Hakkımızda

Merhaba,

Robert Jordan ve onun vefatından sonra veliahtı Brandon Sanderson tarafından yazılan 23 senelik Zaman Çarkı macerası – ki Türkçe okuyanlar için bu süre 10 yıl – bilindiği gibi sona erdi.

Zaman Çarkı okuyucuları için en büyük handikap bu dünyanın 14 kitap, 600’den fazla bölüm, 10.000’den fazla sayfa ve 2000’den fazla karakter ile Robert Jordan’ın tasvirler ve anlatım konusundaki müşkülpesentliği demek yanlış olmaz. Öyle bir zaman geliyor ki kitabın hızı sizi aşıyor, okurken kayboluyorsunuz sormak,hatırlamak ya da anlamlandırmak istiyorsunuz.

Yabancı sitelerdeki tartışma platformlarını takip edenlerin bileceği üzere yazar ile yapılan ‘JordanCon’ veya ‘Soru-Cevap’ fasılları var, okuyucuların yazara kitaplarda aydınlatılmayan ya da üzerinde durulmayan sorular ve detayları 17 yıl boyunca sorabildiği etkinlikler. Robert Jordan’ın ve sonrasında Brandon Sanderson’ın katıldığı röportajlar var- ki ben bunları da altyazılı olarak yayınlama niyetindeyim. Daha iyi anlamak için toplu yeniden-okuma ve tartışma platformlarını da gözönüne alırsak seriyi orjinal dilinde okuyanların ne kadar fazla kaynağa sahip olup ve olan biteni daha iyi anladığını söyleyebiliriz. Öte yandan Türkçe okuyucular için böyle bir imkan bulunmuyor, okuyor kafamızın içinde yerleştirmeye-sindirmeye çalışıyor ve kitabı rafa kaldırıyoruz.

Çıkış noktası olarak bu sebeple Zaman Çarkı serisi için daha ziyade yabancı kaynaklardan çeviriler yaparak -en azından başlangıçta- bir kaynakça oluşturmak amacı ile bu siteyi kurduk. Tabi bu meşakkatli bir süreç ama bir kez kotardıktan sonra sevenleri ve sevmek isteyenleri için oldukça öğretici ve keyifli olacağını düşünüyorum.

İletişim formunu veya forumları kullanarak görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Telif Hakları

Eserin,sitede kullanılan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları sahiplerine aittir, bilgilendirmeleri halinde siteden kaldırılacaktır.