Kitaplar

Göğün Ateşleri

Göğün Ateşleri Kitap Kapağı

Yayın Tarihi : 15 Ekim 1993
Kapak Tasarım: Darrell K. Sweet
Kısaltılışı : G.A. / TFoH.
ISBN : 9780812513738
Yayınevi(ABD): Tor Books
Yayınevi(TUR): İthaki
Tercüme Eden: Niran Elçi
Bölüm Sayısı  : 56
Sayfa Sayısı : 994

 

Zaman Çarkı döner ve Çağlar gelip geçer. Geriye bıraktığı anılar efsaneye dönüşür. Efsane solup mit olur ve onu doğuran Çağ yeniden geldiğinde mit bile unutulmuştur. Bazılarının Üçüncü Çağ dediği, henüz gelmemiş ve geçeli çok olmuş bir Çağ’da, Braem Ormanı denen büyük bir ormanda bir rüzgâr yükseldi. Rüzgâr başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken başlangıçlar ve bitişler yoktur. Ama bir başlangıçtı. – Göğün Ateşleri

Zaman Çarkı serisinin beşinci cildi Göğün Ateşleri, 1994 yılında iki yıllık bir aranın ardından 56 bölüm olarak yayınlanmıştır. Türkiye’de İthaki Yayınları tarafından yine Niran Elçi’nin tercümesi ile 2005 yılında raflardaki yerini almıştır.

Göğün Ateşleri ile serinin giriş kısmını tamamlıyoruz denebilir, artık gelişmeler dönemi. Savaşlar, ihanetler, komplolar, sırlar, ayrılıklar, ittifaklar, sırlar demiş miydim, düşüşler ve yükselişler an be an gelişiyor ve gerçekleşiyor artık, saklı gizli hareket etme dönemi de böylelikle bitmiş oluyor. Serinin beşinci cildi yaklaşık 2 aylık bir süreci anlatıyor bizlere.

Geçen bir yıl içerisinde diyar yabancı istilacıların haberi ile sarsılmış, ulusların düşüşüne ve kralların devrilmesine tanık olmuş, dünyanın iplerini elinde tuttuğu varsayılan Beyaz Kule bölünmüş ve daha da kötüsü bir başka Ejder ortaya çıkıp Aieller ile Dünyanın Omurgası’nı aşmış, geldiği her yere savaş ve karışıklık getirmiştir. İnsanların bilmediği veya henüz pek inanmadığı ise Terkedilmişlerin serbest kaldığı ve ülkeleri ele geçirdiği, Afet’in hareketlendiği, Karanlık Varlık’ın dünyaya uzanmaya başladığı, Shayol Ghul’ün habercisi gelişmelerin yaşandığıdır. Av olmak yerine Avcı olmaya kararlı olan Rand al’Thor, Terkedilmişlerin saldırılarına karşı koymaya bir yandan da onların peşine düşmeye, aynı zamanda akıl hocalarının kuklası olmamaya, hakimiyetini güçlendirirken bir yandan da Tek Güç’ü kontrol etmeyi öğrenmeye çalışmaktadır.

Rand hikayenin bu dönemindeki siyasi manzarayı oldukça iyi gözlemliyor,

“Beni kabul eden her hükümdara bir müttefik olarak kucak açmaya hazırım, ama şimdiye dek gördüğüm bütün hükümdarlar güç manevraları ya da açık düşmanlık içinde. Tarabon ve Arad Doman’da anarşi var, Cairhien’deki durum da anarşiden çok uzak değil. Amadicia Altara’yı gözlüyor. Seanchanlar, dünyanın diğer yanındaki Seanchanlar da hepimizi birden gözlüyor. Tarmon Gai’don ufukta belirdiği halde insanlar kendi küçük savaşlarından vazgeçmiyorlar. Barışa ihtiyacımız var. Trolloclar gelmeden, Karanlık Varlık kurtulmadan önce, hazırlanmak için zamana ihtiyacımız var. Dünya için zaman ve barış bulmanın tek yolu bunu dayatmaksa, dayatacağım. İstemiyorum, ama yaparım.”

