Karakterler

Galad Damodred

Tam adı ile Galadedrid Damodred, Y.Ç. 970 yılında Andor‘un başkenti Caemlyn’de doğmuştur. Annesi Kız-Veliaht Tigraine Mantear ve babası Cairhien Prensi Taringail Damodred‘dir.

Galad, hikaye başladığında 28 yaşında, yaklaşık 1.90 boyunda, ince yapılı, siyah saç ve gözlü, çarpıcı güzellikte – evet güzellikte- bir adam olarak tasvir ediliyor. Özellikle tanımlarda belki de aşırı yakışıklılığa vurgu için genellikle güzel tabiri kullanılıyor. Düşünün Nynaeve görünce etkileniyor. Buna karşılık tam bir beyefendi, kibar, dürüst, yalan ve kıskançlık nedir bilmeyen, insanlara karşı saygılı biridir. İlgi gösterdiği her işte olağanüstü başarılıdır ve kendi aleyhine olsa bile doğru ne ise onu yapması ile bilinir.

Galad Damodred, fizik, karakter ve yetenek olarak ne kadar ‘dünyasını bitirmiş’ gözükse de çok hüzünlü bir hikayeye sahip. Henüz bebekken annesi Tigraine’in kaybolması ile öksüz, biraz büyüyüp aklı bastığı yaşlarda ise babasının ölümü ile yetim kalıyor. Buna karşılık sarayda kendisini himaye eden üvey annesi Kraliçe Morgase’i annesi bilerek ona karşı müthiş bir saygı ve sevgi beslemektedir. Üvey kardeşleri Gawyn ve Elayne’yi de sever ve onları mümkün olduğunca himaye etmeye çalışır. Üvey ağabeyin ilgisi Elayne’yi çileden çıkartırken, Gawyn ile arası iyidir. Hatta kendisinden 9 yaş küçük olan Gawyn çocukken iki defa hayatını kurtarmıştır. Silah ve askeri eğitimini ilk olarak Caemlyn Sarayı’nda, Gareth Bryne ve Henre Haslin’den almıştır.

spoiler kısma geçiyoruz, üzgünüm.

*

*

Galad’ın hayatı da kardeşleri gibi eğitim için gittikleri Beyaz Kule’de değişir. Eğitmen Hammar Gaidin’den kılıç dersleri alan Galad, üstün yetenekleri ile diğer öğrenci ve muhafızları, yakışıklılığı ile Aes Sedai ve çömezleri etkilemektedir. Öyle ki pek çok Aes Sedai’nin hemen, pek çok Kabuledilmiş ve Çömez’in de gelecekteki muhafız adayı olarak hayallerini süslemektedir. Ayrıca Kule’de Elayne’nin arkadaşları Egwene, Nynaeve ve Min ile tanışır. Ve yokluklarında endişelenir.

Galad Damodred için en önemli dönüm noktası, Tar Valon’da arta kalan vakitlerinde Işığın Evlatları’nın gittiği hanlara uğraması olur. Bu hanlardan birinde Eamon Valda ile tanışır. Valda ona Lothair Mantelar ve öğretilerinden bahsederek Işığın Yolu kitabını hediye eder. Valda’nın asıl amacı bir yoldaş kazanmak değil, konumu itibarı ile Galad’ı saflarına katarak Evlatlar’ın Andor üzerinde etkisini arttırmaktır. Ancak Galad bu durumu göremez ve Lord Mantelar’ın felsefesinden çok etkilenir. Kule’nin bölünmesini takiben Işığın Evlatları’na katılır. Sahip olduğu yetenekler ve konumu nedeni ile doğrudan subay olarak atanır.

Işığın Evlatları Tar Valon’dan Amadicia’ya dönerken Galad’da onlarla birliktedir. Amadicia yakınlarındaki Sienda kasabasında aniden Elayne ve Nynaeve ile yolları kesişir. Galad onları ele vermez ve Caemlyn’e dönüş için yardımcı olmayı teklif eder, hatta ısrar da eder diyelim. Beyaz Kule’den bir çömezin, Andor’un Kız-Veliahtı’nın, Amadicia’da bir köyde ortaya çıkmasına karşı verilecek doğal tepki değil mi? Elayne oldukça hiddetlenerek, Nynaeve ve diğerleriyle birlikte tası tarağı bırakıp köyden kaçar.

