Topluluklar

Köy Kurulu

Köy kurulu bir yönetim mekanizması olarak karşımıza çıkıyor, belediye başkanına yardımcı olmak amacı ile köylülerin yönetime ortak olduğu bir grup insandan oluşmaktadır.

Köy kurulu yapısını seri boyunca sadece Andor’da, haritanın uzak bir köşesinde Andor Kraliçesi’nin bile zar zor hatırladığı İki Nehir bölgesinde görüyoruz.

İki Nehir Köy Kurulu

İki Nehir bölgesinde krallık iş ve vazifelerini içeren vatandaşlık ödevlerinden nesillerdir uzak olan insanlar kendilerini özgür addetmiştir. Bunun neticesinde de kendi yönetim yapılarını oluşturmuş,her köyün işleri idare edecek bir belediye başkanı,bir köy kurulu,bir kadın kurulu ve Hikmet’ten oluşan kalabalık bir lider kadrosu bulunmaktadır.

Köy kurulları bir anlamda ihtiyar heyetlerini andırmaktadır, köyün aklı selim 7 veya 8 kişisinden oluşur ve belediye başkanına günlük işlerde değil ama danışma meclisi olarak hizmet ederler. Fark, en yaşlılardan seçilmemeleridir.

Seri boyunca Köy Kurulu’na katılan kimseyi görmediğimiz için seçim veya atama işinin nasıl olduğunu da pek bilemiyoruz fakat kitap ve sözlükteki imadan belediye başkanı ile birlikte seçildiklerini tahmin ediyoruz.

Karşılaştığımız kurullar şunlardır;

  • Emond Meydanı Köy Kurulu
  • Taren Salı Köy Kurulu
  • Deven Yolu Köy Kurulu
  • Seyrantepe Köy Kurulu

Bir Cevap Yazın