiraine haddini bildirmek istediği Lan’e bir başka kötü sürpriz yapar böcekler, kaşıntı otları ve daha başkaları. Lan ise yaptığının bedeli olarak tüm alçak saldırıları kabullenir fakat (kol kırılır yen içinde kalır diyerek) başına gelenlerle ilgili hiç renk vermez. Bu durum yalnızca Moiraine’i daha da hırslandırır ama adamdan etkilenmiştir bir kere. Bir de karanlıkdostu olmadığına emin olabilse.

Sonunda Chachin’e varırlar ve yolları ayrılır. Ne var ki ayrılıkları kısa sürer, Moiraine Ejder’i bulmak için ipucu ararken yolu Aesdaishar Sarayı’na düşer ve orada Lan’in gerçek kimliğini öğrenir. Lan’de Moiraine’nin… Fakat bu durum ikili arasındaki soğukluğu ve gerginliği hiçte azaltmaz. Ta ki Moiraine karanlıkdostlarının bir komplosunu ortaya çıkarıp peşinde Lan ile onlara meydan okuyana kadar. Bundan sonra Lan’in bir dostu ölmüş, bir diğerini hain olarak Lan öldürmüştür. Lan kendisinin de yolun sonuna geldiğini düşünse de Moiraine adamın peşini bırakmaz. Adamı Afet’teki yalnız savaşından daha önemli bir savaş olduğuna ikna eder ve Lan Moiraine’e sadakat yemini eder. Moiraine Damodred artık muhafızını bulmuştur.

Dünyanın Gözü’nden bilgiler dolayısıyla spoiler içerir ama Dünyanın Gözü’nü okumayıpta burayı okuyan var mıdır gerçekten de?

*

Moiraine Damodred, al’Lan Mandragoran ile muhafız bağı kuralı 20 sene geçmiş Ejder’in peşinde onu karanlıkdostlarından önce bulup hazırlamak için yıllarca tek bir ipucu ve elindeki binlere yaklaşan isim listesi ile yalnızca Siuan Sanche’nin el altından verdiği destek ve yardımla köy köy şehir şehir muhtemelen anakarayı turlamıştır. Ara sıra en azından Tar Valon’a uğradığını hem Lan-Elyas tanışıklığından hem de Moiraine’nin kuleden aldığı angreal’den biliyoruz. Ayrıca isim listesini barındıran defterini de bir şekilde kaybetmiştir.

Karanlık Varlık’ın dokunuşu gittikçe kuvvetlenir kış mevsimi aman vermezken Moiraine nihayet İki Nehir bölgesine ulaşır. Emond Meydanı‘nda doğru zamanda doğmuş olan üç delikanlı ile karşılaşmayı o da beklemiyordur ama Moiraine pratik ve zeki bir kadındır. Afet’ten binlerce kilometre uzakta hiçbir stratejik anlam ve önemi olmayan bir yerde çeteler dolusu Trolloc‘la burun buruna gelince üç delikanlıyı ve gelecek vaat eden bir çömez adayını da yanına alarak İki Nehir’den ayrılır.

Şunun altını çizmek gerek, Moiraine Rand,Mat ya da Perrin’in ‘o kişi‘ olduğundan emin olduğu için değil o üçünü Karanlık Varlık‘ın elinden ve akıbetlerinden kurtarmak için kaçırmıştır. Daha sonraki olaylar şüphelerini doğrulasa da başlangıçtaki çıkış noktası Karanlık Varlık’a engel olmaktır.

Moiraine Damodred, İki Nehir bölgesinden enselerinde Trolloclar,Draghkarlar ve daha kötüleri ile kaçarkenki planı mümkün olduğunca hızla ve sorunsuz bir şekilde Tar Valon’a ulaşmaktır. Bu arayışın henüz başındayken Siuan Sanche ile yaptıkları plandır ama Moiraine’in o zamanda Ejder’i Beyaz Kule’ye getirme konusunda şüpheleri vardır ve seneler sonra Siuan artık Amrylin olsa dahi bu şüpheleri daha da şiddetlenmiştir.