Işığın Kalesi’ne dönüşten kısa süre sonra Galad, Ghaeldan’da Samara adlı bir kasabada Haberci adlı bir adam ve takipçilerinin sorun yarattığı haberi üzerine oraya gönderilir. Samara’da da karşısına tekrar Nynaeve ve Elayne çıkar. Hanımların Caemlyn’e döndüklerini sanan, çünkü onu kandırmışlardır, Galad onlara yardımcı olmaya çalışır. Kendisine verilen görevi bir kenara bırakarak onlar için bir tekne ayarlar ve eşlik etmeyi teklif eder – ve katı bir şekilde reddedilir- . Kaynayan kasabada hanımların güvenle geçişini sağlamak için savaşır. Hatta böylelikle kasabada Beyazpelerinli ve Ejderyeminliler’in çatışmaya başlamasına neden olur, sırf kızkardeşi ve Nynaeve oradan güvenle ayrılabilsin diye.

Daha sonra diğer Evlatlar’dan annesi bildiği Morgase Trakand’ın en son Eamon Valda’nın esiri olduğunu öğrenir. Ne kadar arasa da Morgase’in akıbetini öğrenemez ve söylentilere kulak vererek öldürüldüğü hükmüne varır. Böylelikle öcünü almak için Işığın Evlatları’nın Kumandan-Generali ve kılıç ustası olan Eamon Valda’ya canı pahasına meydan okur. Duelloyu kazanan Galad, tescilli bir kılıç ustası ve Işığın Evlatları’nın yeni Kumandan-Generali olmuştur. Ardından Asunawa’nın başında olduğu Sorgucular ile yüzleşerek kumandayı tek elme toplamaya çabalar.

Son Savaş’ın yaklaştığını bilen ve ona katılmaya kararlı olan Galad, Beyazpelerinli ordusundan artakalanları toplayarak kuzeye ilerlediği sırada izciler Perrin Aybara’nın ordusuna rastladıkları haberini getirir. Galad’ın yakın ekibinden Dain Bornhald ve Jaret Byar, Perrin’i duyar duymaz yakalanıp idam edilmesi gerektiğini söyleyerek Galad’ı doldurur. Yine de Galad adildir, önce görüşmek ve muhakeme etmek ister. Perrin Aybara ve takipçileri ile görüştüğü sırada, çadırda kanlı canlı annesi Morgase’i görür. Böylelikle Morgase’i de kurtarmış olur. Perrin’in mahkemesini annesinin görmesini ister (çok ince bir hareket değil mi?) ve vereceği hükmü kabul edeceğini açıklar.

Mahkeme Morgase’in başkanlığında görülür ve durumun kanunlarca iki paralı asker grubu arasındaki dövüş olarak tanımlayarak Perrin’i suçlu ilan eder ve onun adamları olması dolayısıyla kararı Galad’ın vermesini ister. Galad, Perrin’in erteleme talebini kabul eder. Dain ve Byar ise baskıyı iyice arttırarak Perrin’in öldürülmesini istemektedir.

Ertesi gün, Perrin’in ordugahında hazırlık olduğu haberi Galad’ın kampına düşünce cümbüş başlar. Kendilerine saldırılacağını düşünen Evlatlar sessizce hazırlanır. Ancak anlaşılır ki bir Gölgedölü ordusu onlara saldırmaktadır ve iki kuvvet birlikte saldırıya karşı koyar. İki Nehir ordusu Trollloclarla etkin şekilde savaşırken Beyazpelerinli ordusu saldırıları püskürtmekte oldukça yetersiz kalmaktadır. Durum öyle olur ki Galad’da düşer, hayatını ise Perrin kurtarır. Saldırıyı takiben, saldırının Perrin’in komplosu olmadığına emin olduktan sonra Galad hükmünü açıklar. Öldürdüğü Beyazpelerinlerin ailesine kan parası ödemesini ve Son Savaş’a katılmasını şart koşar.

Perrin’in kampı ile birlikte Caemlyn’e giderler ve annesini, artık kraliçe olmuş kız kardeşine takdim eder. Bu sırada Mayene Başı Berelain sur Paendrag Paeron’u görür ve ikili ilk görüşte birbirine aşık olur. Son Savaş’a da atlarını birlikte sürerler.

Aes Sedailerin olduğu cephede savaşan Işığın Evlatları’da Sharalıların gelişi ile bozulur. Kardeşi Gawyn’in Demandred’e meydan okuduğunu ve düştüğünü gören Galad düşünmeden ilerler. Tıpkı Eamon Valda’ya meydan okuması gibi Demandred’e meydan okur. Ne var ki oda Terkedilmiş’in karşısında duramaz ve kılıç tutan kolundan olur. Annoura Sedai onu savaş meydanında can çekişirken bulur ve Mayene’ye yaralıların yanına nakleder. Haberi alan Berelain gelerek şifa gören Galad’ın başında kendisine gelmesini bekler.

Son olarak Galad, Rand’ın üvey kardeşidir. Anne bir baba ayrı kardeşler. Rand bunu uzun bir süredir bilmekte iken Galad bu durumdan habersizdir.

Bir Cevap Yazın