Haberler

Kılıçustalarını Tanıyalım

Kılıçustası kavram olarak bir savaşçının silah kullanmada yetkinliği tanıklarca da onaylanmış en yüksek seviyedir. Tüm alemde kılıç ustalarından korkulur ve onlara saygı duyulur. Bu korku ve saygının boyutunu şöyle örneklendirebiliriz, saray bahçelerine izinsiz giriş yaptığı gerekçesi ile Kraliçe Morgase‘in huzuruna getirilen Rand tehlikesiz bir delikanlı olarak kibar kibar sorgulanırken – bir kılıç ustası olduğunu gösteren- kılıcındaki balıkçıl damgası fark edildiğinde salondaki askerler silahlarına davranır ve korumak üzere kraliçeye doğru hamle ederler. Tekraren, tüm bunlar Rand salonun uzak bir köşesinde hazır ol durumunda kıpırdamazken olur.

Bir kılıçustası olabilmenin belirli formalite ve şartları vardır. Bu prosedürler öyle gelenekselleşmiştir ki diyardan yüz yıllardır ayrı yaşayan Seanchanlar dahi bu usulü sürdürmektedirler. Bunun için iki yol vardır,

1- Uygun tanıklar huzurunda bir Kılıçustasını adil bir şekilde yenmek.

2- Beş kılıç ustası karşısında hünerlerini sergileyerek oy birliği (oy çokluğu değil) ile kılıç ustası olduğunun kabul edilmesi.

Hikayenin geçtiği dönemde ikinci yolla Kılıçustası olduğu kesin bilinen pek az kişi var. Genellikle tüm Kılıç Ustaları bir diğerini şartların eşit olduğu bir duelloda yenerek, ki bu aynı zamanda öldürmek anlamına geliyor, bu ünvanı elde etmişlerdir. Mesela Kılıç Ustaları’nı denetleyen bir mekanizma var mı dersek, yok. Ancak birinin haksız yere Kılıçustası olduğunu iddia etmesinin önündeki engel, hedef tahtası olacağı riskidir çünkü nedense kılıç ustası olmak beraberinde onu yenmek isteyen heveslileri de getiriyor gibi gözüküyor.

Balıkçıl Damgalı kılıç

Kılıç Ustaları bu ünvanı kazandıktan sonra dilerlerse kılıçlarına kimliklerini sergileyen balıkçıl damgası ile mühürleyebilirler. Özel bir kılıç şekli veya tarzı yoktur, tek elle kullanılabilen kılıçlarda ustalaşan savaşçılar olduğu gibi iki elle kullanılabilen kılıçlarda ustalaşan ve bu ünvanı hak eden savaşçılar da vardır. Yalnız balta, mızrak, ok gibi silahlarda bu tür bir derecelendirme yoktur. Aynı şekilde Kılıç Ustaları arasında da bir derecelendirme yoktur, tümü eşit ve denk kabul edilir.

İki kılıç ustasının karşılaşmasının nasıl bir şeye benzediğini kısaca vurgulamak gerekirse,

Sonra dans etmeye başladılar. Min ancak bu ismi verebiliyordu yaptıklarına. Kayıyor, süzülürcesine hareket ediyor, tahta kılıçları dönüyor, yön değiştiriyordu. Onun bulabildiği en iyi kılıç ustaları ile kılıç çalışmasını izlemişti, sık sık aynı anda iki, üç, dört kişiyle karşılaşmıştı, ama bunun karşısında onlar hiçbir şeydi. Öylesine güzeldi, o çıtalar çelik olsa kan akacağını unutmak öylesine kolaydı. Yalnız, çelik ya da tahta, hiçbir kılıç ete dokunamamıştı. İleri geri dans ediyor, birbirlerinin çevresinde dönüyor, kılıçlarını uzatıyor, savuruyorlardı. Bir saldırıyor, bir savunmaya geçiyordu ve her hareket yüksek çatırtılarla vurgulanıyordu.

Şimdi özel bir sıra belirlemeden seride bilinen kılıç ustalarını mümkün olduğu kadar tanıtmaya çalışmadan önce bilinen ve kabul edilen en büyük kılıç ustasının – ömrü boyunca on bin kez savaştığı ve bir seferde on kişiyi devirdiği söylenen- Jearom olduğunu da ekleyelim.

Bu noktadan sonrası gerçekten SPOILER içerir, sonra bozuşmayalım. Tekrarlıyorum SPOILER.

