Topluluklar

Kadın Kurulu

Robert Jordan’ın seri boyunca kadınlara olan yaklaşımı gözönüne alındığında Köy Kurulu’nun olduğu yerde bir Kadın Kurulu’nun da olması kaçınılmazdır elbette. İlginç olan ise kitaplarda Köy Kurulu’ndan çok Kadın Kurulu hakkında bilgi ve detayın yer alması.

Kadın Kurulu yine Andor’un İki Nehir bölgesinde yer alan köylere özgü bir kurumdur, Köy Kurulu ile kurul ismini paylaşsa da nitelik olarak birbirlerinden çok farklıdırlar. Fakat Köy Kurulu ile köydeki yetkeyi paylaşmaz-çekiştirir. Köy Kurulu ile sürekli rekabet halindedirler. Kadın Kurulu’nun silahlarını şöyle örnekleyeyim ki evli olanlar çok daha iyi anlayacaklardır durumu,

“Hikmet’ten sana ne, Wit Congar?” diye gürledi bir kadın sesi. Karısı evden dışarı fırlarken Wit irkildi. Daise Congar Wit’ten iki kat geniş, üzerinde bir gram yağ olmayan, sert yüzlü bir kadındı. Elleri kalçalarında kocasına dik dik baktı. “Kadın Kurulu’nun işlerine karış da, kendi pişirdiğin yemekten hoşlanacak mısın, gör. Tabii benim mutfağımı kullanmadan. Ve kendi çamaşırlarını yıkayıp, kendi yatağını yapmaktan. Tabii benim çatımın altında kalmadan.
– Daise Congar / DG.- 01. Boş Bir Yol

Manzarayı anlamışsınızdır sanırım…

Kadın Kurulu istisnalar dışında genç kadınlardan oluşmaz ve kurula kabul kurul üyeleri tarafından seçilerek olur. Kadın Kurulu’nun belli bir üye sayısı yoktur ama kurul üyeleri bu sayıyı genelde köyün nüfusuyla orantılı tutmaya çalışır. Köydeki 50 kadının 45’i kurula üye olursa anlamı olmaz tabi. Biz Nynaeve’de sıradışı koşullardan ötürü pek şahit olamadık ama Kadın Kurulu’na köyün Hikmet’i önderlik eder.

Kadın Kurulu köydeki sosyal hayat ve kültür ile ilgilenir, tabi başlıca vazifeleri izdivaç işleri ile aile hayatının korunması ve sürekliliği diyebiliriz.

Kadın Kurulu’nun başlıca hedef kitlesi köyün genç kızlarıdır elbette ama ilginç olan saç modellerindeki diktadır. Küçük kızların saçını örmesine izin verilmez ancak evlilik çağına gelmiş bir kız Kadın Kurulu’nun izniyle saçlarını örerek ‘ben artık evlenebilirim’ mesajını verebilir.

Burada ilginç bir anektod İki Nehir’de saç örme genç kızlık alameti iken Aiel’ler arasında yalnız küçük kız çocukları saçlarını örmektedir. Egwene’nin bu konudaki önce hevesi sonra utancı ilginç ve ibretliktir (spoiler olmasın diye üstü kapalı geçiyorum), ki Egwene’nin sırf artistlik peşinde koştuğunun bir başka örneği de saç örme olayıdır.

Sonuç olarak İki Nehir bölgesinde Köy Kurulu ticaret,idari işlerle uğraşırken Kadın Kurulu sosyal hayat ve gündelik ilişkilerle uğraşmaktadır ve aralarında bitmek bilmeyen bir rekabet bulunmaktadır.

Seride rastladığımız kadın kurulları;

  • Emond Meydanı Kadın Kurulu
  • Deven Yolu Kadın Kurulu
  • Seyrantepe Kadın Kurulu
  • Taren Salı Kadın Kurulu

Bir Cevap Yazın