Coğrafya

Kum Tepeleri

Kum Tepeleri, Andor’un İki Nehir bölgesinde yer almaktadır.

Puslu Dağlar‘ın doğu etekleri boyunca uzanan Kum Tepeleri Batıormanı‘nın batısında yer almaktadır. Emond Meydanı‘ndan başlayan Taşocağı Yolu Batıormanı’nın içlerinden ilerler ve Kum Tepelerine ulaşır, buradan da Puslu Dağlar’ın eteğine ilerler ve son bulur.

Puslu Dağlar’dan inildiği zaman at üzerinde Kum Tepeleri’ni boydan boya geçmek 3 gün sürmektedir.

Kum Tepeleri Efsaneler Çağı’nda engin bir okyanusun kıyısı iken, Kırılış ile birlikte Puslu Dağlar yükselmiş ve kumlu alan birdenbire tuzlu sudan çok uzaklarda bir dağın kıyısı olmuştur.

Kum Tepeleri’nin altı da kum olduğundan birşeyler inşa etmek mümkün değildir, aynı sebepten ötürü tarıma da elverişsizdir. Bölgede yalnızca kendiliğinden peydah olan ve kökleri pek sağlam olmayan nadiren görülen çalılıklar bulunmaktadır.

Öte yandan Kum Tepeleri’nin altı bir başka bakımdan zengindir, arkeoloji. Arkeoloji derken, Kırılış’tan bu yana bir çalışma yapıldığından değil maceracı Emond Meydanı gençleri Kum Tepeleri’ne geldiklerinde muhtemelen meraktan ya da rüzgarın aşındırması sonucu bir kısmının açığa çıkması ile küçük bir kazı çalışması sonunda devasa bir balık iskeleti bulmuşlardır. Daha derinlerde daha fazlasının yattığına dair söylenti ve imalar vardır.

Kum Tepeleri ile ilgili bu söylentiler ile birlikte bölge uğursuz olarak işaretlenmiş ve İki Nehir insanlarının gitmekten kaçındığı bir yer haline gelmiştir.

Bir Cevap Yazın