Karakterler

Gawyn Trakand

Gawyn Trakand, Caemlyn/ Andor doğumlu Prens. Andor Kraliçesi Morgase Trakand ile Prens Taringail Damodred‘in oğlu, Elayne Trakand‘ın ağabeyi ve Galad Damodred’in üvey kardeşi.

Y.Ç. 979 yılında doğan Gawyn, 1.90 boyunda tıpkı annesi ve kızkardeşi gibi altın kızıl saçlara ve mavi gözlere sahip ince yapılı biri olarak tarif edilmiştir. Elayne’den 2 yaş büyüktür ve hikayenin başladığı 998 yılında 19 yaşındadır.

Gawyn Trakand, neşeli, dikkatli, dertsiz tasasız, iyi bir saray eğitimi almış kızkardeşi, annesi ve üvey kardeşine karşı büyük sevgi ve saygı besleyen birisidir. Gawyn oldukça küçükken Gareth Bryne onu Elayne’nin beşiğine götürmüş ve onu koruyacağına dair yemin ettirmiştir. Gawyn şöyle anlatıyor,

Onunkinden önce benim kanım dökülsün; onunkinden önce benim canım alınsın. Beşiğimin kenarından ötesini göremeyecek kadar küçükken bu yemini ettim; ne anlama geldiğini Gareth Bryne’ın açıklaması gerekti.

Gölge Yükseliyor #1 Gölge Tohumları

Yine çocukken Galad iki defa onun hayatını kurtarmıştır. Çok küçükken kaybettiği babasını pek az hatırlamaktadır. Silah ve askeri eğitimini Gareth Bryne’dan almıştır. Eğitimini tamamlamasının ardından Kılıcın İlk Prensi olması beklenmektedir.

SPOILER

.

.

Gawyn, böylesine efendi bir saray beyefendisi iken Elayne ve Galad ile eğitim görmek üzere Beyaz Kule’ye gitmeleri şüphesiz hayatının seyrini değiştirmiştir. Kule’de muhafız eğitimlerine katılmış, gaidin eğitmenleri Hammar ve Coulin’den ders almıştır. Bir çömez olan Egwene ile tanışmış ve aşık olmuştur. Aşağı yukarı bu sıralarda eğitim sırasında Egwene’nin köyünden bir delikanlı olan Mat ile tanışmış ve iddiaya girme hatasında bulunmuştur. Sonuç olarak ağabeyi Galad ile birlikte Mat’ten temiz bir sopa yemişlerdir. Bundan kısa süre sonra kız kardeşi, Egwene, Nynaeve ve Min’in ortadan kaybolması ile doğal olarak Gawyn’in huzuru kaçar. Amrylin Makamı’nı ne kadar sıkıştırsa, etrafa ne kadar soruştursa da bir yanıt alamaz. Üstelik annesi Kraliçe Morgase’in Beyaz Kule ziyareti de işleri iyiden iyiye gerginleştirir.

Beyaz Kule kayıp Kız-Veliaht vakasıyla çalkalanırken Elaida yeterli desteği sağlayarak Siuan Sanche’yi devirir. Sadık gaidinler makamından indirilen Siuan Sanche’yi kurtarmak için Kule Askerleri’ne karşı ayaklansa da Gawyn’in başını çektiği ve kendilerine Delikanlılar adını veren öğrenciler – gaidin adayları – eğitmenleri ile çatışır. Gawyn, eğitmenler Hammar ve Coulin’i öldürerek bu isyanı bastırır. Peki Gawyn neden Elaida’nın tarafını tuttu? Soru işareti evet.

Gawyn, yanında Delikanlıları ile birlikte bir Aes Sedai heyetine eşlik ederek Cairhien’e gitme emrini alır. Heyet burada Yenidendoğan Ejder ile müzakerelerde bulunacaktır. Cairhien’de tesadüf eseri Egwene ile karşılaşır ve Egwene’nin de ona hisleri olduğunu öğrenerek çok mutlu günler geçirir. Ancak handa bir tüccardan duyduğu Yenidendoğan Ejder’in Andor’da Kraliçe Morgase’i öldürdüğü ve Caemlyn’i zaptettiği söylentisi üzerine Rand’a düşman olur ve onu öldürmeye ant içer. Rand, Gawyn’in şehirde olduğunu öğrenince ona yazarak Güneş Sarayı’na davet eder, burada ona gerçekleri açıklamaya ve belki de ona bir paye vermeye niyetlidir ancak tabi ki Gawyn çağrıyı reddeder.

