Oyuncular

Michael McElhatton

Michael McElhatton resmi

IMDB

Michael McElhatton, 12 Eylül 1963 Dublin, İrlanda doğumlu aktör ve yazar. Dizide Tam al’Thor karakterini canlandıracak.

Michael erken yaşta meslek kararını verip doğduğu Terenure’de drama okulunu tamamladıktan sonra Londra’ya giderek Royal Academy of Dramatic Art okuluna başlar ve 1987 yılında mezun olur. Ardından oyunculuk kariyerine 1990 yılında çekilen The Loser kısa filmindeki Eddie rolü ile başlar. Takip eden yıllarda 1996 yılında November Afternoon filminde başrolü alır, ertesi yıl I Went Down ve All Souls’ Day filmlerinde kendine yer bulur. 2000 yılına dek çeşitli film ve yapımda yer edinse de asıl çıkışını kendisine ödül kazandıran Paths to Freedom dizisindeki ‘Rats’ rolü ile yapar. Bu komedi projesinde aynı zamanda yazarlıkta yapmıştır. 2002 yılında yayınlanan Fergus’s Wedding dizisindeki başrolü de oldukça yankı uyandırır ve artık Michael McElhatton dünya çapında üne kavuşur. 2000’li yılların sonunda bir sit-com projesi olan Your Bad Self dizisinin altı bölümünü yazar. 2012 yılında Akademi ödüllerine aday gösterilen Pentecost kısa film projesinde yer alır.

2012 yılında McElhatton HBO kanalındaki Game of Thrones projesinin ikinci sezonuna dahil olarak Roose Bolton karakterini canlandırır. Game of Thrones dizisinde geçen üç sezonun ardından 2015 yılında The Hallow isimli 2015 Sundance Film Festivali’nde gösterime giren korku filminde rol alır.

2019 yılına gelindiğinde, rol aldığı sayısız film, dizi, kısa film, seslendirme ve yazarlık deneyiminin ardından Zaman Çarkı projesine dahil olur. Canlandıracağı Tam al’Thor karakterinin kitaplarda fazla etkinliği olmasa da muhtemelen yapımcı Rafe Judkins’in daha önce duyurduğu gibi adaptasyon sırasında bazı karakterler daha baskın, bazıları daha az ve bir kısım karakterler tamamen kesileceğinden Tam al’Thor’un da dizide kendine daha fazla yer bulacağı neredeyse kesin.

Michael McElhatton, Tam al’Thor karakteri için ne kadar uygun? diye sorarsak karakterin fiziksel özelliklerini hatırlatalım,

Tam al’Thor, 50-55 yaşlarında yaklaşık 1.85 boyunda geniş omuzlu, geniş gövdeli, bir tutam siyah hariç gri saçlı hafifçe çıkık güneşle kabalaşmış yanakları ve koyu renk gözlerinin etrafında artık kırışıklıklar bulunan bir karakterdir. Öte yandan sakin, soğukkanlı, pratik, becerikli bir adamdır da.

Buradaki en önemli kıstas McElhatton’ın ses tonunun Tam’in rehber ve yol gösterici kişiliğiyle tamı tamına uyuşuyor olması gibi gözüküyor. Böylesine usta bir oyuncunun rolün altında kalmayacağı kesin, ki hayranlar tarafından da fazlasıyla olumlu karşılanan bir seçim oldu. Ufak bir kesim ise Game of Thrones dizisinde canlandırdığı karakterin olumsuz etkilerinden hareketle iyi bir seçim olmayabileceği ihtimali üzerinde dursa da bu durum ancak dizi başlayınca belli olacak.

Bir Cevap Yazın