.

al’Lan Mandragoran

Aslında bakarsak hikayenin başladığı dönemde Lan resmen bir kılıç ustası değil. Belki de Shienar’da kılıç ustaları eşliğindeki uzun eğitimi sırasında Kılıç Ustası olarak değerlendirilebilir-di ancak buna yönelik bir kayıtta görmedik. Yeni Bahar’da Ryne’ı öldürmesi de yeterli değil çünkü Ryne sıradışı bir savaşçı olsa da kılıç ustası değildi. Bizim tanıklığımızda ilk defa Far Madding’te kılıç ustası Toram Riatin’i öldürdüğünde bu noktaya erişti, ancak burada da Padan Fain‘in Riatin’i tükettiği yönünde bir itiraz var. O takdirde ikinci kesin kanıt, bir başka kılıç ustası Demandred ile yaptığı dövüş oluyor. Gözümüz ve gönlümüzce serinin en iyi kılıç kullanan adamı resmen son saniyede Kılıç Ustası oluyor böylelikle.

Lan’in kullandığı geleneksel Malkier Kralları’nın kılıcı. Güç ile dövülen Efsaneler Çağı döneminden kaldığı zannedilen bir yadigar. Tam’in kılıcının neredeyse bire bir aynısı, tek fark Lan’in kılıcında balıkçıl damgaları olmaması. Çift taraflı kabza, uca doğru hafif kıvrık tek tarafı keskin ne çok kalın ne çok ince yarım metreden biraz daha kısa bıçağa sahip süssüz bir kılıç. Tek elle kullanılabildiği gibi çift elle de, kullandığı forma bağlı olarak kullanılabiliyor.

Tam al’Thor   

Tam al’Thor sanılanın aksine Beyazpelerinli Savaşı (957-959) sürecinde değil Tear Savaşları’ndan hemen sonra 966 yılında, 26 yaşında iken bir Kılıç Ustası olmuştur. (Wot Companion) Robert Jordan bir röportajında Tam’in kılıcı bir duelloda kazandığını ve ancak bizzat Kralın emretmesi üzerine kılıcı aldığını söylüyor.

Tam’in kılıcı yukarıda tarif edilen Lan’in kılıcı ile birebir aynı, tek farkla, bu kılıcın üzerinde bronz balıkçıl damgası mevcut. Tek Güç ile dövülen kılıçların körelmediği, paslanmadığı göz önüne alınırsa kılıca bir şey işlemekte mümkün olmamalı varsayımından hareketle Gölge Savaşı sırası veya sonrasında doğrudan bir Kılıç Ustası için imal edildiğini düşünebiliriz. Yani bu kılıç belki de yüzlerce Kılıç Ustası’nın elinden geçmiş anlamına da geliyor.

Turak Aladon

Seanchan Yüksek Lordu Turak Aladon’un yine kılıcını ne şekilde kazandığı meçhuldür. Bıçağı hafifçe kıvrak ağır bir kılıcı olduğunu ve bıçağında balıkçıl damgası olduğunu biliyoruz.

Toram Riatin

Cairhien’den Riatin Evi’nin -Kral Galldrian Riatin’in ölümünden sonra- Yüksek Makamı olan Toram Riatin, beş Kılıç Ustası tanığın huzurunda yetenekleri sınanıpta oy birliği ile Kılıç Ustası olduğuna karar verilmiştir. Kullandığı kılıcın ağır gözüktüğü dışında bilgi yok.

Rand al’Thor

Rand, köyünden ayrılışını takip eden aylarda al’Lan Mandragoran’dan ders almıştır. Lan’in ayrılışının akabinde de para karşılığında bulabildiği en yetenekli kılıç adamlarını davet ederek, 4 ya da 5 kişiye karşı dahi kendini denemiştir. Rand’ın rüştünü ilk ispat ettiği yer elbette ki Falme’dir. Burada bir kılıç ustası olan Seanchan Yüksek Lordu Turak ile kılıç çatmış ve kazanmıştır. Kendine karşı genellikle acımasız olan Rand bunu “dövüşe kimse şahit olmadığı için” zafer saymaz. Ba’alzamon, Be’lal, Sammael gibi kılıç ustaları ile ölüm kalım savaşları da genelde kılıçtan fazlasını içerdiğinden konu dışı sayabiliriz. Toram Riatin ile asi kampındaki dövüşü de yarıda kesilmişti. Muhtemelen en iyisi Turak ile duellosunda okuyucuyu tanık saymak, öteki türlü içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Zaten kılıç ustası olduğunu Robert Jordan’da onaylıyor bir röportajında.

