Kitaplar

Gölge Yükseliyor

Gölge Yükseliyor Kitap Kapağı

Yayın Tarihi : 15 Eylül 1992
Kapak Tasarım: Darrell K. Sweet
Kısaltılışı : G.Y. / tSR.
ISBN : 9780812513738
Yayınevi(ABD): Tor Books
Yayınevi(TUR): İthaki
Tercüme Eden: Niran Elçi
Bölüm Sayısı  : 58
Sayfa Sayısı : 1047

 

Zaman Çarkı döner ve Çağlar gelip geçer. Geriye bıraktığı anılar efsaneye dönüşür. Efsane solup mit olur ve onu doğuran Çağ yeniden geldiğinde mit bile unutulmuştur. Bazılarının Üçüncü Çağ dediği, henüz gelmemiş ve geçeli çok olmuş bir Çağ’da, Caralain Otlağı denen büyük ovada bir rüzgâr yükseldi. Rüzgâr başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken başlangıçlar ve bitişler yoktur. Ama bir başlangıçtı. – Gölge Yükseliyor

Zaman Çarkı serisinin dördüncü cildi Gölge Yükseliyor, 1992 yılında 58 bölüm olarak yayınlanmıştır. Robert Jordan tarafından yayınlanan 11 kitap içerisindeki en uzun cilt olma özelliğine sahiptir. Türkiye’de İthaki Yayınları tarafından yine Niran Elçi’nin tercümesi ile okuyucuya sunulmuştur.

Gölge Yükseliyor ile birlikte olaylar tempo kazanırken okuyucunun hızı düşecek, okuyup ne okuduğunu, ne olduğunu veya okuduğu olayın neyi temsil ettiğini anlamadığı bir dönem başlayacak ki bu artık diğer kitaplarda da böyle olacaktır. Dünyanın Gözü ile başlayan hikaye Gölge Yükseliyor ile birlikte ikinci ve farklı bir safhaya geçmiştir. (İlerleyen kitaplarda üçüncü ve hatta dördüncü safhalardan bahsetmekte mümkündür) Çünkü Zaman Çarkı dünyası artık oldukça genişlemiş, yollar ayrılmış, hikaye aynı kitap içinde çözülemeyecek şekilde ilerlemiştir. Dördüncü cilt ile birlikte radikal değişiklikleri, denkleme dahil olan yeni bilinmeyenleri, yeni kuralları farklı karakterlerin gözünden kabullenmeniz gerekir çünkü artık ‘olay’ hangi karakterin gözünden takip ediliyorsa ‘gerçeklik’ o karakterin anlattığı, anladığı veya tarif ettiği hale dönüşmüştür. Karakter yanlış biliyor olabilir, eksik anlamış olabilir, kandırılmış olabileceği gibi yalan söylüyor da olabilir.

Bu noktada öneri niteliğinde küçük bir tavsiye, Gölge Yükseliyor’a başlarken bir karar verin ve ne düşünüyorsunuz gözden geçirin;

1- Hikaye beni çok cezbetti ben diyalogları okuyarak hızlı hızlı devam ederim.

Böyle düşünüyor ve okuyorsanız, en fazla Sekizinci Cilt: Hançer Yolu’na kadar olaylara vakıf olacak şekilde ilerleyebilirsiniz. Çünkü ilerleyen kitaplarda hikaye bir noktada durgunlaşıyor, her kitabın sonunda ‘oley, oley, oley‘ olmaktan çıkıyor ve Gölge Yükseliyor’dan itibaren tohumu atılmış entrikalar, hamleler, vaatler, ima edilen sözler oralarda karşınıza çıkmaya başlıyor, olayın başını kaçırınca siz kapı duvar kalıyorsunuz açıkçası. İki örnek – Choedan Kal ve Aridhol. Choedan Kal ile ilgili Büyük Av’dan itibaren imalar, hakkında konuşmalar, tarifler var paragraflar halinde. Büyük Av’dan itibaren ara ara ama her kitapta biraz bahsediliyor, şurada bir detay burada yeni bir bilgi şeklinde. Bu bilgi akışlarını kaçırdığınız takdirde Choedan Kal dendiğinde – bir noktaya kadar kimse ismiyle bahsetmediğinden – neyden bahsettiklerini anlamıyorsunuz bile. Aridhol ise farklı, Dünyanın Gözü’nden itibaren bitmek bilmeyen tarifler, farklı karakterlerin gözünden uyandırdığı hislerden bahsediliyor, bunları okumadan geçince hikaye ileride buraya döndüğünde okuyorsunuz, ancak anlamıyorsunuz.

