Topluluklar

Gölgedölü

Gölgedölleri, Efsaneler Çağı‘nın sonlarında Güç Savaşı sırasında yaratılmış ve üretilmişlerdir. Basitçe Gölgedölleri’nin bir -elbette bu durumda birden çok – laboratuar projesi olduğunu söyleyebiliriz.

Gölgedölleri Karanlık Varlık’a bağlıdırlar ve yaratımlarında Gerçek Güç kullanıldığından tabiatları da yaratıcılarına benzeşmektedir, içlerinde iyiliğe ve o tür zırvalara karşı nüve bulunmaz. Kimi zeki, kimi aptal, kimi asker kimi hizmetçidir. Elbette en acil ihtiyaç asker olduğundan yaratılan ilk Gölgedölü Trolloclar‘dır.

Gölgedölleri projesi bir grup bilim adamı tarafından hayata geçirilmiştir ki bu projenin başında Ishar Morrad Chuain yani Ishar Sedai ya da zilleri çalacak adıyla Aginor bulunmaktadır. Bulunmaktaydı.

Şimdi sevgili dostlar spoiler vermeden konu bir yere kadar anlatılabiliyor, seriyi okumuş olsanız dahi duymamış olmanız muhtemel bilgiler var devamında ona göre gözlerinizi kaydırın – lütfen. Yazıya ortasından başlayanlar, üzgünüm.

Değişik değişik öcülü böcülü yaratıkları yaratma fikri nereden çıktı derseniz, Karanlık Varlık’ın keşfi ve ilk müritleri yani Seçilmişler / Terkedilmişler ile doğrudan ilgili. Geçmiş yüzyıllarda Ogierler’in gelişinden sonra insanoğlunun yaratım hevesinin neticesi Nym’ler olmuştu, fikrin başlangıcının da bu olduğu zannediliyor. Çöküş’ün başladığı seneler Gölge için bir tür başkaldırı ve mücadele zamanıdır. Savaşın bilinmediği bir çağda herşeyin hakimi Hizmetkarlar Salonu’dur ve herkes hükmü altındadır. Gölge’nin elindeki insan kaynağı ise bu güce kıyasla tehdit bile oluşturamayacak boyuttadır. Şimdi bu adamlar tüm Dünya’yı nasıl ve neyle boyunduruk altına alsın?

Neyse ki imdatlarına Aginor yetişir, tüm detayıyla ne yaptığını kendisi de sonraları hatırlamasa dahi deneyleri nihayetinde başarılı olmuş ve çeşitli Gölgedöllerine hayat vermiştir. Nasıl yapmıştır demiştik, meşhur çizgi filmde olduğu gibi bir tutam ondan bir tutam bundan şeklinde. İnsan, çeşitli hayvanlar, uygun gen cümbüşü, Tek Güç, Gerçek Güç ve sonuç mutasyon. Çeşit çeşit hem de. Yalnız Solukların kazayla ortaya çıktığını hatırlatalım, istenmemişler ya da beklenmemişlerdi. Gölge’nin şansına.

Gölgedölleri’nin pek az ortak yanı vardır ki bunların ilk ve en önemlisi -Gholam hariç- hiçbirinin Kapıyol’dan geçememesidir. Kapıyol’dan geçen bir Gölgedölü canlı çıkamaz. Gölgedölleri bahsedildiği üzere doğrudan Karanlık Varlık’a bağlı kurtların tabiriyle yanlış şeylerdir. Yaratılışlarında Gerçek Güç kullanılmıştır, doğanın ve desenin düzeninde yerleri yoktur. Dolayısıyla desenin bükülmesiyle oluşan Kapıyolları’ndan geçemezler. İkna olmadınız mı? Tartışabiliriz.

Doğruluğu biraz su götürür bir bilgiye göre Aginor ve bilimadamı ekibi, ki onlar da yine Terkedilmiştir, yalnızca Trolloclar’ı yaratabilmek için 50 milyon insanı deneyler sırasında öldürmüştür.

Yaratılan tüm Gölgedölleri’nin listesi şöyle;

Bir Cevap Yazın