Cairhien’de Kule Heyeti ve Ejder arasında malum tatsızlıklar yaşanır ve heyet Tar Valon’a doğru yola çıkar. Tabi beraberlerinde Rand ve Min ile. Rand’ın bir kutuya kapatılıp her gün dayak yemesi, Gawyn’in arkadaşı saydığı Min’in işkence görmesi gibi detaylar Gawyn’de ‘ben ne yapıyorum’ hissiyatı oluşturmaya yetmez. Sonra Dumai Kuyuları yaşanır, Gawyn ve Delikanlılar kendilerine yol açarak savaş meydanından kaçarlar. Belirtmek gerekir ki ikinci sıcak çatışmasına giren çoğu 18 yaşından küçük gençlerin Aieller arasından nasıl yol açtığı bir başka rahatsız edici sorudur.

Dumai Kuyuları’ndan kaçmayı başaran az sayıdaki Aes Sedai ile birleşerek Tar Valon’a dönerler, ne var ki Delikanlılar -artık özellikle de Dumai Kuyuları yaşanmasa bir başka katliama kurban gideceklerini anladıklarından- şehre girmezler. Tar Valon etrafındaki köylere dağılırlar. Bu sırada asi ordusu Tar Valon kapılarına dayanır ve Gawyn Egwene’nin Kule’de esir alındığı haberini alır. Düşünür, taşınır ve asi ordusu komutanı ve hocası Gareth Bryne’ın yanına gitmeye karar verir. Yaklaşık yarım yüzyıldır komuta etmekte olan Gareth Bryne’a birkaç taktik ders verdikten sonra Bryne ona Egwene’nin kurtarılmasını yasakladığını açıklar.

Kısa süre sonra Beyaz Kule saldırısı gerçekleşir ve Siuan, Bryne, Gawyn’den oluşan küçük kurtarma grubu Egwene’yi oradan çıkartmak için Kule’ye girerler. Bitkin haldeki Egwene’yi aldıkları gibi asi kampına dönerler. Peşisıra gerçekleşen olaylar sonucunda Egwene yeni Amrylin Makamı olur, Gawyn de… yancısı?

Elinde parçalanmış bir Beyaz Kule, içeride Kara Ajah ve daha kötüsü bir Terkedilmiş olduğunu bilen Egwene tüm bunlarla uğraşırken bir de etrafında dört dönen Gawyn ile uğraşmaktadır. Çivi çiviyi söker misali Egwene bu süreçte Gawyn’i devamlı azarlar durur. En sonunda Egwene’nin kurduğu bir tuzağı istemeden de olsa bozan Gawyn küskün şekilde Caemlyn’e Elayne’nin yanına döner. Burada önceki saldırı ile ilgili bir ipucu elde edince tekrar Tar Valon’a döner ve tam zamanında Egwene’nin hayatını kurtarır. Ancak kendisi de artık ölüme çok yaklaşmıştır. Egwene elinden geldiğinde Şifa uygular ve onunla Muhafız bağı kurar. Böylelikle Gawyn artık Egwene Sedai’nin Muhafızı olmuştur.

Son Savaş’ta Yenidendoğan Ejder’i protesto etmek için bulunan Beyaz Kule ve Andor kuvvetlerinin karşılaşmasında Gawyn bir de bakar ki Elayne’nin yanında annesi Morgase durmaktadır. (Hm demek ki Rand onu öldürmemiş)

Min’in Gawyn hakkındaki görüleri,

Gölge Yükseliyor #1 Gölge Tohumları- Kaşlarını çattı ve bir an yüzü yine kanlı bir maskeye dönüştü. Dahası, başının üstünde bir kılıç süzülüyordu ve kılıcın arkasında bir sancak dalgalanıyordu. Muhafızların kullandığına benzer uzun kabzalı kılıcın hafifçe eğik çeliğinin üzerine bir balıkçıl işlenmişti. Bu bir kılıç ustasının işaretiydi ve Min, kılıç Gawyn’e mi ait, yoksa Gawyn onun tehdidi altında mı, anlayamıyordu. Sancakta, Gawyn’in saldıran Beyaz Yabandomuzu işareti vardı, ama Andor’un kırmızısı yerine, yeşil bir fon üzerindeydi. Kılıç ve sancak kanla birlikte soldu

Gölge Yükseliyor #47 Bir Görünün Gerçekliği – Egwene’in ayaklarının dibinde diz çökmüş, başını eğmiş Gawyn ve Egwene’in boynunu kıran Gawyn, bir biri, bir öteki, gelecek ikisi de olabilirmiş gibi. Gördüğü şeyler nadiren bu ikisi kadar açık olurdu ve daha önce, görü gerçek geleceğin hangisi olacağına karar veremezmiş gibi değişmeler olmamıştı. Daha da kötüsü, bugün yaptıklarının Gawyn’i o iki olasılığa döndürdüğünü kesin olarak biliyordu.

Bir Cevap Yazın