Dolayısıyla benimde dahil olduğum ‘ben hızlı okurum’ grubundaysanız hız kesmeden birkaç kitap daha devam edebilirsiniz, ta ki okuduğunuz kitap size ‘Ben Zaman Çarkı mı okuyorum?’ diye düşündürtene kadar. Bu noktada soğumak, uzaklaşmak yerine biraz ara verip Gölge Yükseliyor’a yeniden başlayın. Tekrar okurken zaten bildiğiniz diyaloglar yerine otomatikman detay paragraflara ve tariflere odaklanacaksınız. Ne olup bittiğini kavradığınız yere kadar okuyabileceğiniz gibi kaldığınız yere kadar da tekrar okuyabilirsiniz. Böylelikle yukarıda bahsettiğim üçüncü safhaya geldiğinizde karakter ve olay gelişimlerine hakim konumda olacaksınız.

2- Olay ve detayları kaçırmamalıyım benim için önemli, gerekirse harf harf okurum

Sabırlı okuyuculara selam ve saygılar sunmakla Gölge Yükseliyor’da Robert Jordan’ın dengenizi biraz bozacağını belirtmek isterim. Bu kitapla çok fazla yol ayrımına geliyoruz, hikayeler başka başka yönlere gidiyor artık ve çok fazla ‘olay‘ olmaya başlıyor. Dolayısıyla tam bir karakterin hikayesine odaklandığınız esnada bir başka karakterin hikayesine daha geri bir aşamadan dahil oluyoruz ve dikkat dağıtmaya başlıyor bu durum. Sırasıyla Rand, Perrin,Min, Elayne, Min, Perrin, Rand bakış açılarında bambaşka safhalarda dönen hikaye odaklanmayı zorlaştırıyor. O halde tavsiyem şu, farklı okuma yöntemlerini deneyin. Örneğin bu kitap temel olarak dört farklı hikaye takip ediyor, Rand, Perrin, Min ve Nynaeve. Önce sadece Rand, Moiraine, Egwene ve Mat’in bakış açısından, ardından Elayne,Nynaeve, Egeanin, Thom, Elayne bakış açılarından, Min ve Siuan bakış açılarından, ardından da Perrin’in bakış açısından okursanız dört temel hikayeyi aralıksız  şekilde okumuş olacaksınız.

Gölge Yükseliyor Özeti

Gölge Yükseliyor bir durum değerlendirme ve güncellenmesi ile başlıyor, Min ile Beyaz Kule’deki gergin durumu, Min’in Aes Sedailer’de gördüğü felaket imgelerine tanık oluyoruz. Peşisıra Dain Bornhald’ın emrindeki askerler ve Padan Fain ile İki Nehir yolculuğunu öğreniyoruz.

Tear’a dönüldüğünde Perrin kız arkadaşı Faile tarafından Rand aleyhine kışkırtılmaktadır. Bu sırada tanık olduğumuz ilk şer kabarcığının sonuçlarını görürüz, baltası Perrin’e saldırır. Genç lordlar ile kumar oynayan Mat’e kart içindeki desenler saldırır. Odasına giren Berelain’i kovalamaya çalışan Rand aynasındaki yansımalar tarafından saldırıya uğrar. Saldırıların ardından Moiraine şer kabarcıklarının ne olduğunu açıklar.

Thom Merrilin, Rand’a yardımcı olmayı kendine görev edinerek Tear’ın Yüksek Lord ve Leydilerini birbirine kırdırarak Rand’a bir şey yapmalarına engel olmaya çalışmakta ve gayri resmi danışmanlık yapmaktadır.

