Gündem Haberler

İki Nehir Beşlisi Açıklandı

Rafe Judkins’in her Çarşamba akşamı Twitter üzerinden Zaman Çarkı dizisi ile ilgili bilgi veya sorulara yanıt verdiği ‘seanslar’ yasal sözleşmeler sebep gösterilerek ilk başta iptal edilmiş sonra da her ayın ilk Çarşamba günü dizi ile ilgili bir bilgi paylaşılması yöntemine dönmüştü. Hatırlayacağınız üzere ilk ‘müjde’ Rosamund Pike’ın Moiraine Damodred olması idi. Ardından Ağustos ayının ilk Çarşamba günü geldi ve geçti. Rafe Judkins bir gün sonra eskiden Zaman Çarkı Yazarlar Odası ve şimdi WotonPrime olan hesabın heyecan verici bir duyuru yapacağını açıkladı. Bundan bir hafta sonra 14 Ağustos 2019 günü bu hesaptan tabir-i caizse bombayı patlattılar ve İki Nehir beşlisini canlandıracak oyuncuları açıkladılar.

İki Nehir Beşlisi tabiri aynı zamanda dizinin başrol oyuncuları oldukları anlamına geliyor, maceranın başından sonuna değin bizlerle olacak karakterler. Tercihler hakkında genel bir değerlendirme yapmak gerekirse Rand, Mat ve Perrin kesinlikle kitaplardaki tasvirler, Rand’ın saçları boyanacak, Perrin epeyce vücut çalışmalı ve Mat’in solaryuma girmesi lazım gibi ama kesinlikle çok uygunlar. Öte yandan hanımlar fiziksel özellikleri uygun sayılabilir olsa da genellikle aklımızda canlandırdığımız gibi olmadı. Halihazırda Lan Mandragoran, Thom Merrilin, Min Farshaw, Elayne Trakand, Gawyn Trakand, Galad Damodred, Morgase Trakand, Elaida do Avriny a’Roihan, Loial başta olmak üzere Tam al’Thor, Abel Cauthon, Luhhan ailesi, al’Vere ailesi, Domon Bayle, Elyas Machera, Gareth Bryne, Tallanvor, Basel Gill gibi ilk kitap ve sonrasında yer verilen karakter seçimleri yapılmadı. Dizinin çekimine Eylül ayında başlanacağı açıklandığından muhtemelen oyuncu seçimlerinin de eli kulağındadır.

Seçilen oyuncuların Rosamund Pike’ın aksine pek bilinmeyen, karakterler esas alınarak seçilen genç oyuncular olduğunu belirtmekte fayda var. Mesela Kenan İmirzalıoğlu’nun Fatih Sultan Mehmet dizisinde olduğu gibi 18 yaşındaki karakteri 45 yaşında adam canlandırmıyor, benim endişelerimden biri buydu açıkçası. Ancak ünlü oyuncu getireceğiz diye karakterlerin özelliklerinden taviz vermemişler ki bu oldukça olumlu bir sinyal gelecek için. Ayrıca Egwene ve Nynaeve karakterlerinin Avusturalyalı ve Yeni Zelandalı iki oyuncudan seçilmesi İki Nehir bölgesinde kullanılacak aksan açısından iyi bir fikir veriyor, Emond Meydanı gençlerinin bu denli esmer olması da diğer İki Nehir karakterlerinin de esmer oyunculardan oluşacağına işaret ediyor. Tabi İki Nehirliler esmerse, Aieller, Tearlılar, Altaralılar, Atha’an Miere ve Seanchanlar nasıl olacak ayrı bir soru, bu halkların tümü fazlaca esmer olmalarıyla biliniyor.

Josha Stradowski, Rand al'Thor karakterini canlandıracak.

Josha Stradowski, Rand al’Thor karakterini canlandıracak.

Rand al’Thor karakterini Josha Stradowski canlandıracak.

BU BENİM HAKKIMDA DEĞİL. HİÇBİR ZAMAN BENİM HAKKIMDA OLMADI! – Işığın Anısı #39 Savaşanlar

Josha Stradowski, 1995 doğumlu yani 24 yaşında 1.90 boyundaki Hollandalı aktör. İlkokul müzikallerini de sayarsak çocukluğundan beri oyunculuk yapıyor, oyunculuk eğitimi de almış. Açıkçası yüz ve fiziksel özellikleri ile birebir Rand al’Thor, saç rengi dışında elbette. Bence iyiden de öte bir seçim. Takip etmek isteyenler için

Facebook hesabı https://www.facebook.com/Josha-Stradowski-1082008308607242/
Instagram hesabı https://www.instagram.com/joshastradowski/

Rafe Judkins, ‘KellyValentineHendry (cast ajansı) bizim için bizim için tüm dünyayı taradı ve binlerce kaset izledi. Ben kendim de insanlarla dolu bir odada yüzlerce saat kayıt izledim. Ve sonra onu bulduk – Rand al’Thor’ diyor.

Matrim Cauthon karakterine hayat verecek isim Barney Harris olacak. Barney Harris, Mat Cauthon rolünde.