Göğün Ateşleri elbette sadece Rand al’Thor’un hikayesini anlatmaktan uzak, dünyanın farklı bölgelerindeki gelişmeleri ve farklı karakterlerin maceralarını da anlatıyor. Büyük Av’da Moiraine tarafından Jehannah’a gitme talimatı alan Shienarlılar’ın yolları bir başka İki Nehirli ile yeniden kesişiyor ki bu Haberci’nin Ghealdan’ı kasıp kavurduğu döneme denk geliyor. Terkedilmişler harekete geçerken manzaraya çağın en parlak generallerinden ikisi dahil oluyor ve Moiraine’den sonra ilk defa bir başkasının Terkedilmiş-ler- ile büyük bir kararlılıkla yüzleştiğini görüyoruz. Uno Nomesta’nın da muhtemelen diyeceği gibi ‘Lanet dünyanın lanet çivisi çıkmış gibi gözüküyor!’

Beşinci cilt demişken, özellikle de onun bölümlerini arayanlar olduğu için, bahsetmemek olmaz, Valan Luca’nın Harikalar Sirki ile tanışıyoruz. Dünya savaşlarla parçalanıyor olabilir, desen çözülüyor olabilir, Karanlık Varlık dünyaya dokunuyor olabilir ancak sıradan bir vatandaşın gündelik dertleri mevcuttur, para kazanmak gibi. Bir gezici sirk sahibi iseniz ve maalesef bir haminiz de yoksa bu gösteri yapmak zorunda olduğunuz anlamına gelmektedir. Beyaz yüzlü ayılar, devasa yılanlar, aslanlar, Valan Luca’nın iddialarına inanırsanız Shara’dan gelen dev domuz-atlar, haritada isimleri dahi olmayan egzotik adalardan gelen inanılmaz hayvanlar, ateş yiyiciler, akrobatlar ve niceleri yalnızca Valan Luca’nın Harikalar Sirki’nde!

Göğün Ateşleri Bölümleri

  Önsöz – İlk Kıvılcımlar Düşüyor

 1. İlk Kıvılcımları Yelpazelerken
 2. Rhuidean
 3. Solgun Gölgeler
 4. Alacakaranlık
 5. Bilgeler Arasında
 6. Kapılar
 7. Hareket
 8. Sınırın Ötesinde
 9. İşaret
 10. İncirler ve Fareler
 11. Dokuz Atlık Takım
 12. Eski bir Pipo
 13. Silen’da da Küçük Bir Oda
 14. Buluşmalar
 15. Düşlerde Öğrenilebilen
 16. Beklenmedik Bir Teklif
 17. Batıya Giderken
 18. Karanlıkta Bir Köpek
 19. Anılar
 20. Jangai Geçidi
 21. Armağan Kılıç
 22. Gece Gece Kuş Ötüşleri
 23. ‘Beşte Birini Size Veriyorum’
 24. Gönderilen Bir Mesaj
 25. Galad’ı Düşlerken
 26. Sallie Daera
 27. Çekingenlik Denemeleri
 28. Tuzakta
 29. Saldaea Anıları
 30. Bir İddia
 31. Uzak Karlar
 32. Bir Kısa Mızrak
 33. Kırmızı Meselesi
 34. Gümüş Bir Ok
 35. Koparılıp Alınmış
 36. Yeni Bir İsim
 37. Samara’da Gösteriler
 38. Eski Bir Tanıdık
 39. Samara’da Karşılaşmalar
 40. Çark Dokuyor
 41. Kin Tovere’nin Zanaati
 42. Oktan Önce
 43. Bugün, Bu Yer
 44. Küçük Üzüntü
 45. Fırtınadan Sonra
 46. Başka Savaşlar, Başka Silahlar
 47. Bir Geminin Bedeli
 48. Vedalar
 49. Boannda’ya
 50. Öğretmen ve Öğrenmek Üzerine
 51. Haber Cairhien’e Geliyor
 52. Seçimler
 53. Solan Sözler
 54. Caemlyn’e
 55. İplikler Yanıyor
 56. Parlayan Közler

Bir Cevap Yazın