Caemlyn‘de kendisinin deyimiyle ‘üç farklı kaynaktan Göz’ün tehlikede olduğunu’ öğrenmesi üzerine Tar Valon planından vazgeçmekte tereddüt etmez. Yanında artık ta’veren olduğuna emin olduğu üç delikanlı ile Shienar’a en kısa sürede ulaşmak için Machin Shin tehlikesi bulunan Yollar’a girmeye karar verir. Durumu örnekleyelim çantanızda tomar tomar nakit para varken denize atlar mısınız? Moiraine atlayacak bir tip, İki Nehir’de peşlerindeki Draghkarları atlattıklarını düşünüp eve dönme hayalleri kuran gençlere dediği gibi;

“Karanlık Varlık, siz üçünüzün peşinde. Ve eğer istediğiniz yere gitmenize izin verirsem, sizi ele geçirir. Karanlık Varlık ne isterse, ben karşı çıkarım, bu yüzden bunu işitin ve doğru olduğunu bilin. Karanlık Varlık’ın ele geçirmesine izin vermektense, sizi kendi ellerimle yok ederim daha iyi.”

Sınırboylarına, Shienar’ın Fal Moran kalesine ulaşırlar. Burada Moiraine tıpkı Lan gibi saygıyla karşılanır, 20 sene önce Sınırboylarında ismini kimse bilmezken yıllar içinde Gölge’ye karşı defalarca savaşıp insanların saygısını kazandığını anlıyoruz. Fal Dara’da kendilerini takip eden Padan Fain yakalanır ve Moiraine onu sorgular. Buradan Yeşil Adam’ın mekanını aramak üzere Afet’e ilerlerler.

Yeşil Adam’a ulaşmanın yolu ihtiyaçtır ve kimsenin iki defa burayı bulamaması düşünülmüştür. Şan ya da şöhret için burayı arayanlar hüsrana uğrar. Moiraine halihazırda Yeşil Adam’ın mekanına daha önce bir kez gitmiştir, dolayısıyla ikinci defa burayı bulabilmesine Yeşil Adam bile şaşırır. Moiraine sakin sakin anahtarın ihtiyaç olduğunu ve dünyada daha acil bir ihtiyaç olamayacağını söyler. Son Savaş’tan saatler sonra bile kralları entrikalarına dolamak isteyen Aes Sedailere hiçte benzemiyor değil mi?

Dünyanın Gözü’nde Moiraine ilk defa Terkedilmişler’in serbest kaldığını öğrenir ve Aginor’a saldırır. Bu çağda bir Terkedilmişle yüzleşen -ve hayatta kalan- ilk Aes Sedai’dir.

Göz’den çıkan sandıkla birlikte Moiraine artık yıllar süren arayışını sonlandırır, Ejder bulunmuştur.

Büyük Av – spoiler içerir

*

Yeşil Adam’ın mekanından Afet’e, oradan da Fal Moran’a dönerler. Moiraine ve Siuan’ın planını hatırlayalım, Ejder’i bulmak, hazırlamak ve yönlendirmek. İlk aşamayı tamamlarlar, Ejder bulunmuştur.

İkinci aşama, Ejder’i hazırlamak ne demek buna değinelim. Ejder’in kavram gereği insanlığı birleştirerek kötülüğe karşı belirli bir yer ve zamanda savaşması gerekmektedir. Ama ne şekilde ve hangi şartlarda? Örnek verelim, Kule’deki bir görüş Ejder’in Kule’de hapsedilmesi, Amrylin’in Ejder adına ülkeleri bir bayrak altında toplayıp hapis şekilde Shayol Ghul’e getirilmesi, heralde ancak Kıyamet Çukuru’nda zincirlerinin çözülüp ‘savaş oğlum‘ talimatı verilmesi yönünde. Daha uç fikirler de var, ‘Ejder’i öldürsek nasıl olur? Öldürürsek Son Savaş olmaz, o zaman yalıtalım? ‘gibi.

Moiraine Damodred ve Siuan Sanche daha işin başında Ejder ortada yokken farklı bir tür görüşe sahiptirler. Ejder nihayetinde kim olursa olsun Dünya hakkında fazla bilgisi olmayan, siyaset ve diplomasi konusunda bilgisiz ve liderlik konusunda tecrübesiz biri olacaktır. O takdirde bunların hepsini bilen sözü geçen bir Aes Sedai’nin ona kefil ve rehber olarak yanında bulunup yol göstermesi, dünyaya sunması gereklidir.

“Bir planımız vardı! Bir plan, Moiraine! Çocuğu bulacak ve onu saklayabileceğimiz, güvende tutup ona rehberlik edebileceğimiz Tar Valon’a getirecektik. Kule’den ayrıldığından beri, senden sadece iki mesaj aldım. İki! Kendimi Karanlıkta Ejderin Parmakları’nda yelken açıyormuşum gibi hissediyorum. İki Nehir’e girmekte, bu köye, bu Emond Meydanı’na girmekte olduğunu söyleyen bir mesaj. Yakında, diye düşündüm. Çocuk bulundu, Moiraine de onu yakında teslim edecek. Sonra Caemlyn’den, Shienar’a, Tar Valon’a değil, Fal Dara’ya gelmekte olduğun haberi geldi. Afet’in, elini uzatsan dokunacağın kadar yakın olduğu Fal Dara’ya. Trollocların baskınlar düzenlediği ve Myrddraallerin her gün kanıksanacak kadar yakınından geçtiği Fal Dara’ya. Neredeyse yirmi yıllık planlama ve arama sonunda tüm planlarımızı Karanlık Varlık’ın burnuna sokuyordun neredeyse! Aklını mı kaçırdın?”

