Yerler

Kraliçenin Takdisi

Kraliçe’nin Takdisi, Andor’un başkenti Caemlyn’de bir han. Hanın sahibi Basel Gill‘dir. Hanın tabelası Andor kırmızısına bürünmüş başında taç olduğu halde kraliçenin tek dizinin üstüne çökerek başını eğmiş adamın başına dokunmasını-kutsamasını- göstermektedir. Kraliçe Morgase hanın tabelasını gördüğünde kraliçeyi temsilen çizilen kadının fazla şişman olduğunu düşünmüştür.

Kraliçenin Takdisi hanı

Han, başkentte saygın bir konumdadır ve ortalama müşterilere hitap etmektedir. Buna karşılık temizlik konusunda titiz, iyi ve bol yemek, kaliteli içki ve tertipli/düzenli odalar sunmaktadır. Caemlyn’e musallat olan fare istilası nedeni ile handaki kedilerin yetersiz kalmasına karşılık bir iyilik borcu olarak hanına farelerin hiç uğramaması sağlanmıştır. – spoiler vermeden ancak bu kadar –

Han geniş bir taş binadır, koyu renk ahşapla kaplı iki bölüme ayrılmış geniş bir ortak salonu vardır. İlk katta ortak salona ilave olarak oldukça donanımlı bir mutfak, 300-400 kitaba sahip geniş bir kütüphane ve arka tarafta ahır avlusuna açılan bir kapı bulunmaktadır. Ahırda ise hanın arka tarafa bakan dar sokağına açılan gizli bir kapı bulunmaktadır. Bir üst katta özel bir yemekhane ve odalar bulunmaktadır. Bu odalardan birinde şehirde çalışan Ogier taş ustaları için düşünülmüş yatak dahi bulunmaktadır. Tavan arasında çatı penceresi bulunan iki yataklı bir oda bulunmaktadır.

Loial uzun bir süre, Mat ve Rand biraz daha uzun olmakla birlikte Perrin, Egwene, Moiraine, Nynaeve ve Lan ise bu handa kısa süre kalmışlardır.

Kraliçe’nin Takdisi çalışanları,

Basel Gill – Hancı
Coline – Baş aşçı
Gilda – Garson
Lamgwin Dorn – Koruma
Ramey – Seyis

İlave olarak ismi geçmeyen ancak var olduğunu bildiğimiz 1-2 garson, aşçı yamağı ve koruma bulunmaktadır.

**Spoiler**

*

*

*

*

*

*

*

*

**

*

*

**

*

*

*

**

*

*

Kraliçe’nin Takdisi, Y.Ç. 1000 yılında Basel Gill’in Caemlyn’den ayrılmasından hemen önce kapatılmıştır.

Bir Cevap Yazın