Robert Jordan tarafından 1990 yılında yayınlanan ilk kitabı ile hayatımıza giren ve tamamlanması 20 küsür yılı alan 14 kitap ve olayların öncesini anlatan 1 seri-öncesi kitaptan oluşan Zaman Çarkı serisi fantastik edebiyat ve -maalesef- hayatlarımızda çığır açmıştır.

Zaman Çarkı serisi, herhangibi bir spoiler vermemek için, iyi ve kötü arasında net bir ayrımın olduğu, alemin kötülüğün vücut bulmuş hali olan Karanlık Varlık tehdidine karşı tek varolma şansının Zaman Çarkı ana karakterleriEjder adı verilen kurtarıcı sayesinde veya Ejder'e rağmen olduğu bir dünyanın öyküsü olarak tanımlanabilir. Bu dünyanın kültür altyapısı genel olarak doğu ve uzakdoğu mitolojisini temel alır, özellikle Hint mitolojisi, kültür ve gelenekleri uyarlanmış ve değiştirilmiş  hali ile baskındır. Farklı halkların çeşitli geleneklerinde bizim kültürümüzden dahi çağrışımlar yakalayabilirsiniz okurken, Robert Jordan çok fazla araştırma yaptığını ve farklı kültürleri harmanladığını açıklamıştır.

Seriye de adını veren Zaman Çarkı, zamanı döndüren ve tekrar ettiren bir çarkı temsil eder. Buna göre herşey yaşanmış ve tekrar yaşanacaktır, insanlar ölecek ve tekrar Desen'e dokunacak, yani yeniden doğacaklardır. Yaratıcı'nın yarattığı bu düzende yaratım anında tutsak edilmiş bir mutlak tehdit, adını anmanın kesin olarak kötü talih ve bela getirdiği için insanların Karanlık Varlık adını verdiği, Shai'tan bulunmaktadır. Karanlık Varlık kısaca nihai hedef olarak gözdeleri Seçilmişler aracılığıyla zindanın kaçmaya ve aynı zamanda müritleri ve yaratıkları ile dünyayı boyunduruğu altına almaya çalışmaktadır. Tabi bu kadar basit değil, kısaca dediğim gibi.

'Zaman çarkı döner,çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Zaman çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır. '

Dünyanın dengesi üstüne düşen bu Gölge baskısına karşılık Desen, dengeyi sağlamak için, şampiyonu olarak nitelendirilebilecek Ejder'i Çark'a tekrar dokumaktadır. Ejder, bazı çağlarda kadın, bazısında erkek, genç veya yaşlı olabilmekte, seçilmiş kişi olarak doğabileceği gibi sonradan da seçilebilmektedir. Desen, tehdide karşılık tek bir Seçilmiş, Ejder kullanabildiği gibi bazen, hikayenin geçtiği Üçüncü Çağ'da olduğu gibi birden fazla şampiyona da sahip olabilmektedir.

Anlatılanlar çerçevesinde, gelişi üçbin yıl önce kehanet edilen Ejder, son savaş Tarmon Gai'don'da savaşmak üzere yeniden doğmuştur. Ancak dünyanın önemli bir kısmı Yenidendoğan Ejder'in bir başka Sahte Ejder olduğunu düşünür ve ona inanmaz, çarptırılan hikayeler onun Karanlık Varlık'ın bir başka yaratığı olduğunu söylerken delirmeye ve ölüme yazgılı bir adam nasıl başarılı olabilir? Bir kahraman hikayesinden çok suyun üzerinde boğulmamak için çırpınan ancak dünyanın dertlerinin de dibe çekmeye çalıştığı bir adamın gittikçe karanlık ve karamsar bir hale gelen hikayesini okuyoruz aslında, çok kabataslak şekilde Zaman Çarkı'nın konusu böyle.

Hikayenin pek çok başrolü var, Gölge ile savaş sokak aralarında, savaş meydanlarında, denizlerde, taht mücadelelerinde, isyanlarda onlarca ana karakter ile sürüp gidiyor ve tüm kitaplar boyunca yaklaşık 2.200 karakter eşlik ediyor. Nicelik ve nitelik olarak kadınların baskın olduğu bir dünya öyle ki hemen hemen tüm toplumlar kadın egemen yapıya sahip. Yalnızca kraliçesi olan ülkeler, sadece kadınların ticaret yapabildiği, han sahibi olabildiği, kadınların evlenme teklif edebildiği, kadınların bir erkeği öldürmesinin cinayet sayılmadığı toplumlar mevcut. Feminizm kesinlikle çok popüler bir olgu Zaman Çarkı dünyasında.

Serideki tüm kitapların New York Times Best-Seller listesine girdiğini ve 8. kitap ile birlikte her kitabın çok satanlar listesinde 1 numaraya yerleştiğini belirtmekte bu özgün dünyanın ne kadar popüler olduğunu anlatmak açısından fayda var.

Zaman Çarkı 12 cilt ve olayların öncesi ile sonrasını anlatan 3 ek kitap olarak planlanmış fakat yazar Robert Jordan'ın 16 Eylül 2007 yılında 11. kitap yayınlandıktan sonra vefat etmesinden dolayı genç yazar Brandon Sanderson tarafından son kitap üç parçaya bölünerek 14 kitap olarak tamamlanan fantastik bir seridir.

Seriye ait kitapların listesi;

Sıfırıncı kitap nedir, aşağıdaki ek kitaplar ne zaman okunmalı derseniz Kitap Okuma Rehberi yazısına göz atmanızda fayda var.

NoBaşlıkOrijinalYayınlanma
1Dünyanın GözüThe Eye Of The World1990
2Büyük AvThe Great Hunt1990
3Yenidendoğan EjderThe Dragon Reborn1991
4Gölge YükseliyorThe Shadow Rising1992
5Göğün AteşleriThe Fires of Heaven1993
6Kaos LorduLord of Chaos1994
7Kılıçtan TaçA Crown of Swords1996
8Hançer YoluThe Path of Daggers1998
9Kışın YüreğiWinter's Heart2000
10Alacakaranlık KavşağıCrossroads of Twilight2003
11Düş HançeriKnife of Dreams2005
12Fırtına ToplanıyorThe Gathering Storm2009
13Geceyarısı KuleleriTowers of Midnight2010
14Işığın AnısıA Memory of Light2013

Ek-kitap;

  1. Yeni Bahar (YB.) : 2004 yılında yayınlanmıştır.
  2. Tam Al'Thor'un hikayesi ve köye dönüşünü konu alan kitap : Muhtemelen iptal oldu.
  3. Matrim Cauthon'un seri sonrası maceralarını anlatan kitap : Muhtemelen iptal oldu.
  4. Unfettered Anthology ( Serbest Seçmeler ) : 2013 yılında yayınlanmış olup Zaman Çarkı Ruhlar Nehri bölümünü içerir.

Kaynak Kitaplar

  1. Zaman Çarkı Dünyası : 1997 yılında Robert Jordan&Teresa Patterson tarafından yayınlanmıştır.
  2. Zaman Çarkı El Kitabı : 2015 yılında Harriet McDougal tarafından yayınlanmıştır.