Topluluklar

Jumara

Dune serisinin kum solucanları

Dune serisinin kum solucanları

Jumara, Üçüncü Çağ’da Solucan ismi ile bilinen ve boyutları bakımından Aginor tarafından yaratıldığı bilinen en büyük ve güçlü Gölgedölü. Evrim geçirmiş Jumara’ya Jumara’nai denmektedir. Jumara fikir olarak Frank Herbert’in Dune serisindeki kum solucanlarına benzemektedir.

Jumara Efsaneler Çağı‘nda yaratılmış olup ne maksatla yaratıldığı, ne için kullanıldığı bilinmemektedir. Üçüncü Çağ’da Solucanlar, Büyük Afet’te sürüler halinde yaşamaktadır. Yalnız Afet’in yozlaştırıcı etkisi Jumaraların evrim geçirmesini engellemiş ve lavra formunda kalmalarını sağlanmıştır. Jumara, toprak üzerinde hareket eden metrelerce uzunluk ve boyutta avcı yaratıklardır. Düdüğe benzer çok güçlü sesler çıkararak iletişim kurarlar ve aşırı hızlıdırlar, tüm hayvanlardan daha hızlı. Bir Solucan, bir Soluk’u öldürebilir. Solucanların ancak sıcak bölgelerde yaşayabildiği ve soğuğa dayanıksız olduğu zannedilmektedir. Tek Güç, Jumara karşısında faydasızdır ve iki şeye yarar: onları sinirlendirmeye ve kabuklarını güçlendirmeye. Bir Solucan’ı öldürmenin bilinen tek yolu tamamen ölene kadar parçalara ayırmaktır.

Solucanların Efsaneler Çağı’nda maden aramak üzere yaratıldığına ilişkin iddia bulunsa da, desteği bulunmamaktadır. Yine bir başka iddia Jumaraların Işık Güçleri’nin karargahı Paaran Disen işgali için Aes Sedai ve surların direncine karşı yaratıldığı yönünde ama bu da oldukça desteksiz, özellikle solucanların hava muhalefetine karşı hassas olmalarından dolayı pek altyapısı yok.

Jumaralar hakkında asıl bilgi Brandon Sanderson’un Unfettered Anthology derleme kitabında yayınladığı Ruhlar Nehri bölümünden gelir. Burada Bao, asıl ismini spoiler olmasın diye paylaşmayacağım, bir başka kehaneti gerçekleştirmek için başladığı yolculukta dev bir mağara içerisinde Jumara’nai yani tam gelişmiş bir Jumara bulur. Jumara’nai yaklaşık 30 metre boyunda bacak olarakta kullandığı onlarca böceğimsi uzun kola sahip, boynu tamamen devasa dikenlerle kaplı ve ağzının içi de yine uzun dişlerle kaplı yaratıktır. Yaratığın bir zayıflığı olduğu anlaşılıyor ancak ne olduğu yönünde bilgi yok. Jumara’nai Terkedilmişler’i dahi korkutmakta ve anlaşılıyor ki haksız bir korku da değil.

Bir Cevap Yazın