Kitaplar

Kılıçtan Taç

Yayın Tarihi : 15 Mayıs 1996
Kapak Tasarım: Darrell K. Sweet
Kısaltılışı : KT. / CoS.
ISBN : 9780812550283
Yayınevi(ABD): Tor Books
Yayınevi(TUR): İthaki
Tercüme Eden: Niran Elçi
Bölüm Sayısı  : 41
Sayfa Sayısı : 896

 

Zaman Çarkı döner ve Çağlar gelip geçer. Geriye bıraktığı anılar efsaneye dönüşür. Efsane solup mit olur ve onu doğuran Çağ yeniden geldiğinde mit bile unutulmuştur. Bazılarının Üçüncü Çağ dediği, henüz gelmemiş ve geçeli çok olmuş bir Çağ’da, Braem Koruluğu denen ormanda bir rüzgâr yükseldi. Rüzgâr başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken başlangıçlar ve bitişler yoktur. Ama bir başlangıçtı. – Kılıçtan Taç

Zaman Çarkı serisinin 7. kitabı Kılıçtan Taç, Kaos Lordu‘ndan iki yıl sonra, 1996 yılında 41 bölüm olarak yayınlanmıştır. Ülkemizde ilk baskısı 2006 yılında İthaki Yayınları tarafından Niran Elçi’nin tercümesi ile yapılmıştır.

Müthiş bir final yapan Kaos Lordu’nun ardından Kılıçtan Taç genel olarak burun kıvrılan bir kitaptır. Başlıca sebebi bir hamle ile dağılmasına ramak kalan kırılgan yapıyı tekrar toplanma ve farklı cepheler için hazırlanma sürecini içermesidir. Yedinci kitabın yarattığı hayalkırıklığına ilişkin fazlaca yorum ve görüş okuyup dinlediğimden, öncelikle Kılıçtan Taç’ın yalnızca 17 günlük bir süreci anlattığını eklemek isterim. Rand al’Thor bölümleri bu kitapla birlikte azalmaya ve daha karanlık bir hal almaya başlıyor, kitap ağırlıklı olarak Salidar ve Ebou Dar’da geçen hikayeye odaklanmış vaziyette.

Kılıçtan Taç, artık alışılageldiği üzere güç odaklarının yoklaması ile başlıyor, bir nevi çevre kontrolü. Elaida do Avriny a’Roihan, Sevanna, Alviarin Freidhen, Pedron Niall ve Gawyn Trakand. Ardından kaldığımız yere, Dumai Kuyuları’na dönüyoruz. Kuyular’da verilecek hükümler, edilecek yeminler ve görülecek hesaplar var. ‘İnsanlığın kurtuluş umudu‘ Yenidendoğan Ejder’in tökezlemesinin bedelini ve sonuçlarını Cairhien’de apaçık görüyoruz. Öte yandan Çadırlar’da artan şüphe ve tereddüte karşılık Rand al’Thor arkasındaki desteği tekrar sağlama almak zorundadır. Aes Sedailer arasında bile bir efsane olan Cadsuane Melaidhrin, Cairhien’e çıkagelir ve tüm Asha’manların dengesini bozar. Rand al’Thor ise birikmiş ve çözüm bekleyen sorunlarla yüzleşmeye karar verir. Tıpkı Rand gibi boynundaki sıkı ilmeğin oldukça farkında olan bir başka kişi de Egwene al’Vere’dir. Egwene konumunu sağlama almak, üzerindeki baskıyı kırmak üstelik bunları yaparken Salon’u iradesine uydurmak ve tüm bu süreçte aptalı oynamak durumundadır. Rüzgarlar Çanağı’nın peşindeki Elayne, Nynaeve, Aviendha ve Birgitte yanlarında Mat ile Ebou Dar’a varmış ve tesadüfen sarsıcı bazı başka keşiflerde bulunmuşlardır. Elbette o cephede de işler karışık vaziyettedir, Rüzgarlar Çanağı’nı arayan farklı gruplar, Karanlıkdostları, Kara Ajah, Gholam ile Ebou Dar tam bir arı kovanıdır.

Kılıçtan Taç Bölümleri

  Önsöz – Şimşekler

 1. Yüksek Chasaline
 2. Kasap Avlusu
 3. Altın Şafak Tepesi
 4. Cairhien’de
 5. Kırık Bir Taç
 6. Eski Korku, Yeni Korku
 7. Çelmeler ve Tuzaklar
 8. Kukla
 9. Bir Çift Gümüşdiken
 10. Görünmez Gözler
 11. Bir Yemin
 12. Bir Zafer Sabahı
 13. Rüzgarlar Çanağı
 14. Beyaz Tüyler
 15. Böcekler
 16. Yanağa Bir Temas
 17. Mantığın Zaferi
 18. Sabanın Toprağı Kırdığı Gibi
 19. Elmaslar ve Yıldızlar
 20. Desenler İçinde Desenler
 21. Swovan Gecesi
 22. Küçük Fedakarlıklar
 23. Dokumacının Yanı
 24. Kandaş
 25. Zihin Tuzağı
 26. Geri Alınamaz Sözler
 27. Yalnızlık
 28. Ekmek Peynir
 29. Kuşlar Festivali
 30. İlk Kupa
 31. Mashiara
 32. Aleve Mühürlü
 33. Banyo
 34. Ta’veren
 35. Koruluklarda
 36. Kılıçlar
 37. Saraydan Bir Not
 38. Altı Kat
 39. Tutulacak Sözler
 40. Mızraklar
 41. Kılıçtan Taç

Bir Cevap Yazın