Kitaplar

Kışın Yüreği


Yayın Tarihi : 7 Kasım 2000
Kapak Tasarım: Darrell K. Sweet
Kısaltılışı : KY. / WH.
ISBN : 9780812575583
Yayınevi(ABD): Tor Books
Yayınevi(TUR): İthaki
Tercüme Eden: Niran Elçi
Bölüm Sayısı  : 35
Sayfa Sayısı : 724

Zaman Çarkı döner ve Çağlar gelip geçer. Geriye bıraktığı anılar efsaneye dönüşür. Efsane solup mit olur ve onu doğuran Çağ yeniden geldiğinde mit bile unutulmuştur. Bazılarının Üçüncü Çağ dediği, henüz gelmemiş ve geçeli çok olmuş bir Çağ’da, Aryth Okyanusu’nun üzerinde bir rüzgâr yükseldi. Rüzgâr başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken başlangıçlar ve bitişler yoktur. Ama bir başlangıçtı. – Kışın Yüreği

Zaman Çarkı serisinin dokuzuncu kitabı Kışın Yüreği, yine iki yıllık bir aranın ardından 2000 yılında 35 bölüm olarak yayınlanmıştır. Bölüm sayısı ve uzunluk bakımından serinin en kısa kitabıdır. Ülkemizde ilk baskısı yine önceki kitap Hançer Yolu ile birlikte 2006 yılında İthaki Yayınları tarafından Niran Elçi’nin tercümesi ile yapılmıştır.

Kışın Yüreği’nde macera kaldığı yerden devam etmeye çalışıyor ancak belki de 20 günlük bir süreyi anlattığından pekte başarılı olamıyor açıkçası. Seri içerisinde en sevmediğiniz kitap anketi olsa şahsen oyumu vereceğim iki kitaptan biri olurdu. Macera dört beş farklı koldan çok ağır bir tempo ile ilerliyor, ne sürpriz ki o dört beş kol Elayne ya da Perrin değilse Elayne ya da Perrin ile ilintili birileri oluyor. Kötü haberler bitmiyor ne yazık ki hikayede yeni bir döngüye giriyoruz, Kışın Yüreği’nden başlayıp Düş Hançeri’ne kadar debeleneceğiz. Örneğin bu kitapta Aludra’nın eğlenmek için Mat’e sorduğu sorunun yanıtını Düş Hançeri’nde öğreneceğiz ve gerçekten de kehanet edildiği üzere yeni bir çağ açılacak. Ancak o noktaya kadar Andor’daki taht oyunları, kadının kadına çemkirip durması, tek başına Egwene ve Perrin baygınlıklar geçirtebilir.

Kışın Yüreği’ne dönersek, en son Rand ihanet sayılacak bir saldırıya uğramış ve tahtların dertlerini bir yana bırakıp ‘yer altına‘ çekilmeye karar vermiş, Salidar ekibi Beyaz Kule önlerine gelmiş, Faile hiç beklenmedik bir zamanda kaçırılmış ve Elayne hak iddia etmek üzere Caemlyn’e varmıştır. Suikastçilerinin peşine bizzat düşmeye karar veren Rand, onun peşine düşen danışman, elçi ve Asha’manlar, nasıl ayrıldığı pek açık olmayan Andor’u birleştireceğim, Andor birleşecek, ben birleştireceğim ama nasıl birleştireceğim, ya birleştiremezsem kaprisleriyle Elayne ve eşlikçileri, karımı kaçırdılar, şimdi ne olacak paranoyalarıyla Perrin bu dopdolu serüvende bizleri bekliyor. Öte yandan bu kitapta gerçek bir mucize gerçekleşiyor ve üç bin yılın ardından dünya değişiyor. Bu olaydaki asıl önemli iki noktadan biri değişimin nasıl yapıldığı -zira kitaptaki anlatımı çok dikkatli şekilde tekrar tekrar okumak gerekiyor- ve diğeri de Tek Güç’ün kitlesel kullanımı. Çok sayıda yönlendiren nasıl savaşır açık bir şekilde tanık oluyoruz, Cadsuane Melaidhrin ününün ve ajahının hakkını vererek yanında görece zayıf bir kadro ile Gölge Güçleri ile çarpışıyor.

Kışın Yüreği’ni ilk defa okumayanlar için farklı bir önerim olacak, aşağıda kitabı oluşturan hikayeleri böleceğim böylelikle kitabı devamlı değişen bakış açıları olmaksızın bölünmeden okuyabilirsiniz.

Perrin – 1,2,3,4,5,6
Mat – 14,15,16,17,18,19-28,29,30,31
Elayne – 7,8,9,10,11,12-26,27
Rand – 13,22,25-32,33,34,35
Egeanin ve Bethamin – 20,21
Shalon – 23,24

Kışın Yüreği Bölümleri

  Önsöz

 1. Haberci’yi Bırakmak
 2. Tutsak
 3. Gelenekler
 4. Öneriler
 5. Bayraklar
 6. Deliliğin Kokusu
 7. Caemlyn Sokakları
 8. Deniz Halkı ve Kandaşlar
 9. Bir Fincan Çay
 10. Başarılı Bir Plan
 11. Önemli Fikirler
 12. Kışın Bir Zambak
 13. Harika Haberler
 14. Peçenin Perdelediği
 15. Çandökümcü İhtiyacı
 16. Beklenmedik Bir Karşılaşma
 17. Pembe Kurdeleler
 18. Bir Teklif
 19. Üç Kadın
 20. İhanet Meseleleri
 21. Bir Mülk Meselesi
 22. Hiç Yoktan Beliren
 23. Güneşi Kaybetmek
 24. Konsey İçinde
 25. Bağlar
 26. Beklenti
 27. Kralları ve Kraliçeleri Hazırlıksız Yakalamak
 28. Bez Çuvalda Bir Haber
 29. Bir Başka Plan
 30. Soğuk, Şişman Yağmur Damlaları
 31. Aelfinn’in Söylediği
 32. Bir Parça Bilgelik
 33. Mavi Sazan Sokağı
 34. Arıkuşunun Sırrı
 35. Choedan Kal

Bir Cevap Yazın