“Rand, Illian’da bana ihtiyaç duyduğunda da, Boru’yu Dokuzlar Konseyi’ne ve Meclis’e sunacak kişinin o olmasını sağlayacağım. Illian’daki her şeyle ilgileneceğim. Siuan, Illianlılar, Valere Borusu’nu taşıyarak gelse Ejder’in, hatta Ba’alzamon’un peşinden bile giderler; Av için toplananların çoğu gibi. Uluslar ona karşı birleşene dek gerçek Yenidendoğan Ejder’in kendisine taraftar toplamasına gerek olmayacak. İşe etrafında toplanmış bir ulus ve arkasında bir orduyla başlayacak.”

Görüldüğü üzere Moiraine Damodred, Siuan Sanche-Amrylin Makamı- ile ikisinin arasında olan gizli plandan daha doğrusu stratejiden vazgeçerek kendi başına hareket etmeye başlamıştır. Bunun sebebi Siuan’a ihanet etmek değildir, aslında niyeti Rand’ı kuleye dolamamaktır. Burada oldukça öngörülü ve sağduyulu davranmış olduğunu ancak ilerleyen zamanlarda görüp anlayabiliyoruz.

Siuan ile olan görüşmesinde, Kule Salonu’nun kendisini cezalandırmak istediğini öğrendiğinde sükunetini kaybetmez ve içten içe gerekirse başkaldırmayı kafasına koyar. Kendisinden Kule’ye dönmesi istenir ve Moiraine’de görünüşte bunu kabullenir.

Fal Dara’da Valere Borusu Karanlıkdostları tarafından çalınır ve güya Amrylin’e suikast düzenlenir. İlki için Lord Ingtar önderliğinde bir avcı grubu -ki içlerinde İki Nehirli üç delikanlı ile Loial de vardır- oluşturulur ve ikincisinin dallanıp budaklanmasına Amrylin izin vermez.

Moiraine’nin Fal Dara’da yaptığı iki önemli iş vardır, birincisi Baerlon’daki Min Farshaw’a kuleye gelmesi için haber göndermek, ikincisi Rand’a Ejder Sancağı ve süslü kıyafetler içeren bir çıkın verilmesini ayarlamak. Aslında buna bağlı olarak bir üçüncü hamlesi vardır, Rand’ın komutada ikinci sırayı almasını sağlar. Böylelikle yukarıdaki plandaki hamlesi ufak tefek farklarla da olsa gerçekleşecektir.

Moiraine Fal Dara’dan Medo’ya kadar uysal uysal Amrylin’in maiyetiyle hareket ederken Medo’ya vardıklarında ortadan kaybolur.

Medo yolundan Arafel’e Adaleas ve Vandene isimli emekli iki Aes Sedai’nin bir tarihçe hazırladığını bildiği inziva mekanına gider. Buraya kafasını toplamak, yeni bir plan hazırlamak ve rotasına karar vermek için araştırma yapmak üzere gelmiştir zira Aes Sedai kardeşlerin oldukça geniş bir kütüphanesi vardır. Rand için kehanetleri, Mat için Shadar Logoth’u, Perrin için Kurtkardeşleri araştırır.

Gerçekten de kimseye haber vermeden geldiği bu yerde Draghkarların saldırısına uğrarlar ve Moiraine oradan ayrılarak Ejder’in Falme’de ortaya çıkacağı kehaneti doğrultusunda oraya gitmeye karar verir. Zayıf bir bağdır aslında ama Moiraine ikna olur.

Arafel’de bir başka önemli gelişme cereyan eder Moiraine ve Lan arasında. 20 senelik bağlarını Moiraine bilinçli olarak sarsar ve ona birşey olması halinde bağın Myrelle’ye oradan da onun uygun gördüğü birine aktarılacağını duyurur. Bunu o an Nynaeve için yapmıştır ama burada üzerine tartışılacak oldukça fazla soru ortaya çıkıyor.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

2 Yorum

    • Yazı güncellendi, genişletildi ve düzenlendi. Teşekkürler! 🙂

      * Henüz 12 kitap kadar eksik yazı tabi.