Peşlerinde oldukları Karanlıkdostu Aes Sedaileri esir etmeyi başaran Egwene, Elayne ve Nynaeve onları konuşturmakta güçlük yaşamaktadır ancak onlardan koparabildikleri tek yanıt Tanchico olur. Tanchico’da Rand için tehlikeli bir şey olduğunu öğrenirler.

Egwene ve Elayne, Rand’ı ziyaret ederek ona saidin yönlendirme hakkında yardımcı olmaya çalışırlar ancak saidin ve saidar arasındaki farklılık nedeniyle pek başarılı olamazlar. Kule’de uzun zamandır görülmedik derecede güçlü oldukları söylenen Egwene ve Elayne, Rand’ın onlardan çok daha güçlü olduğunu –hoşnutsuz bir şekilde- keşfederler.

Mat kendinden beklenmeyecek şekilde Egwene’ye akıl danışır, o da şaşırmış olacak ki Moiraine’den öğrendikleri, sorulan üç soruya yanıt bulabileceği ter’angreal’den bahseder.

Lanfear, Rand’ın odasına gelir. Bu esnada Rand Gri Adamlar tarafından suikaste uğrar. Yine eş zamanlı olarak Trolloclar Tear Taşı’na saldırır. Güçbela savuşturulan saldırının ardından esir edilen ve Beyaz Kule’ye gönderilecek olan Kara Ajah Aes Sedailer hücrelerinde ölü bulunur.

Saldırının ardından Faile için korkan Perrin, onu Tear’dan uzaklaştıracak bir söylenti ararken İki Nehir’in Beyazpelerinliler tarafından ablukaya alındığını ve sarı renkli gözlere sahip bir Karanlıkdostu’nu aradıklarını öğrenir. Faile’de söylentileri duymuştur ve ikili dolambaçlı tartışmaların ardından yanlarında Loial, Gaul, Bain ve Chiad ile yolları kullanarak İki Nehir’e gitmek üzere yola çıkarlar.

Mat gizlice Egwene’nin bahsettiği ter’angreal’i bulur ve içine girer. Burada sorduğu sorulara aldığı gizemli cevaplara sinirlenir, saya söve itelendiği kapıdan çıktığında Rand ve Moiraine’i bulur, görünüşe göre onlarda kapıdan çıkmışlardır. Moiraine onları azarlar ancak her ikisinin de Aelfinn’ler ile ne konuştuklarını öğrenemez.

Thom’un Rand’a yardım faaliyetlerinden haberdar olan Moiraine, yaşlı Aşık’ı ikna ederek Egwene, Elayne ve Nynaeve ile Tanchico’ya gitmeye ikna eder. Karşılığında yeğenini teamüllere aykırı olarak ehlileştiren kızıl Aes Sedai’nin ismini vermeyi teklif eder.

Egwene ilk defa yardımsız şekilde Düşler Dünyası’na girer, bu dünyayı keşfederken Amys isimli Aiel kadınla tanışır. Amys onu Aiel Kıraçları’na eğitim alması için davet eder.

Rand, önemli asilleri toplayarak Tear Taşı’nda duyuru yapar. Buna göre pek güvenemediği Callandor’u tekrar Taş’a emanet ederek onlara döneceğini hatırlatmasını ister. Tear’da aleyhine hareket eden asiller başta olmak üzere Tear Yüksek Lordları’nı iç savaşla bölünmüş Cairhien’de tekrar huzuru sağlamaları için görevlendirir. Can düşmanı addettikleri Illian ile ticarete başlanmasını ve Mayene’nin bağımsızlığının şahsi güvencesinde olduğunu söyleyerek rahat bırakılmasını emreder. Ardından da Aiel Kıraçları’na gideceğini ilan eder.

Beraberinde Mat, Egwene, Moiraine, Lan ve Taş’taki Aieller ile Rand vakitten kazanmak için Geçit Taşları ile kıraçlara gitmeye karar verir ve Taş’ta bulduğu angreal yardımı ile herkesi salimen Aiel Kıraçları’na ulaştırmayı başarır.

