Topluluklar

Karanlıktazısı

Karanlıktazısı, Aginor’un üstün hizmetlerinin bir başka ürünü, Gölge’nin amaçlarına hizmet etmesi için kurtların çarpıtılması ile oluşturulan türe verilen addır. Tanımdan benim de başım döndü, tekrar deneyeyim – Efsaneler Çağı’nda Aginor, kurtlar üzerinde deney yaparak yeni bir tür elde ediyor ve bu türe Karanlıkköpeği, Karanlıktazısı ya da kurtların verdiği isimle Gölgekardeşler deniyor. Bir başka Gölgedölü.

Karanlıktazısı, midilli boyu ve cüssesinde, 90-130 kilo ağırlığında, geceden kara kürke sahip, gümüş rengi gözler ve cilalanmış gibi duran fazla sivri dişlere sahiptir. Pençelerinin tek bir çiziği, kan veya salyalarının tek bir damlası ölümcüldür, üstelik yavaş ve ağrılı bir süreç sonucunda. Atlardan hızlı koşarlar ve atlardan daha dayanıklıdırlar. Kurtlara özgü sesler çıkarırlar ancak farklı bir tınıları vardır ki kan ve ölümü çağrıştırır. Sürü halinde avlanırlar.

Karanlıktazısı sıradan bir ölümle ölmez, bu nedenle Myrddraal‘den daha zorlu bir takip olarak kabul edilir. Bir Karanlıktazısı kesin şekilde yok edilmelidir, aksi durumda vücudunu tekrar birleştirir ve tekrar avının peşine düşer. Bu açıdan normal silahlar faydasızdır, ancak Tek Güç ve Tek Güç ile güçlendirilmiş silahlar etkili olmaktadır. Yağmuru sevmezler ve akan suya girmek istemezler. Elbette bir Karanlıktazısı’nı öldürmenin en emin yolu şerateştir, sıradan vatandaşların vay haline.

Karanlıktazıları ilk olarak koruma köpeği olarak düşünülmüş ve bu amaçla bir takım önemli yerlerin güvenliğinin sağlanmasında kullanılmış ancak Gölge Savaşı’nın sonlarına doğru kullanım alanları Karanlık Varlık düşmanlarını avlamak olarak genişletilmiştir.

Kurtlar, cüsse ve güç olarak çok daha zayıf oldukları Karanlıktazılarından kaçınır ancak gerekirse bir tanesini öldürmek için tüm sürünün kaybedilmesini göze alabilirler. Ne var ki Karanlıktazısı tarafından ‘ruhu yenen‘ kurt, Karanlıktazısı olarak uyanır ve geçmişine dair hiçbirşey hatırlamaz. Bu, Karanlıktazılarının çoğalmak ve yeni sürü oluşturmak için kullandıkları yoldur.

Karanlıktazıları toprak ve çamur üzerinde iz bırakmaz ancak taş üzerinde pençe izleri gayet belirgindir. Yine bir şey yaratan ancak mahiyetini ve sınırını bilmeyen Aginor’a göre bu Myrddraal’de olduğu gibi gerçekliğin biraz dışına kaymış olmalarından kaynaklanmaktadır.

Vahşi Av halk arasında çıkmış bir efsanedir, buna göre bizzat Karanlık Varlık Karanlıktazı sürüsünü idare eder ve ruh avlar. Bir Vahşi Av’ın geçişini görmenin, ya gören ya da görenin sevdiği biri için hemen ölüm anlamına geldiğine inanılır.

Karanlıktazısı sürüleri genellikle on ile on üç aralığında değişen sayıdadır, ne var ki av için yalnızca bir sürü gönderilir çünkü her sürünün kendine ait kokusu vardır ve farklı sürüler avı bırakıp birbirlerine saldırır. Karanlıktazıları ava koşulduklarında ancak yollarını değiştirmeyi gerektirmiyorsa avlanırlar, başka türlü hedeften şaşmazlar. Trolloc Savaşları esnasında Karanlıktazısı sürülerinin sayısının yüzlerce olduğu raporlanmıştır.

Bir görüşe göre Karanlıktazıları, Son Savaş’ta kurtlara karşılık denge unsuru olarak üretilmiştir. Diğer bir görüşe göre kurtlar, Karanlıktazılarının yaratılması nedeni ile Son Savaş’a katılacaklardır.

Bir Cevap Yazın