Haberler

Jaret Byar’ın Perrin Nefreti

Çok bilindik bir hikayeyi farklı yönlerden değerlendirmek istiyorum, Byar Evlat’ın amansız Perrin Aybara nefreti herkesin malumu ve seriyi bitiren herkeste giriş – gelişme – sonuç kısımlarını okudu ve bir görüş sahibi oldu. Farklı yerlerde okudum yazı ve yorumlardan ağırlıklı kanaatin Jaret Byar’ın Padan Fain ve Masema gibi delinin teki olduğu ve Perrin takıntısının başlıca kaynağının bu delilik olduğunu gördüm. Benim de ilk görüşüm bu olmakla birlikte Padan Fain ve Masema’dan en azından giriş ve gelişme aşamalarında ayrıldığını düşünüyorum ki bu yazıda bu gerekçeleri açıklayacağım. Bildiğiniz gibi bir noktada Perrin nefreti başkaca nedenlerden farklı bir hal alıyor, ben bu etki sürecinden öncesini ele alacağım.

Jaret Byar, Perrin ile ilk defa Andor kırsalında kuş uçmaz kervan geçmez bir Ogier yurdunda karşılaşıyor. Perrin yanında kendi yaşlarında genç bir kız (Egwene) ile saklanırken Beyazpelerinlilere yakalanıyor. Bu sıradan sayılabilecek bir karşılaşma iken Beyazpelerinlilere durduk yere kurtların saldırması ve hemen akabinde Perrin’in yine somut bir sebep olmaksızın iki Beyazpelerinli’yi öldürmesi ile iş başka yere gidiyor. Işığın Evlatları için iki kardeşlerini katleden kişinin en basit cezası ölüm iken işin içine bir de kurtların girmesi, Perrin’in sarı gözleri, Perrin ve Egwene’nin o ıssız yerde ne yapıp ne aradıkları hakkındaki tutarsız hikayeleri onları daha da güvenilmez bir duruma sokuyor. Zaten bir Beyazpelerinli’nin Karanlıkdostu demesi için fazlaca teşviğe de gerek yok.

Byar’ın komutanı Bornhald iki genç hakkındaki hükmünü verir, Amador’a Sorguculara teslim edilmek üzere Işığın Evlatları’na teslim edileceklerdir. Burada Byar’ın zaten saplantılı biri olduğuna dair ilk emareleri görüyoruz, bir takım veciz laflar ediyor ‘Karanlıkdostlarına merhamet yoktur’ ‘Işıkta Yürüyenler gece nöbet tutarken Karanlıkdostları uyuyup dinlenemez’ gibi. Onun gözünde Perrin ve Egwene zaten ölü. Ne var ki Beyazpelerinli grubu gitmeleri gereken yere – Caemlyn’e – iki yaya tutsak ile yeterince hızlı ilerleyemiyorlar, bunun üzerine Byar bağlı durumdaki Perrin’e bağlarını kesmesi için bir taş bırakıp ‘kaç git’ diyor. Bu teklifinde samimi mi belli değil ama Perrin nefreti ilk defa o akşam başlıyor çünkü o akşam yaşananlar Perrin’in epey derindeki bir Karanlıkdostu olduğunun net ispatı. Sahneye bakalım,

“Dur,” dedi Perrin boğuk sesle. Düşünceleri bir çıkış yolu ararken birbirine karışıyordu. “Dur, konuşmak istiyorum. Ben…”

Yardım geliyor!

Ağzı açık Byar’a bakakaldı ve yüzünde aptal bir sırıtma belirdi. Elyas hayattaydı. Benek hayattaydı. Yardım geliyordu.

Byar doğrulmak üzereyken durmuş, ona bakıyordu. “Aklına bir düşünce geldi İki Nehirli Perrin ve bunun ne olduğunu öğrenmek istiyorum.”

Perrin bir an Benek’ten gelen düşünceyi kastettiğini düşündü. Yüzünden önce panik, sonra rahatlama dalgası geçti. Byar’ın bilmesi imkânsızdı.

Byar yüzünden geçen ifadeleri izledi ve ilk defa Beyazpelerin’in gözleri yere attığı taşa gitti. Perrin adamın tekrar düşündüğünü fark etti.

Dünyanın Gözü Bölüm 38 – Kurtuluş

Şimdi bir Beyazpelerinli teklifinde samimi veya değil iki türlü de komutanının emrine ihanet ederek iki Karanlıkdostuna yardım teklif ediyor, yani mesela o an Bornhald içeri girse kendini nasıl açıklayacak, kandırıyordum iplerden kurtuldukları gibi öldürecektim mi? Mümkün değil. Byar kaçma teklifini yaptıktan hemen sonra Perrin’in sarı renkli gözleri önce dalgınlaşıyor sonra da sırıtmaya başlıyor. Yani bakınca normal birinin yapmayacağı dengesiz hareketler sergiliyor ki bir Beyazpelerinli bunu doğal olarak Karanlıkdostu olmakla ilişkilendirir. Devamında ise koskoca Beyazpelerinli kampı saldırıya uğruyor ve iki Karanlıkdostu kampın orta yerinden kaçırılıyor. Ve bu olay Byar’ın gözetiminde iken oluyor, kendisi de tutsak kampında baygın bulunuyor. Jaret Byar gibi birinin unutabileceği birşey değil ve İki Nehirli Perrin’in bir Karanlıkdostu olduğuna dair son tereddütte böylelikle kaybolmuş oluyor.

Şimdi 2. kitaba geçelim, Büyük Av’a. Spoiler dememe gerek var mı?

Büyük Av’da, Perrin ve Beyazpelerinlilerin yolu Tümentepe’de tekrar kesişiyor. Lord Bornhald ve birliği Seanchanların saldırısına uğruyor, Bornhald yerlerini büyük bir tesadüf eseri onlarla birlikte Falme’de bulunan Perrin’in açık etmiş olabileceğinden bahsediyor Byar’a. Yani Andor kırsalında yakaladıkları biz köylüyüz kaybolduk masumuz suçsuzuz diyen ve kamplarından kaçırılan adamın bir süre sonra Falme’de tekrar ortaya çıkması, bu esnada Bornhald’ın ve Beyazpelerinli ordusunun yok edilmesi Byar’ın gözünde bardağı taşıran damla oluyor.

Daha fazla spoiler vermemek için sonraki olaylara ilişkin detaya girmiyorum ama oralarda artık Byar Perrin’in azılı bir Karanlıkdostu olduğu, bulunduğu her yere yıkım ve kötülük getireceğinden çok emin. Perrin ağzıyla kuş tutsa -ki bir nevi tutuyor da- Byar’ı aksine inandırmak mümkün olmuyor çünkü gözüyle gördüğü, tanık olduğu olaylar tesadüfle ya da iyiye yorma ile açıklanabilecek türden değil.

İşte Byar’ın gözünden Perrin Aybara, tuhaf gözleri, davranışları, şüpheli hareketleri ve Işığın Evlatları için felaket anlarında kendini göstermesi ile nefret odağı haline gelme hikayesinin başlangıcı bu şekilde gerçekleşiyor.

Bir Cevap Yazın