Perrin, Faile, Loial, Gaul, Bain ve Chiad Manetheren Yol Kapısı’na varacakları esnada Trolloc izlerine rastlarlar, peşisıra saldırıya uğrarlar. Salimen geçmeyi başardıkları Puslu Dağlar’ın eteklerinde Perrin çevreyi kontrol etmek için Düşler Dünyası’na girer. Burada Katil’in varlığını öğrenir. Emond Meydanı’na geldiklerinde ise Aybara ailesinin katledildiğini, Luhhan Usta ve Mat’in kız kardeşlerinin esir alındığını öğrenir. Kaçak olan Tam al’Thor ve Abel Cauthon ile buluşarak esirleri kurtarmayı kararlaştırırlar, Trolloc tehlikesinden haberdar etmek için uğradıkları çiftliklerden birinde Lord Luc ile tanışırlar, İki Nehirlilere yardım etmek isteyen dışarlıklı bir lord ve Boru Avcısı ile. Uğradıkları çiftliklerden gelen katılım ile kurtarma ekibi büyümeye başlar ve başarılı bir operasyonun ardından esirleri kurtarmayı başarırlar. Peşisıra Perrin grubu ile Trolloc avlamaya başlar.

Elayne, Nynaeve, Thom ve Juilin Sandar bir Deniz Halkı gemisi ile Tanchico’ya ulaşırlar. Tanchico’da Seanchan istilası karşısında sorun teşkil etmemesi için sul’dam arayan Egeanin Nynaeve’nin peşine düşer ancak tesadüfler ve tehlikeler onu Elayne ve Nynaeve ile ortak hareket etmeye iter. Elayne ve Nynaeve’nin varlığı Moghedien tarafından keşfedilir ve nihayetinde Nynaeve saldırıya uğrar ancak Moghedien’e karşı koymayı başarır.

Geçit Taşları aracılığı ile Aiel Kıraçları’na gitmeyi başaran Rand, Mat, Egwene, Moiraine, Lan ve Aieller burada Bilgeler tarafından karşılanır. Rand, Rhuidean’a girmek için izin ister, ardından Mat’te aynı izni ister. Aiel tarihinde bir ilk olarak kandan olmayan Mat’in girişine izin verilir. İkili Rhuidean’a girer, Rand cam sütunların arasından geçerek Aiel tarihini atalarının gözüyle görürken Mat’te Tear Taşı’na benzer bir kapıdan geçerek Eelfinn’lerin huzuruna çıkar. Sorduğu sorulara yanıt alamayan Mat bilmeksizin üç talepte bulunur ve nihayetinde bedel hakkında pazarlık yapılmadığından kendini Yaşam Ağacı’nın dallarında asılı bulur. Rand onu kurtarır ve Rhuidean kampına dönerlerken tekrar bir şer kabarcığının saldırısına uğrarlar. Döndüklerinde Moiraine’nin de Rhuidean’a gittiğini öğrenirler.

Kampta, iki Islaktopraklı’nın sağ çıktığı Rhuidean’dan abisi Muradin’in dönmemesine kinlenen Couladin Rhuidean Barışı’na aykırı olarak onlara saldırır. Bilgeler araya girerek onu yasadışı ilan etmekle tehdit ederler ki bu Shaidoları ancak yatıştırmaya yeter.

Şeflerin Şefi olarak işaretlenen Rand, Rhuarc’a tüm klanları en kısa sürede bir araya getirebileceği bir yol sorar ve akabinde Bilgeler’den yardım ister. Alcair Dal’da buluşulması kararlaştırılır ve Rhuidean kampı oraya doğru hareket eder. Yolda Çerçi kafilesi görürler ve Rhuarc onları başıboş bırakmaktansa yanına alır.

Alcair Dal’da Rand kimliğini ilan edeceği sırada Couladin öne çıkarak kendi işaretlerini gösterip kendisinin Şafakla Gelen olduğunu ilan eder. Kimin sahtekar olduğu yönündeki tartışma Rand’ın toplanan tüm klanlara Aiel halkının kökenlerini açıklaması ile sonlanır ve böylelikle Aielleri kırmış olur zira ji’e toh’a göre yaşayan Aieller geçmişte olanlar ile nasıl yüzleşebileceklerini bilemezler. O esnada Lanfear, Rand’ın yanında belirir, Rand kendisini hala ona zarar vermeye ikna edememiştir. Konuşmalarından Asmodeon’un Rhuidean’da güçlü bir sa’angreal aradığını anlayan Rand, Yolculuk Yetisi’ni hatırlayarak/ keşfederek oraya gider. Burada Asmodeon ile savaşırlar ve Rand sonunda Terkedilmiş’in Karanlık Varlık bağını koparır.

