Haberler

Kitap Kapakları

Zaman Çarkı kitap kapakları mütemadiyen Darrell K. Sweet tarafından tasarlanmıştır, yani bu hep böyle olagelmiş seride. Hatta Robert Jordan 2007 yılında vefat ettikten sonra bile bu değişmemiş.

Darrell K. Sweet (1934-2011)

İşte Zaman Çarkı hakkında bir başka hüzünlü öykü de Darrell K. Sweet tarafından hazırlanan kitap kapak resimleri hakkında… Sanatçı 1990 yılında Dünyanın Gözü’nün orjinal ilk baskısında – Hani Egwene’li başlangıçta – değil de ikinci baskıdan itibaren tasarımlarına başlıyor yanılmıyorsam ve hiç kesintiye uğramadan kendisi de vefat edene kadar ki maalesef bu 14. kitap Işığın Anısı’ndan hemen önce oluyor, serinin kapak resimlerini tasarlamaya devam ediyor.

Işığın Anısı için üzerinde çalıştığı kapak resmi karakalem taslak aşamasında kalıyor ve 14. kitap için başka birisiyle anlaşılıyor-Michael Whelan. Darrell K. Sweet’in taslağı ise renklendiriliyor ve eser ortaya çıkıyor. Taslağa #1 ve yayınlanan kapak resmine #2 olarak bakabilirsiniz. Keşke o renklendirilen taslakla yayınlanarak bir vefa gösterseydi yayınevi diye düşünmeden edemiyor insan fakat demek ki Robert Jordan’dan sonra aralarında böyle bir bağ kalmamış veya zaten hiç yokmuş bilemiyorum.

Fakat kitapları yazan ve kitaplara albeni katan iki insanın da başladıkları işi bitirmeye vakitlerinin yetmemesi ne kadar hüzünlü bir rastlantı…

Darrell K. Sweet’e özellikle benim saygım sonsuz ve fakat benim istisna olduğumu söylemekte fayda var. Çünkü hemen herkes kendisinin çalışmalarını beğenmemekte, Tor Books’ta yayınlanan vefat haberinin altına hoş olmayan şeyler yazanlar bile olmuş.

Yaptığı işlerin beğenilmeme sebebi başlıca karakter çizimleri ve biraz da sahne seçimleri. Genellikle muğlak tercihler yaptığı konuşuluyor, ya kişiler net değil ya betimlediği sahne ya da kapak resminin içerdiği mesaj. Biri illa ki muğlak kalıyor veya uyuşmuyor.

Özellikle E-Kitap kapak resimleri yayınlandıktan sonra bu iş iyice ayyuka çıktı, e-kapaklardaki net çizimler basılı kapaklardaki muğlak çizimlerin sorgulanmasına yol açtı.

Eleştirilere katılmakla birlikte ilk kapak resminin geçen yüzyılda muhtemelen elle çizildiğini hatırlamak ve hatırlatmakta fayda var. Darrell K. Sweet’in de yaşı (1934 doğumlu) gözönüne alındığında ilerleyen kitaplarda da tarzını değiştirmediği kolaylıkla varsayılabilir, yani Adobe veya Corel’le Macbook başında birşeyler hazırladığını düşünmek zor. Muhtemelen eski usül çalışıyordur, eserlerini buna göre emektar sanatçı gözüyle değerlendirmek gerek. Bunları söyleyince de acemi ya da amatör gibi düşünülmesin Darrell K. Sweet 3000’den fazla çalışması olduğunu okumuştum biyografisinde.

Son kitap Işığın Anısı’na gelelim, 2013 yılında yayınlandı. Kitap kapağı için Michael Whelan’la anlaşıldı ve sanatçı çalışmasını bitirip kitap yayınlandıktan sonra kişisel sayfasında süreci oldukça detaylı bir şekilde hissetikleri ve yapmak istedikleriyle birlikte anlattı. ‘Bana konsepti anlatmışlardı, ne yapacağımı biliyordum’ gibi ifadelerinden sanatçıların belli kısıtlamalar altında olduğu çıkarımını yapmak mümkün. Belki de Robert Jordan veya yayınevinin tercihiydi Darrell K. Sweet’in çalışmaları ve onlar çıkarılan işten memnundu-ki anlaşmayı sürdürdüler, böyle de değerlendirilebilir değil mi?

Michael Whelan’a dönelim, kendisi çalışmasını bitirdikten sonra epeyce övgü aldı. Bunun sebebi kendisinin belirli bir aşk ve şevkle belirli bir beklenti baskısı içinde kendini kanıtlama ihtiyacı olan bir sanatçı olması olabilir sebepleri kendisini ilgilendiriyor. Fakat bizi ilgilendiren nokta tek çizimiyle seride en beğenilen olması. Öyle ki Harriet McDougal(Robert Jordan’ın eşi ve editörü) ’20 yıldır beklediğim Rand Al’Thor tasviri’ demiş bu çalışma için. Işığın Anısı’ndan sonra en beğenilen kapak resmi serinin 8. kitabı Düş Hançeri olmuş.

Siz en çok hangi resmi beğendiniz?

Zaman Çarkı #0 Yeni Bahar Kitap Kapak Resmi

Yeni Bahar Kapak Resmi

Zaman Çarkı #1 Dünyanın Gözü Kitap Kapak Resmi

Dünyanın Gözü Kapak Resmi

Zaman Çarkı #2 Büyük Av Kitap Kapak Resmi

Büyük Av Kapak Resmi

Zaman Çarkı #3 Yenidendoğan Ejder Kapak Resmi

Yenidendoğan Ejder Kapak Resmi

Zaman Çarkı #4 Gölge Yükseliyor Kapak Resmi

Gölge Yükseliyor Kapak Resmi

Zaman Çarkı #5 Göğün Ateşleri Kapak Resmi

Göğün Ateşleri Kapak Resmi

Zaman Çarkı #6 Kaos Lordu Kapak Resmi

Kaos Lordu Kapak Resmi

Zaman Çarkı #7 Kılıçtan Taç Kapak Resmi

Kılıçtan Taç Kapak Resmi

Zaman Çarkı #8 Hançer Yolu Kapak Resmi

Hançer Yolu Kapak Resmi

Zaman Çarkı #9 Kışın Yüreği Kapak Resmi

Kışın Yüreği Kapak Resmi

Zaman Çarkı #10 Alacakaranlık Kavşağı Kapak Resmi

Alacakaranlık Kavşağı Kapak Resmi

Zaman Çarkı #11 Düş Hançeri Kapak Resmi

Düş Hançeri Kapak Resmi

Zaman Çarkı #12 Fırtına Toplanıyor Kapak Resmi

Fırtına Toplanıyor Kapak Resmi

Zaman Çarkı #13 Geceyarısı Kuleleri Kapak Resmi

Geceyarısı Kuleleri Kapak Resmi

Zaman Çarkı #14 Işığın Anısı Kapak Resmi

#1

Işığın Anısı Kapak Resmi

Michael Whelan tarafından hazırlanan kapak resmi

#2

Darrell K. Sweet tarafından taslağı çizilen kapak resmi

Darrell K. Sweet tarafından taslağı çizilen kapak resmi

Bir Cevap Yazın