Coğrafya

İki Nehir

İki Nehir, Diyar olarak adlandırabileceğimiz anakaranın orta bölgesinde yer almaktadır hatta örnekleyeyim, tabir-i caizse orta Anadolu gibi diyebiliriz konumu için. İki Nehir ismini kuzey ve doğu sınırını işaretleyen iki nehrin arasında kalmasından dolayı almıştır, Taren Nehri (Tarendrelle Nehri) ve Beyaz Nehir (Manetherendrelle Nehri)

Elbette böyle bir bölgenin güvenlikli konumundan dolayı ekonomi ve nüfus açısından zengin ve kalabalık olması beklense de bölgenin coğrafi yapısı bunu imkansız kılmıştır. İki Nehir bölgesinde isimleri Taren Salı, Seyrantepe, Emond Meydanı ve Deven Yolu olan 4 köy ve pek çok bağımsız çiftlik bulunmaktadır.

İki Nehir, Diyar olarak adlandırabileceğimiz anakaranın orta bölgesinde yer almaktadır hatta örnekleyeyim, tabir-i caizse orta Anadolu gibi diyebiliriz konumu için. İki Nehir ismini kuzey ve doğu sınırını işaretleyen iki nehrin arasında kalmasından dolayı almıştır, Taren Nehri (Tarendrelle Nehri) ve Beyaz Nehir (Manetherendrelle Nehri)

Elbette böyle bir bölgenin güvenlikli konumundan dolayı ekonomi ve nüfus açısından zengin ve kalabalık olması beklense de bölgenin coğrafi yapısı bunu imkansız kılmıştır. İki Nehir bölgesinde isimleri Taren SalıSeyrantepeEmond Meydanı ve Deven Yolu olan 4 köy ve pek çok bağımsız çiftlik bulunmaktadır.

İki Nehir Haritası

İki Nehir Haritası

Konum

İki Nehir’in batısında Batıormanı ve onun ötesinde Kum Tepeleri, onun da batısında Puslu Dağlar yer alır ve bölgenin batı sınırı çizilmiş olur.

Yine bahsedildiği üzere bölgeyi kesen iki nehirden Taren Nehri kuzeyi ve Beyaz Nehir güney sınırını çizer.

İki Nehir’in doğusunda Su Ormanı ve Bataklık yer almaktadır.

Puslu Dağlar’da pek az geçit ve var olan geçitlerin de çok tehlikeli olmasından dolayı İki Nehir bölgesine ulaşım için kullanılan ana yol Taren Nehri üzerinden sallarla geçiştir.

Taren Salı ve Seyrantepe köyleri kuzeyde, Emond Meydanı ve Deven Yolu ise bölgenin güneyinde yer alır.

Yönetim

İki Nehir insanları 6 nesildir vergi memuru ve 7 nesildir kraliçenin askerlerini görmediklerini söylerler ve halk arasında pek çok kimse Andor’a bağlı olduğunu bilmez bile.

Bu sebepledir ki İki Nehir köyleri birbirinden bağımsız yerel yönetimler şeklinde idare edilir. Buna göre her köy halkı Köy Kurulu‘nu ve Belediye Başkanını oylar ve Belediye Başkanı genellikle Köy Kurulu’ndan seçilir. Köy Kurulu ile Belediye Başkanı sürekli işlerine karışan ve kadınların kendi arasında herhangibir bir koşul olmadan bağımsızca seçilen Kadın Kurulu ile onlara önderlik eden Hikmet,ki usta-çırak ilişkisi içerisinde yetişmiş bir şifacıdır ve Kadınlar Kurulu tarafından seçilir, işleri yürütür.

Gerektiği takdirde bu kurullar mahkeme heyeti vazifesini de yürütür ki Köy Kurulu mahkemesi mi Kadınlar Kurulu mahkemesi mi tarafından yargılanacağına davalı karar verir.

Ekonomi

İki Nehir bölgesi nüfus yönünden olduğu gibi ticari yönden de pek hareketli değildir.

İki Nehir’den tütün çıkmaktadır, oldukça kaliteli ve meşhur bir tütün. Dolayısı ile bölgenin kalkınmasında tütün ilk sırada yer alır. Köylüler ağırlıklı olarak tütün ve arpa ekerler. Tüccarlar senede bir defa bu bölgeye uğrarlar ve gelişleri genellikle tütün hasadı vaktinde olur.

İki Nehir Haritası

Tarım ve hayvancılık kendi kendine yetmek zorunda olan İki Nehir bölgesi için gerekli ve hayatidir. Tüccarlar bölgeden tütün ve odun kadar çok olmasa bile yün de alırlar.

Bunun yanı sıra özellikle Batıormanı sayesinde bölgede odunculukta yapılmaktadır ki tüccarların tütün ve yünden sonra bölgeden aldığı bir diğer şey odundur.

Matrim Cauthon’un babası Abell Cauthon’un bir at ticareti yaptığına dair ifadeler olsa da-yani en başta Mat’in kendisi öyle söylese de- bölgede yetiştiricilik yapıldığına ya da tavlalar olduğuna dair bir emare yoktur.

Kültür ve Halk

İki Nehir insanları tipik olarak inatçı ve azimlidir. Özgür yaşamaya alışkındırlar ve yüksek makamda oturan kimsenin kaprislerine göre yaşamak zorunda olmadıklarından başına buyruk ve serbest düşünebilen  – zaman zaman patavatsızlığa varan derecede- kimselerdir.

İki Nehir’e gelen yabancılar bölge sakinleri için ‘İki Nehir halkının en önemli özelliği, kayalara ders verebilmeleri ve katırları eğitebilmeleridir‘ tanımlamasını yapmıştır.

İki Nehirliler genellikle kara saçlı ve koyu gözlülerdir. İnsanlar sadık ve cesurdur.

İki Nehir bölgesindeki özel gün ve festivaller şunlardır;

  1. Güneşgünü
  2. Kışgünü
  3. Bel Tine
  4. Hasat dansı
  5. Kırkma piknikleri

Haritalar

[foogallery id=”598″]

Bir Cevap Yazın