Kitaplar

Hançer Yolu

 

Yayın Tarihi : 20Ekim 1998
Kapak Tasarım: Darrell K. Sweet
Kısaltılışı : HY. / PoD.
ISBN : 9780812550290
Yayınevi(ABD): Tor Books
Yayınevi(TUR): İthaki
Tercüme Eden: Niran Elçi
Bölüm Sayısı  : 31

Zaman Çarkı döner ve Çağlar gelip geçer. Geriye bıraktığı anılar efsaneye dönüşür. Efsane solup mit olur ve onu doğuran Çağ yeniden geldiğinde mit bile unutulmuştur. Bazılarının Üçüncü Çağ dediği, henüz gelmemiş ve geçeli çok olmuş bir Çağ’da, Tremalking denen büyük, dağlık adadan bir rüzgâr yükseldi. Rüzgâr başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken başlangıçlar ve bitişler yoktur. Ama bir başlangıçtı. – Hançer Yolu

Zaman Çarkı serisinin sekizinci cildi Hançer Yolu, 1998 yılında 31 bölüm olarak yayınlanmıştır. Yayınlanmasının hemen ardından En Çok Satanlar listesinde 1 numaraya yükselen ilk Zaman Çarkı kitabı olma özelliğine sahiptir ayrıca. Türkiye’de İthaki Yayınları tarafından Niran Elçi’nin çevirisiyle kitapçılardaki yerini almıştır. Hançer Yolu 35 günlük bir süreci 33 farklı bakış açısı ile okuyucuya sunmaktadır.

Sekizinci cilt piyasada gösterdiği başarıya karşılık tıpkı Kılıçtan Taç‘ta olduğu gibi –farklı nedenlerle de olsa– okuyucu tarafından diş bilenen kitaplardandır. Hançer Yolu’nun eleştirilme nedeni daha ziyade iki yıllık bekleyişin ardından ‘bunu mu bekledik‘ tepkisidir. Eleştirilere göre Zaman Çarkı serisinin sekizinci cildi fazla bölük pörçük ve takibi zordur, konu devamlı olarak dağılmakta ve genişletmektedir. Belirsiz noktaların, sonucu görülen ancak nedeni bilinmeyen olayların artması da şimşekleri çeken bir başka konudur. İlave olarak Hançer Yolu’nda daha önce başına gelenler nedeni ile Matrim Cauthon yoktur. Esasen, Hançer Yolu Altara’da kazananın olmadığı garipliklerle dolu bir savaş, Tar Valon kapılarına dayanan bir isyan, suikastler ve ihanetler sunan, temposu yüksek sayılabilecek bir kitaptır. Eleştiriler daha çok olayların ele alınış biçiminden kaynaklanıyor, 5 sayfalık bir bölümü 3 farklı kişinin gözünden takip etmek oldukça zor olduğundan. Rand al’Thor bölümlerinin de beğenilmediğine yönelik eleştiriler var, karakter gelişiminin geldiği nokta ile ilgili.

Tüm olumsuz eleştirilere karşılık Hançer Yolu, özellikle Tek Güç kullanımı hakkında ayrıntılı, Beyaz Kule gelenekleri ve ritüelleri hakkında ise geniş bilgiler verir. Olayların farklı kollardan anlatılması dikkatli okumayı gerektirse de olan biteni tüm açılardan görmemizi sağlıyor. Açıklanamayan, belirsiz noktalar ise yine dikkat etmeyi gerektiriyor, örneğin kitabın ortalarında karşımıza çıkan ‘Altara’da Tek Güç neden farklı?’ sorusu yine bu kitabın başlangıç bölümlerinde açıklanıyor, ‘Rand ‘a ne oldu?‘ yine aynı bölümlerde parça parça cümleler ve imalar yoluyla açıklanmaktadır.

Hançer Yolu Bölümleri

  Önsöz – Görünüş Aldatır

 1. Pazarlığa Uymak
 2. Örgünün Çözülmesi
 3. Hoş Bir At Gezintisi
 4. Sessiz Bir Yer
 5. Kopan Fırtına
 6. İplikler
 7. Keçi Ağılı
 8. Basit Köylü Kadın
 9. Karmakarışık
 10. Değişimler
 11. Sorular ve Bir Yemin
 12. Yeni İttifaklar
 13. Kar Tanesi Gibi Uçuşmak
 14. M’Hael’in Mesajı
 15. Kanundan da Güçlü
 16. Beklenmeyen Yokluklar
 17. Buzun Üzerinde
 18. Özel Bir Çağrı
 19. Kanun
 20. Andor’a
 21. Çağrıya Yanıt
 22. Toplanan Bulutlar
 23. Savaş Sisi, Savaş Fırtınası
 24. Demir Zamanı
 25. Hoş Karşılanmayan Bir Dönüş
 26. Fazladan Parça
 27. Pazarlık
 28. Kızıldiken
 29. Bir Fincan Uyku
 30. Başlangıçlar
 31. Sonrası

Bir Cevap Yazın