Galad Damodred

Oldukça yetenekli olduğu bilinen Galad çocukluğundan itibaren Gareth Bryne ve Andor ordusu eğitmeni Henre Haslin tarafınadan eğitim görmüş, Kule’de yaklaşık bir yıllık bir eğitim yine yaklaşık bir yıla yakın saha tecrübesinin ardından tanıklar huzurunda adil bir duello sonucu kılıç ustası Eamon Valda’yı öldürerek kılıç ustası olmaya hak kazanmıştır.

Eamon Valda

Işığın Evlatları’nın bir subayı olan Eamon Valda, hakkında en çok bilgi sahibi olduğumuz kişi. Valda’nın genç yaşta en az beş kılıç ustası huzurunda değerlendirildiği ve hak kazandığı anlaşılıyor. Her iki kolunu da aynı beceri ile ve hızla kullanabilmektedir. Aşağıda Düş Hançeri kitabının ilk bölümünden iki değerlendirme var.

Valda o balıkçıl damgalı kılıcı iltimas geçilerek kazanmamıştı. Beş kılıç ustası oturup becerilerini değerlendirmiş, oybirliği ile ona bu unvanı vermeye karar vermişlerdi. Unvan ancak oybirliği ile verilebilirdi. O sıralar Valda Galad’ın şimdiki yaşından (28-29) gençti

“Kollara ve bacaklara vurmaktan hoşlanır. Rakibi kan kaybından adım atamayacak, kılıcını kaldıramayacak duruma gelene dek bekler, sonra öldürücü hamleyi yapar. Engerekten daha hızlıdır, ama daha çok soluna saldırır ve senden de aynısını bekler.” Galad başını salladı. Çoğu salak adam bunu daha kolay bulurdu, ama bir kılıç ustasında tuhaf bir zayıflıktı. Gareth Bryne ve Henre Haslin, bu tuzağa düşmemesi için kabzada üstte duran eli değiştirerek çalıştırmışlardı onu. Valda’nın dövüşü uzatmak istemesi de tuhaftı. Galad’a, dövüşleri mümkün olduğunda çabuk ve temiz bir biçimde bitirmesi öğretilmişti.”

Gawyn Trakand

Tıpkı Galad gibi Gareth Bryne tarafından eğitilen Gawyn, Beyaz Kule’de bir yıla yakın eğitim görmüş ve kuledeki ayaklanma sırasında kılıçustası olduğu bilinen Hammar Gaidin’i öldürerek kendisi de kılıç ustası olmuştur.

Hammar Gaidin

Beyaz Kule’de bilinen en seçkin savaş gücü olan Muhafızları eğiten kılıç ustası Muhafız. Kılıç Ustalığı büyük ihtimalle beş ustanın hünerlerini değerlendirmesi sonucu oy birliği ile gerçekleşmiştir.

Gareth Bryne

Gareth Bryne’ın bir kılıç ustası olduğuna dair Brandon Sanderson‘un devraldığı 12. kitap Fırtına Toplanıyor’a kadar hiçbir bilgi yok. 12. kitap 40. bölümünde aniden böyle bir şey karşımıza çıkıyor,

Siuan irkilerek uyandı. Bir sorun vardı. Çok, çok büyük bir sorun. Şiltesinden kalktı. O bunu yaparken, aniden çadırın diğer tarafında karanlık bir şekil hareket etti, metal hışırdayarak metale sürtündü. Gareth Bryne balıkçıl damgalı kılıcını çekmiş, tetikte duruyordu.

Daha da iyisi, Wheel of Time Companion’da da kılıç ustası olduğu yazmıyor. Muhtemelen Sanderson’un bir jesti oldu Gareth Bryne’a…

Rodel Ituralde

Rodel Ituralde’nin de balıkçıl damgalı bir kılıcı olduğunu Brandon Sanderson’dan öğreniyoruz. Fırtına Toplanıyor 6. bölümde geçiyor,

lturalde’nin balıkçıl damgalı kılıcı bir an sonra adamın kellesini aldı.

cümlesi ile. Üstelik öldürdüğü kişi de bir başka kılıç ustası. Çift dikiş sayabiliriz.

Bahsi geçen uzak karakterler de var, örneğin Seanchan subayı Turan gibi ancak bunları hiç tanımadığımız için listeye eklemedim. Yine Efsaneler Çağı karakterleri Lews Therin Telamon, Demandred, Be’lal, Ishamael, Sammael’i de liste dışı tuttum.

Robert Jordan‘a göre, bir türlü aslını bulamadığım röportaj o yüzden gerçekten demiş mi dememiş mi bilemiyorum, en iyiler sıralaması şöyle, Lan, Rand, Galad, Gawyn.

Peki sizlerin sıralaması nasıl olurdu?

Bir Cevap Yazın