Karakterler

Elyas Machera

Elyas Machera, aynı zamanda Uzundiş adını almış bir kurtkardeş. İsminin okunuşu şu şekilde Elyash Mahcerah – ben okurken hep maçera diye okuyordum açıkçası.

Elyas dış görünüş olarak 1.80’e yakın boyda geniş omuzlu sert yüzlü biridir. Grileşmeye başlamış kahverengi saçları omzunda basit bir sicimle bağlanmış ve göğsüne kadar uzamış sakalı vardır. Tüm bunlara ek olarak gözleri altın rengindedir. Tüm giysileri Perrin’e göre üzerinde hala alındıkları hayvanlara ait tüy barındıran deridendir, şapkası ve çizmesine kadar. Örneğin pelerini tavşan ve sincaplardan, pantolonu beyaz kahverengi keçi derisindendir. Belindeki kemerinde neredeyse bir kılıç kadar uzun bir hançer taşır ki kurtlar tarafından Uzun Diş ismini bu hançerden dolayı almıştır. Bahsettiğim hırpaniliği ve kıyafetleri yaşam tarzından kaynaklanıyor, kırsalda ne bulupta giyecekti diye düşünmek gayet normal.

Elyas Tearlıdır, Y.Ç. 943 yılında doğmuştur ve fakir çiftçi bir ailenin çocuğudur. 14 yaşında iken macera arayışı ile Sınırboylarına kaçar. Daha doğrusu onurlu bir savaşa katılıp büyük bir savaşçı olma hayaliyle kaçar yoksa Tear’da da komşu ülkelerde de ordular var. Sınırboylarındaki mücadelelerin haklılığı onu cezbetmiştir. Bundan 2 yıl sonra 16 yaşında Shienar ordusu’na katılır ve Afet sınırında hizmet eder. 22 yaşında iken YÇ 965 yılında Rina Hafden isimli bir Aes Sedai’nin kendisi ile bağ kurmasına izin verir, artık bir Muhafız olmuştur.

Aiel Savaşı’na katılmış olduğunu biliyoruz, savaşın ardından ve Rina ile bağ kurmasından 4 yıl sonra o sıralar 16 yaşında olan Lan Mandragoran’ın Shienar’daki eğitiminin son yılında tanışırlar ve kısa süreliğine olsa da Lan’e hocalık eder. Bu sıralarda elbette façası oldukça düzgündür saç sakal ve kılık kıyafet açısından. Silah kullanımı ve görgü açısından da standardın üzerinde olacak ki bir Aes Sedai’nin ilgisini çekmiş ve Lan’i etkileyebilmiştir – ki Lan 30 yıl sonra onu hatırlayabilmiş olsun –

Burada ufak bir not, Lan ile tanışıklıkları hep Beyaz Kule’ye dayandırılır bu şekilde kabul edilmiştir ancak Wheel of Time Companion ile birlikte tanışıklığın Shienar’da olduğunu öğrendik. 

Şimdi can alıcı noktalara gelirsek, Elyas Machera Rina Sedai’nin muhafızı olarak hizmet ettiği sırada kurtları fark ediyor. Perrin’i okurken fark ettiğimiz üzere bu pek sansasyonel bir süreç değil, oluveriyor. Bir noktada da gözlerinin rengi değişiyor ki bu çok açık bir alamet. Buradan sonrası çok net değil ama Kızıl Ajah bunu saidin ile ilişkilendiriyor ve peşine düşüyor. Elyas bu sırada orta yaşlarının başında şu meşhur ‘en iyi yıllarını yaşıyor’ denen yaşlarda.

Rina Hafden, Elyas’ın gitmesine izin veriyor ama muhafız bağını koparmıyor. Bunun yerine maskeliyor. Bununla ilgili spekülasyon, kurtkardeşliği pek bilinen birşey olmadığından Rina’da ne yapacağını bilemiyor, durumun ne ile alakalı olduğunu çözemiyor veya diyelim. Ve aralarında çok muhtemelen gönül ilişkisi var, hatta Companion’da gerçekten de karısı olmuş olabilir diye yazıyor.

Devam edersek Kızıl kardeşler Elyas’ı yakalıyor, belki Elyas kaçmadan ya da henüz tehdit altında hissetmiyorken ya da kaçtığı sırada orası kesin değil ama Kızılların eline geçiyor. Elyas’ı ehlileştirmek istemektedirler, onun da dediği gibi bir şeye yarayacağından değil ama Elyas kaçar. Kaçarken de ‘birkaç‘ Gaidini öldürür. Bundan dolayı yönlendirmeye ek olarak Karanlıkdostu olmakla yaftalanır.

Elyas Machera bundan sonra doğada yalnız bir hayatı tercih eder, Perrin’in Andor kırsalında onunla karşılaştığı zamana kadar kurtlarla koşar, Dişi kurt Benek’in yönettiği sürü ile avlanır ve insanlardan mümkün olduğunca uzak durur. Perrin onu gördüğünde Elyas tam 55 yaşındadır artık, aşağı yukarı 20 küsür yılı yalnız başına geçmiştir.

Bir Cevap Yazın