Topluluklar

Karanlıkdostu

Karanlıkdostu, ruhunu Gölge’ye adayan insanlara Üçüncü Çağ’da verilen isimdir. İntikam, güç, zenginlik, sonsuz yaşam ve türevi gibi çeşitli vaadler karşılığında Karanlık Varlık’a edilen bağlayıcı yeminler doğrultusunda bedenlerini ve ruhlarını Gölge’ye adayan kimselerdir. Efsaneler Çağı’nda ilk ortaya çıkışlarında Karanlığın Dostları olarak anılmışlar ve geçen binlerce yılda bu isim Karanlıkdostu olarak değişmiştir, Seanchanlar arasında Atha’an Shadar olarak bilinir ve Aieller onlara Gölgekoşucu derler.

Karanlıkdostu tabiri Karanlık Varlık’a bağlılık yemini eden tüm insanları kapsar, Terkedilmişler’den sokaktaki dişsiz dilenciye kadar kullanılan genel bir tabirdir. Karanlıkdostları hücreler şeklinde yapılanmıştır, gizlilik esastır ve hücrenin başındaki kişi dışında nadiren birbirlerinin kimliğini bilirler. Hücreler hiyerarşiye göre değil, fayda esasına göre yapılanır, tamamı asillerden oluşan bir hücreye bir köylü veya çerçi liderlik edebilir. Hücrelerin sayısı çeşitlidir ve deşifre olması riskine karşı sınırlı tutulur, ancak 13’ten fazla kişi içermediği zannedilmektedir.

Karanlık Varlık’ın zindanına açılan deliğin ardından Ishamael aracılığı ile yaptığı çağrıya kızgınlık, incinmişlik veya merak duyan ya da durumdan fırsat çıkarmaya çalışarak Shayol Ghul adasına gidip yemin eden insanlar ilk Karanlığın Dostları hücrelerini oluşturmuşlardır. Bu kişilerin misyonu şehir ve köylerde huzuru bozmak, korku yaymak, ambar veya silah depoları gibi stratejik yerleri kundaklamak ve emir halinde ayaklanma çıkarmaktır. Hatta Gölge Savaşı sırasında ayaklanmaların başarılı olduğu şehirler dahi olmuştur.

Karanlıkdostları tabela ile gezmiyor elbette, nasıl yeni mürit buluyorlar? Veya Karanlıkdostu olmak isteyen biri ne yapıyor? iki makul ve mantıklı soru. Öncelikle Karanlıkdostları devamlı hırslı, haksızlığa uğramış, güç arayan kimseler için gözlerini açık tutarlar, bir şekilde bu niteliklere haiz birini duyar veya gözlerine kestirirlerse, Yaratıcı ve Işık hakkındaki fikirlerini öğrenmeye çalışırlar. Yaratıcı neden dualara yanıt vermiyor? Yaratıcı neden dünyadaki bunca ıstıraba tepkisiz? Işık aslında yok mu? gibi. Bunlar Robert Jordan’ın yanıtlarından bu arada. Aynı şekilde Karanlıkdostları arasına katılmak isteyen biri de bu aykırı fikirlerini açıktan duyurarak doğru kulağa gitmesini bekler. Ancak yanlış kulaklara gittiği de olur ve kendini mahkeme karşısında veya öfkeli kalabalıkların karşısında bulabilir – diyor Robert Jordan.

Karanlığın Yüce Efendisi benim Efendimdir ve ona ruhumun en son zerresine kadar canı gönülden hizmet ederim
Şüphesiz ki, sadıklar diyarda yüceltilecek, inanmayanlardan yüce kılınacak, tahtlardan yüce kılınacaktır, ancak ben onun Dönüş Günü için tevazu ile hizmet ediyorum.
Dönüş Günü tez gelsin. Karanlığın Yüce Efendisi bize yol göstermek ve dünyaya ebediyen egemen olmak için tez gelsin!

Karanlıkdostları genellikle adanmış kimseler değildir, Gölge’ye insani güdülerle kendi menfaatleri doğrultusunda bir başka gücün himayesini aradıkları için katılırlar. Ancak Karanlık Varlık’ın merhameti ya da affı yoktur, müritlerini demir pençe ile yönetir. Ve pek çok Karanlıkdostu ettikleri yeminin sembolik değil, tasma olduğunu farkettiklerinde dehşete kapılırlar. Kendilerinden istenilenleri yerine getiremeyen veya getirmekte geç kalanlar korkunç cezalarla karşılaşırlar ki ölüm hafif bir seçenek kalmaktadır. Örneğin yüksek bir Beyazpelerinli subayı kendisine verilen imkansız sayılabilecek bir görevi yerine getiremediği için dövülmüş, bütün sülalesi tek tek işkence ile öldürülmüş, en sonunda kendine işkence edilmiş ve işkence altında ölmüştür.

Karanlıkdostu hiyerarşisi şöyledir,

Seçilmişler (Terkedilmişler)
Dehşetlordları – Kara Ajah
Karanlıkdostu hücre liderleri
Karanlıkdostları

Bir Cevap Yazın