Her nefesinde, kahraman olduğunu inkar eden bir kahraman hakkındaydı – Işığın Anısı #39 Savaşanlar 

Barney Harris hakkında açıkçası bilgi bulamadım, o da küçük yaşlardan itibaren oyunculuğa başlamış ve 2012 yılında ilk defa beyazperde de kamera önü tecrübesi yaşamış, peşisıra 2 de filmde rol almış. Kim nasıl bir tip merak edenler için Imdb profilinde ufak bir trailer var, şapkalı kişi oluyor kendisi – https://www.imdb.com/name/nm6905444/ ve takip etmek isteyenler için Twitter hesabı https://twitter.com/BarneyHarriso

Rafe, ‘Barney basitçe Mat. Hakkında söylenecek başka birşey yok. Onu görünce düşüp bayılacaksınız’ diyor.

Marcus Rutherford, Perrin Aybara rolünü üstlenecek.

Ailesi elinden alınmış, ama hüznü içinde hala dimdik duran ve koruyabildiklerini koruyan bir adam hakkında. – Işığın Anısı #39 Savaşanlar 

Marcus, üç ta’veren içinde en bilinen isim. 1996 doğumlu İngiliz oyuncu. 2 yıl önce 21 yaşında ve üniversite 2. sınıfta iken Obey filminde rol almış. Pek çok kısa film ve video yapımında oynamış. Memleketi Nottingham Televizon ‘Çalıştayında’ keşfedilmiş ilk defa. Fiziksel özellikleri Perrin Aybara ile oldukça uygun, kıvırcık saçlarından aşağıda ekleyeceğim videoda dikkat ederseniz sakin ses tonu ve konuşması da dahil. Eksik olan şey biraz iri olmasına karşılık epey iri olması gerektiği. Zamanla hallolur sanırım.

Rafe Judkins Marcus için diyor ki ‘Bu adam odaya girdi, izleyen istisnasız herkesi ağlatacak şekilde sahneyi okudu ve yürüyüp gitti. Hepimiz birbirimize baktık ve dedik ki ‘Bu Perrin’. Hepiniz onunla tanışacağınız için çok mutluyum.

Takip etmek isteyenler için Twitter adresi : https://twitter.com/marcus_rudda

Madeleine Madden, sevgili Egwene al’Vere rolünde. Madeleine Madden

Dövülürken boyun eğmeyi reddeden, izleyen herkes için Işık’la parlayan bir kadın hakkındaydı. – Işığın Anısı #39 Savaşanlar

Madeleine Madden, 1997 doğumlu Avustralyalı aktris. 12 yaşından itibaren televizyon ve beyazperde de çeşitli rolleri oynamış olup bunların arasında en bilineni geçen sene rol aldığı Tidelands dizisidir. Egwene seride istisnasız herkesin ‘güzel kız‘ dediği birkaç kişiden biri ve iki kardeş prensi peşinden koşturacak kadar da çekici bir kız olarak tarif ediliyor, Maddy bu tanıma ne kadar uygun emin değilim. Ellerinin çok büyük olduğuna dair bir eleştiri okudum twitter’da ama o kadar abartmaya gerek olduğunu düşünmüyorum, oldukça yetenekli bir oyuncu bir şekilde altından kalkacaktır rolünün.

Twitter hesabı https://twitter.com/tigermadden

Son olarak Zoë Robins, Nynaeve al’Meara rolü ile karşımızda olacak.

Zarar görmüş olanlara yardım edemeyeceğine, Şifa veremeyeceğine inanmayı reddeden bir kadın hakkındaydı. – Işığın Anısı #39 Savaşanlar

1993 doğumlu 26 yaşındaki Yeni Zelandalı oyuncu 1.72 boyunda – Nynaeve’e göre uzun – ve Shannara Günlükleri ile Power Rangers dizisinde rol almış. Zaten aratınca veya yorumlarda genellikle White Power Ranger diye çıkıyor. En sevdiği oyuncuların Daniel Radcliffe ve Emma Watson, en sevdiği dizinin de Game of Thrones olduğuna dair birşeyler okudum ancak ne kadar doğru bilemiyorum. Aşağıda arkadaşıyla yer aldığı eğlenceli bir video var, ne kadar canlı ve enerjisi yüksek biri olduğunu görebilirsiniz.

Rafe Judkins, Zoë hakkında diyor ki ‘Yaklaşık iki düzine Nynaeve adayının kayıtlarını yazarlar odasına gönderdik, kimin kimi beğeneceğini görmek için. Herkesin tek bir tercihi oldu, Zoe. Ondan çok etkilendim.’ (Çarpıldım tarzı birşey yazmış aslında uzatmamak için etkilendim olarak çevirdim)

Takip etmek isteyenler için Instagram adresi : https://www.instagram.com/zoerobins_/

Son olarak Egwene olmamışçılar için, Dünyanın Gözü #3 Çerçi bölümü, Egwene’nin ilk defa göründüğü sahne.

“Hikmet’in birkaç adım arkasında Egwene durmuş, dikkatle izliyordu. Nynaeve ile aynı boydaydı ve aynı koyu renklere sahipti. Kollarını göğsünde kavuşturmuş, ağzı onaylamazlıkla gerilmiş, Nynaeve’in ruh halinin bir yansıması gibiydi. Yumuşak, gri pelerininin başlığı yüzünü gölgeliyordu ve iri, kahverengi gözlerinde bu sefer kahkahalar yoktu”

Bir Cevap Yazın