Beyaz Kule’de gerginlik alttan alta kaynamaktadır ve nihayetinde fırtına kopar. Amrylin Siuan Sanche ve Vakanüvis Leane Sharif, Elaida’nın komplosu ve darbesi ile devrilerek yalıtıldıktan sonra hücreye atılırlar. Min onları kaçırmayı başarır ve yolda Logain’e rastlayarak onu da yanlarına alır ve Tar Valon’dan kaçarlar. Bu hamle ile Beyaz Kule bölünmüş olur.

Tanchico’da Elayne, Nynaeve, Thom, Juilin, Egeanin ve Domon Panarch’ın Sarayı’nda eril bir a’dam ile Kara Ajah’tan Aes Sedailer bulunduğunu keşfederler. Panarch’ın kendisi de bu Aes Sedailerin kontrolündedir. Uzun uğraşlar sonucu eril a’dam ı ele geçirirler ancak şehir bu sırada Seanchan işgaline uğrar.

İki Nehir’in Trolloc işgaline uğrayacağını anlayan Perrin köyü savunmaya çalışır. Saldırıya uğrayan Tuatha’anları köye kabul eder. Eli silah tutan herkesi saflara yerleştirir ve savaşamayacakları da yardımcı işlere koşar, tahkimatlar, savaş makineleri kurarlar ve Faile’den Kraliçe Morgase’e gidip yardım getirmesini ister. Faile, evlenmeleri şartı ile talebi kabul eder ve evlenirler. İlk Trolloc saldırılarına karşı başarıyla köyü savundukları halde daha fazlası gelmektedir ve Perrin umutsuzluğa kapılır. Ancak Faile, yakın köylere giderek destek toplamış ve günü kurtarmıştır. Böylelikle Trolloc ordusunu yenmeyi başarırlar.

Gölge Yükseliyor Bölümleri

 1. Gölge Tohumları
 2. Desen’de Burgaçlar
 3. Düşünceler
 4. İpler
 5. Sorgucular
 6. Eşikler
 7. Ateşle Oynamak
 8. Makul Düşünceler
 9. Kararlar
 10. Taş Ayakta
 11. Saklı Kalan
 12. Tanchico ya da Kule
 13. Söylentiler
 14. Mayene Adetleri
 15. Eşikte
 16. Vedalar
 17. Aldatmacalar
 18. Yollarda
 19. Dalgadansözü
 20. Rüzgar Yükseliyor
 21. Yürek’e
 22. Taş’tan Çıkış
 23. Taş’ın Ötesinde
 24. Rhuidean
 25. Mızrağa Giden Yol
 26. Adanmışlar
 27. Yollarda
 28. Ghenjei Kulesi’ne
 29. Eve Dönüş
 30. Meşenin Ötesinde
 31. Güvenceler
 32. Sorulacak Sorular
 33. Desen’de Yeni Bir Örgü
 34. Şafakla Gelen
 35. Keskin Dersler
 36. Yanıltmacalar
 37. Imre Dayanağı
 38. Gizli Yüzler
 39. Bir Kadeh Şarap
 40. Trolloc Avcısı
 41. Tuatha’anlar Arasında
 42. Eksik Yaprak
 43. Canlılarla İlgilenmek
 44. Fırtına Patlarken
 45. Tenekecinin Kılıcı
 46. Peçeler
 47. Bir Görünün Gerçekliği
 48. Reddedilen Teklif
 49. Soğuk Kayalar Mezrası
 50. Tuzaklar
 51. Tanchico’da Keşifler
 52. İhtiyaç
 53. Ayrılmanın Bedeli
 54. Sarayda
 55. Derinlerde
 56. Altıngöz
 57. Üç Kat Topraklar’da Bir Kırılış
 58. Rhuidean Tuzakları

Gölge Yükseliyor İstatistikleri

Bir Cevap Yazın